Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преклонихме се пред будителите

13
Снимка: Колаж на Радио ВИДИН

С празнично шествие по площад "Бдинци" до барелефа на свети Софроний Врачански и поднасяне на венци и цветя отбелязаха 1 ноември- Деня на народните будители във Видин
Слово произнесе кметът на общината Огнян Ценков:
"За нас, Денят на народните будители е празник, съизмерим с Деня на българската просвета и култура, на славянската писменост. Той обединява делото на книжовници и просветители, на писатели и революционери. Ние се гордеем, че във Видин съществува такова знаково място, където днес ще се поклоним. Те ще бъдат запомнени от историята завинаги. Честит празник!"
Областният управител на Видин Албена Георгиева също отправи пожелания в празничния ден, както и  Видинският митрополит Даниил.
Десетки граждани показаха признателност към делото на народните будители. Деца и възрастни с гордост се включиха и в шествието:
"Празнуваме Деня на будителите. Сещам се за Паисий Хилендарски, Петър Берон. Не се сещам за будители в днешно време, трудно ми е... Будители много и Ботев, и Вапцаров, и Левски... Денят на будителите е. Сещам се за Иван Вазов, написал е много стихове, Паисий Хилендарски. В днешно време будители са учителите..."
СнимкаПърва копка на бъдещия паметник на популярния кинорежисьор Людмил Кирков във Враца се превърна в кулминацията на тържествата, организирани и посветени на 1 ноември – Деня на будителите. Намеренията са монументът, който ще бъде издигнат в градинката пред Дома на науката и техниката, да бъде открит на 24 май догодина.

Актьорът Филип Трифонов, изиграл ролята на Ран от емблематичния филм на Кирков – „Момчето си отива“, дойде заради първата копка.

„Благодаря на Враца, че почита своите граждани и будители. Горд съм да съм тук сред вас и ще се радвам да идвам пак по подобни поводи“, каза Трифонов, който е и председател на инициативния комитет, чийто заместник-председател и основна движеща сила е Евелина Васкова, директор на Дома на науката и техниката.

Кметът Калин Каменов:

„Важно е да пазим родовата си памет. Изграждайки този паметник, ние ще отдадем заслужено уважение и почит към този голям кинорежисьор и актьор и ще запазим неговата следа в българското кино.”

Людмил Кирков е автор на 16 знакови за родното кино филма, сред които сниманият в родния му град „Момчето си отива“, „Селянинът с колелото“, Матриархат“, „Оркестър без име“ и „Равноденствие“. Почитането на паметта на българския кинорежисьор ще продължи и през декември. В седмицата, когато е роден Людмил Кирков - 14 декември и когато е починал – 12 декември, в градската концертна зала ще се прожектират безплатно негови филми. Поканени са да присъстват и актьори, участвали в незабравимите български ленти.

Врачанският митрополит Григорий благослови добрите намерения на организаторите и пожела повече подобни добри дела.

От инициативния комитет посочиха и банкова сметка, в която набират средства за каузата. Всеки желаещ да подпомогне изграждането на паметник-чешмата може да направи това на дарителска сметка: IBAN BG56 UNCR 7000 2523 4044 95 в Уникредит Булбанк.

По-рано през деня пред паметника на духовния покровител на Враца – св. Софроний Врачански, се състоя традиционното тържество, в което ученици, учители, общественици и други съвременни будители се поклониха пред делото на своите предци.

Снимка: Община МездраС музикално-поетична програма бе отбелязан Деня на народните будители в Мездра. Ученици от ОУ „Христо Ботев”, с художествен ръководител Христинка Иванова, изнесоха тематичен рецитал.

Младите дарования от Център за подкрепа за личностно развитие Йоана Лиловска, Елена Митова изпълниха „Една българска роза” и „Ясен месец веч изгрява”. Ученици от ПГ „Алеко Константинов” бяха подготвили презентация, посветена на Деня на будителите.

„Днес, от дистанцията на изминалите векове, още по-убедително звучат думите на Васил Друмев: „Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!“ Днес ние сме тези, които трябва да се погрижим за бъднините на Родината“, каза в приветственото си слово кметът на общината Генади Събков.

Програмата завърши с песента „За теб, Българийо”, изпълнена от Борислава Стоименова.

