Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предлагат промени в Закона за пчеларство, от бранша негодуват

Снимка: Радио ВИДИН


До края на месеца се очаква в Народното събрание да бъдат внесени текстове за законодателни промени в Закона за пчеларството. Инициативата е на работна група от ВМРО. В законопроекта са залегнали някои от основните искания на пчеларите, които протестираха в края на миналата година, търси се мнението и на браншовите организации. Сред вносителите е народният представител от парламентарната група на „Обединените патриоти“ Красимир Богданов- с него се срещна Жоро Александров:

"Това е един сектор в селското стопанство, който е подценяван, без обяснение защо. Той има един сериозен дял от икономиката, осигурява прехраната на много български семейства, развит е и във всички региони на България. Крайно време е държавата да обърне внимание на проблемите на пчеларите- те са в няколко направления. На първо място може би е нерегламентирания внос на мед от чужбина- главно от Украйна и Китай, с което се подбива цената на меда от български производители. Липсата на регаментация по отношение на законността на пчелините също е важен проблем, както и въпроса за третирането на земеделските култури със забранени препарати, което води до чести отравяния на пчелите..."

Обмисля се и създаването на специализирана Дирекция по пчеларство в министерството на земеделието, признаване на опрашването за екосистемна услуга и фиксирани минимални изкупни цени.

"Другата важна промяна е фиксирането на задължителни минимални изкупни цени на меда- посочили сме 1 % от МРЗ- това наистина би гарантирало на пчеларите едно по-спокойно осъществяване на дейността и приходи, които да им дадат възможност за реинвестиция и технологизация на пчеларството...

Искаме да бъде поправена една несправедливост- признаването на опрашването като екосистемна услуга. В много страни, особено в Съединените щати и Канада, опрашването е основна дейност на пчеларите. Там има ясна регламентация на отношенията със земеделските производители и се заплаща много сериозно тази услуга... Доказано е, че това естествено опрашване повишава неколкократно добивите и производителите са намерили начин да удовлетворят нуждите на пчеларите, да повишат и добивите в своето стопанство. Поставяйки тази услуга като екосистемна и въвеждането на минимални цени за опрашване на един кошер, също би било полезно за финансовото укрепване на пчеларството в България."
 

Не съвсем съгласен с готвените промени е Иван Кънев- председател на Северен Централен район в експертния Консултативен съвет по пчеларство, който бе сформиран съвсем наскоро и предстои да започне работа.

"ВМРО чрез закон искат да създадат регистър- такъв има и е на сайта на БАБХ. Твърди се, че експертният съвет ще участва в създаването на национални програми- на този етап имаме една-единствена пазарна мярка- Националната програма по пчеларство, но за нея има отделна работна група. Експертният съвет ще се занимава с други неща, не с разпределението на бюджета..."

Според пчеларя нямаме нужда от нов Закон, а от спазване на сега действащия:

"Това, което се случва в момента в пчеларството, е преломно. След протеста извоювахме да има такъв експертен съвет, и то на регионален принцип. Сега мисля, че всеки по някакъв начин иска да "яхне вълната", да използва инерцията и разбъркването в пчеларството. Така е и с хората, които искат да променят закона. Липсва и контрол от страна на отговорните институции, съвсем реална е и заплахата от легално внасяне на болести при пчелите, защото се прокрадва едно предложение за легализирането на вноса на пчелни майки- генофонд, който да влезе в България. Това е опасно", казва Иван Кънев.

Колкото до това, защо пчеларите не регистрират смъртността на пчелите си, Иван Кънев посочи, че това си има своето обяснение и предупреди пчеларите:

"Крушката си има опашка... в последните дни има спекулация, че пчеларите задължително трябва да си сложат "жълти табелки". Това е задължение единствено на пчеларите, които участват по мерките за биологично земеделие- при останалите си остава старият режим на регистрация. Освен това, въпреки обещанията, че системата ВЕТИС ще заработи на 10 януари, тя все още не работи..."
 
Електронен пазар на зърно- има го и това. Вече има начин зърнопроизводителите да избегнат прекупвачите и да протъргуват сами зърното си по-ефективно.

Кристиян Иванов е млад човек, основател на електронната платформа "Агринайзър", която помага на фермери и купувачи да търгуват зърно по-лесно и да избегнат посреднически услуги. Ефективност, по-голям пазар, доверие и сигурност, полезна информация и обективни преговори- това предлага новата електронна платформа, която по модерен начин помага на купувачи и продавачи да сключат лесно реална сделка. Според Кристиян Иванов, платформата е еднакво полезна и на производителите, и на потребителите на зърно.
Макар и съвсем в начален вариант, първите потребители вече са регистрирани.

"Регистрираш профил, публикуваш оферта, водиш преговори, сключваш сделка- това са четирите стъпки, с които продавачи и купувачи срещат интересите си. Лесно и напълно достъпно..."- казва авторът Кристиян Иванов.

Подробности за възможностите на електронната платформа ще намерите тук.

Цялото предаване чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00