Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Религията в училище - прозорец към себе си, към света и към Бог

Снимка: Архив Радио ВИДИН

След светлите Рождественски празници в "Посоките на делника" отваряме темата за предмета "Религия" в училище. Изучаването на религия в училище предизвика доста полемики, но вече е факт.
Идеята не е нова- проектът на БПЦ за изучаване на религия е отпреди 8 години. Според автора на проекта д-р Десислава Панайотова, болшинството български ученици трябва да учат „Религия - Православие", а тези, които имат друга религия, например ислям, ще изучават нея.
Предметът религия вече е въведен за изучаване някои училища. Той не е задължителен, но има интерес. Един от основните радетели за това е и Ивелина Николова- преподавател по Нравствено богословие и Християнска апологетика в Пловдивския университет и по Религия в Кюстендил.
"Ние, чрез предмета "Религия", желаем да им открехнем и да им отворим един прозорец към себе си, към света, към Бога. Един прозорец към доброто и към светлината. Дали те самите биха пожелали да се включат активно в цялостната дейност и спектър, които ние им предлагаме - това зависи единствено и само от децата...

В Кюстендил където преподавам, нещата са много напред... Във Видин започнахме от тази година. Има интерес...Имаме обучени богослови...Преподава се с иновативни методи... Децата не скучаят... Научават полезни неща..."- коментира богословът.
Религия да се изучава от децата в детските градини и училищата, предложи през пролетта на работна среща във Видин и Видинският митрополит Даниил: "Хората имат нужда да общуват с личностите, които ги сочим за пример, като свети Иван Рилски, свети цар Борис"- каза митрополитът.

Началникът на Регионално управление на образованието Веселка Асенова посочи, че според учебните програми и според желанието на родителите, предметът ще се изучава един или два часа. Обучението бе започнато с богослови от Видинска митрополи, а министерството на образованието и науката подготви курсове за учители по философия, история и начални учители, които ще могат да получат преквалификация "Богословие" и също ще могат да преподават по този предмет. Елена Велкова преподава предмета във видинското  средно училище "Цар Симеон Велики".

"Смятам за много полезно изучаването на религия в училище... Има интерес и децата идват с удоволствие... От началото на учебната година групи по "Религия" са организирани в пет училища и шест детски градини... Ще подготвим и изнесени часове..."

"...Имаме малко, но подготвени преподаватели...Децата се учат на хубави неща... Всичко става със съгласието на родителите...", каза и  отец Илия Симеонов.

За седмокласничката Мария Тутунджиева, която посещава тези часове, изучаването на Религия е  много интересно и полезно:

"На мен ми е интересно. Госпожа Елена е много добра и ни учи на полезни неща... Нека повече деца да ходят."


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45