Снимка: Община Козлодуй

По случай Деня на народните будители в Зрителната зала на Народно читалище храм-паметник „Христо Ботев – 1879“, гр. Козлодуй се проведе по нов начин честването на празника. Активни участници бяха млади хора от всички училища в община Козлодуй. Те бяха главни действащи лица по проект за създаване на седемминутен филм, в който трябваше да разкажат през техния поглед разбирането им за традиционен или съвременен будител. Прожекциите, които бяха представени в залата на 1 ноември, са изцяло плод на техните усилия и творчески стремления. Учениците от ОУ „Христо Ботев“, с. Гложене отправиха послания към младите, които ни трогнаха с проникновеността си. Дванайсетокласниците от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Козлодуй ни припомниха историята на местния патриот и книжовник проф. Марин Андреев. Филмът на екипа от СУ „Христо Ботев“, гр. Козлодуй ни даде увереност, че младите хора имат лично мнение и знаят как да го изразяват. Младежите от ПГЯЕ „Игор Курчатов“, гр. Козлодуй ни впечатлиха със задълбоченото си изследване по темата. Ентусиазъм и творчество бликаше и от филма на учениците от ОУ „Васил Априлов“, с. Хърлец. А единайсетокласниците от СУ „Св.св. Кирил и Методий“, гр. Козлодуй показаха зашеметяващи кадри и естетически усет. Филмът на учениците от „Св. св. Кирил и Методий“, с. Бутан ни развълнува с емоционалната история за техния учител Янко Морунов, който макар и да не им преподава вече, стана видно, че е оставил дълбока следа в сърцата и умовете им. Кулминацията на вечерта бе етюдът на театралната трупа към ЦПЛР – ОДК, гр. Козлодуй, който те бяха създали специално за празника. Основен идеен катализатор на спектакъла бе отново ученичка – Валери Дуцова.

Преди събитието в читалището над 90 младежи се включиха в традиционното факелно шествие по повод Деня на народните будители.

Община Козлодуй изказва благодарност на всички участници в празника.

Представители на клуб “Будители народни” и общински комитет “Васил Левски” поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски в центъра на Монтана. Бившите учители, историци, краеведи и радетели се преклониха пред подвига на борците за свобода. Поводът беше 1 ноември, Деня на народните будители, съобщи Траяна Ценова, председател на клуб “Будители народни”:
"Този празник е всенароден, всебългарски, който води началото си официално от 1923 година. Прекъсван поради политически събития и войни, той е възстановен отново през 1992 година..."
СнимкаДжобни издания на учебници по математика излага в изложба Регионалния исторически музей в Монтана. Изложбата „Учебници и учебни пособия - от края на XIX век до днес“ е подредена в Експозиционната зала на музея, на ул. „Граф Игнатиев“ 3 по повод празника. Всеки посетител ще може да си вземе и късметче с мъдра мисъл, напомняща за ползата от придобитите знания, съобщи директорката на историческия музей д-р Ваня Иванова:
"Могат да видят действително как се променят като формати, като полиграфическо оформление учебниците през различни исторически периоди."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови 500 дървета и храсти засадиха във Враца

Във Враца бяха засадени още 500 дървета и храсти, съобщиха от общинската управа. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха засадени нови 500 дървета и храсти в жилищните квартали: централна градска част, "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата".  В акцията се включиха кметът Калин Каменов,..

публикувано на 24.11.24 в 14:22

Взрив на газова бутилка във Врачанско

Газова бутилка се взриви във Врачанско, а трима души са били тежко ранени при инцидента, съобщиха от полицията. Сигнал за инцидента е бил получен в събота следобед, към 14.30 часа. На тел. 112 постъпил сигнал за пожар, предизвикан от взрив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира в община Мизия. На мястото веднага били изпратени пожарни и..

публикувано на 24.11.24 в 13:53

Доброволци във Видин издирват баща и син, които са в неизвестност

Доброволци помагат за издирването на баща и син от видинското село Покрайна, които са в неизвестност от 11 дни. Действията са съгласувани с полицията, каза инициаторът Ромео Любомиров.  "Видяхме във фейсбук от майката на единия изчезнал, съпруга на другия, която обяви във фейсбук, че се издирват. Изчезнали са на определена дата и все..

публикувано на 24.11.24 в 13:19

Промяна в наредбата за местните данъци ще обсъждат във Видин

Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, те са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30..

публикувано на 24.11.24 в 12:16

"Подаръци на надеждата" за деца от Северозапада

Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..

публикувано на 24.11.24 в 11:05

Откриха с концерт читалищния салон в Ослен Криводол

В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтиран е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е  място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения  салон беше с концерт,  последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..

публикувано на 24.11.24 в 09:31

Враца остава сред областите с най-високи заплати в страната

Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..

публикувано на 24.11.24 в 08:19