Министър Кирил Ананиев ще се срещне в понеделник с медицинските сестри в Козлодуй, които отказаха да подпишат новите си трудови договори заради ниското възнаграждение, което им отреждат – 580 лв.
Като „гасене на пожар“ оцени това посещение д-р Пламен Радославов, заместник-председател на здравната федерация към КНСБ. За БНР той обясни, че болниците в отдалечените райони са стратегически и ги нарече „болниците на бедните хора“:
„Имаме защитени училища, а аз не съм чул да имаме защитена болница“, каза той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“. Лекарят изтъкна и какво би било достойното възнаграждение на медиците в общинските болници:
„Една заплата от 900 лв. на медицинската сестра, на този етап, е нещо, което би могло да потуши част от напрежението. Една заплата от 1200-1300 на лекар би могла да бъде нещо като начална заплата.“
Огромен е недостигът на медицински сестри в страната, изтъкна експертът. Не достигат около 30 000. Липсват още акушерки, лаборанти и лекари.
„Една медицинска сестра се изгражда за минимум 5 години, а един лекар – минимум 8 до 10 години, за да кажем, че са хора, които си тежат на мястото и са вече професионалисти с добро образование и добре натрупан практически опит. Огромна е празнината и като че ли не толкова финансовата част ще закрие болниците, колкото липса на кадри. Цялото здравеопазване, особено общинското, се крепи на пенсионери или хора пред пенсионна възраст. Пенсионерите, с една малка пенсия и една малка заплата, по някакъв начин скрепят предположението, но един млад човек да тръгнете от 600 лв. - около 480 лв. чисти пари. Извинявайте, кой ще учи 4 години и ще вземе 500 лв.?!“
Председателят на сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев алармира, че с бюджетите, с които тези болници разполагат за тази година, могат да плащат само заплати и нищо друго.
Радославов обаче изтъкна, че част от тези болници не могат да изпълнян дори и лимитите, които имат. Той се обяви за индивидуален „преглед“ на всяка болница и всеки вид дейност и преценка на държавно ниво за това какви болници и отделения е необходимо да останат.
„Болница, където има акушер-гинекологично отделение с петима лекари и едно раждане на седмицата, дали ни трябва? Всяко едно нещо трябва да бъде решено съгласно критерий на Националната здравна карта, областните здравни карти. Тогава вече може да кажем кое колко струва и колко трябва да додаде собственикът. Първото нещо, което трябва да се случи, е да отпадне Търговският закон и регистрацията по Търговския закон на тези лечебни заведения, за да може собственикът, наистина, ако има възможност и желание, да финансира…. Отива Министърът, който отговаря за здравеопазването, само че не може да каже нищо на Общинския съвет в Козлодуй - Търговско дружество. Кметът на Козлодуй и Общинския съвет не може да плати заплатите, дори и да има желание и да има пари, тъй като се води нерегламентирана помощ. Това не е ли абсурдно?!“
Относно предложението специализацията на младите лекари да се заплаща от държавата Радославов коментира, че така през Здравната карта биха могли да се подпомогнат и места, в които има остра нужда от кадри. Лекарите и сестрите могат да специализират в болници, където има нужда от кадри, и да бъдат стимулирани да останат там след това:
„Там, където се обучават кадрите – университетските болници, почти няма недостиг на такива.“
Синдикатите ще предложат на министъра да бъде върната стара Наредба за специализация отпреди 30 години.
„Аз съм работил в провинцията. Три месеца ходех всяка година на курс и, след определения период от време, се явих на изпит. Ние в момента учим тези хора! Лоши лекари ли сме, след като сме работили извън големите болници?! Когато завърших, за да отидеш в окръжна болница да работиш, трябваше да имаш специалност, не можеше да специализираш окръжна болница!“
Очертава се и бъдеща криза с тотална липса на лични лекари, предупреди той.
Синдикатите биха подкрепили национален протест, за какъвто призоваха медицинските сестри от Козлодуй, обяви Радославов. Биха и участвали в организацията му „стига да се обърнат към нас“.
Медицинският персонал на общинската болница в Козлодуй излезе на протест тази сутрин. Медиците отказват да подпишат новите си трудови договори заради ниското възнаграждение, заложено в тях. Заплатите са малко над минималните за страната,..
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ..
Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари..
Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището..
Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през..