Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ели Папавасилиу: Хората крият епилепсията си, за да не останат без работа

Снимка: Радио ВИДИН


Епилепсията е едно от често срещаните неврологични заболявания. В световен мащаб около 4,5 млн. души имат епилепсия, в България - между 50 000 и 70 000 души. Смята се, че годишно от 4 до 10 души на всеки 1 000 могат да развият епилепсия. Това обясни в предаването "Направление здраве" неврологът д-р Ели Папавасилиу по повод отбелязването на международния ден на заболяването. Тя добави, че не винаги един епилептичен припадък означава диагноза "епилепсия". Такава може да бъде поставена след посещение при специалист и провеждане на съответните изследвания:



"Епилепсията е една голяма група от заболявания, като общото между тях е хроничното им протичане и наличието на т. нар. гърчове. Въпреки че епилептичните гърчове биха могли да изглеждат по различен начин - понякога това е свързано със загуба на съзнанието, с неволеви произволни движения на крайниците, понякога е свързано само с някакви сетивни нарушения, тоест усещания за изтръпване, усещане за световъртеж, някакви слухови халюцинации, поява в зрителното поле на светещи точки и петна, така че това са доста голяма група от заболявания."



Много често хората не са подготвени и не знаят как да реагират, ако видят човек, който е получил епилептичен пристъп. В този случай е важно да се окаже нужната помощ, без да се навреди, обясни специалистът:



"На първо място да се осигури достатъчно пространство около човека, който е паднал някъде, да се подложи под главата му нещо меко - възглавница или някаква дреха, с цел той да не се нарани. Ако е възможно леко да се обърне на една страна, за да не се задави от излизащите секрети, много често по време на пристъп човек има пяна на устата. И да се проследи във времето колко продължава този пристъп. Когато трае повече от 5 минути или се появят няколко поредни пристъпа, без човек да възстановява съзнанието си, тогава задължително трябва да се извика Бърза помощ и човекът да бъде настанен в болница. Това, което не трябва да правим, а доста често се прави от хората, които не са запознати, не трябва в никакъв случай да се опитваме да отворим устата на пациента. Така битуващото схващане, че той ще си глътне езика, е абсолютно погрешно, това няма как да се случи. По време на пристъп тонусът на мускулатурата е много повишен и няма как да се бръкне в устата нито с предмет, нито с ръка. Това, което могат да направят, е по-скоро да навредят на човек с тази си намеса.  Не трябва да го притискат с цел да го обездвижат, да спрат тези движения, защото също няма как де с случи. Безсмислено е да се прави дишане уста в уста или да се прави сърдечен масаж... Не трябва да се боим да пипнем този човек, защото той не е заразен. Просто трябва да се опитаме по този начин да му помогнем, като не му пречим."



Въпреки че епилепсията е често срещано заболяване, в обществото все още има неразбиране към хората с тази диагноза, коментира д-р Папавасилиу:



"Пациентите с епилепсия в голямата си част крият за заболяването си, защото срещат неразбиране в обществото. Много от тях се боят, че ако кажат, че имат такова заболяване, няма да бъдат наети на работа- за да не пречат на околните, да не ги стряскат. Другото е, че епилепсията пречи в работата на някои хора. Човек с епилепсия не може да бъде професионален шофьор, не може да се занимава с водни спортове. Поради всичко това много хора крият за заболяването си. Някои от тях дори се отказват от приема на медикаменти. Например юноши, когато трябва да отидат на лагер, пропускат да си вземат медикамента, за да не ги попитат останалите защо пият това лекарство, за да не ги помислят за заразни, за да не ги изолират. Така че това е социално значимо заболяване, обществото би трябвало да подходи с по-голямо разбиране."



Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Повече имунизирани срещу грип тази есен във Видинско

Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова .  "Заболеваемостта през последните две седмици, в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22

Казус с такса смет в Берковица - ще има ли обжалване?

На проведената в петък сесия на Общински съвет – Берковица бе разгледана докладна за актуализиране на промилите за Такса битови отпадъци (ТБО). Мотивите са, че таксата за битови отпадъци не е актуализирана повече от 10 години, като в този период разходите за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депа и рециклиране са..

публикувано на 02.12.24 в 15:51

Започва празничната програма във Видин

Ясна е вече празничната програма (виж тук ) във Видин за месец декември. Тя стартира днес, 2 декември, със запалване на коледните светлини на пл."Бдинци" в града. Тържеството започва в 17:30 часа, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Очакваме да има много деца, както, разбира се, и техните родители - ще има много..

публикувано на 02.12.24 в 14:50

Психолог: "Тръшкането" е нормален период от развитието на децата

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..

публикувано на 02.12.24 в 14:00

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..

публикувано на 02.12.24 в 13:00

"Музикална зона": Честит рожден ден на Нели Фуртадо!

   Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада.   Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..

публикувано на 02.12.24 в 09:00

"Неделник" от 1 декември 2024 година

Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding.  Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол .  Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..

публикувано на 01.12.24 в 13:45