Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Типченица избират майстор на виното на Трифон Зарезан

Снимка: www.mezdra.bg

Още от 1670 г. мездренското село Типченица се е прочуло с лозарството. Първоначално с лозя са засадени склоновете на Градището и Свети Петър, по-късно - Батина глава, а към 1700 г. населението изсича горите в Западинето и засажда цялата местност. Така Типченица става голям производител на грозде и  вино, което се търси чак в София. С мехове и плоски бурета, натоварени върху коне, търговци пренасят през Огоя и Батулия типченско вино за столицата. През 1895 г. болестите филоксера и перноспора унищожават типченските лозя и за известно време отнемат най-добрите доходи от поминъка на населението.


През 1900 г. в Типченица започва засаждането на нови лозя, поставени върху т. нар. американска подложка, които са устойчиви срещу филоксера. Първото такова лозе е засадено на Люта поляна. То е първо в селото и второ в цяла Врачанска околия. През 1903 г. е засадено още едно в местността Лючища с материали, отгледани в Типченица. По-късно в Типченица се отглеждат милиони бройки посадъчен лозов материал не само за нуждите на населеното място, а и за значителна част от страната.


Селото бързо се развива като модерен лозарски център. Типченско грозде и вино скоро се появяват в София. После потеглят към пазарите на Турция, Гърция, Румъния, Русия, Берлин, Лондон и Скандинавия. След първите години от посаждането на новите лозя в Типченица вече се произвеждат около една шеста от всички млади лозички в страната


Местна фирма започва дейност през 2003 г. с цел да възобнови местните традиции за облагородяване на лозов посадъчен материал, отглеждането на лозя и производство на вино. Всяка година оттогава фирмата облагородява хиляди млади лозички, които се продават както в страната, така и в чужбина.


През годините, в близост до селото, се засаждат нови, около 300 дка лозя, повечето от които са бели сортове - Шардоне и най-известният в региона Врачански мискет. Те са приблизително 70% от засадените площи, останалите 30% си делят прекрасният български сорт Рубин и Каберне Совиньон, който е изключително подходящ за отглеждане в местността. Масивите са в екологично чист полупланински район с биологични средства и агротехники. През 2018 г. започна изграждането на нова, модерна винарна с производствен капацитет до 100 000 литра.


Типченица ще отбележи, разбира се, подобаващо Трифон Зарезан на 14 февруари. Началото на празника от 10:00 часа ще сложи духов оркестър .От 11:00 часа на лозовия масив на фирмата ще бъде отслужен водосвет за здраве и берекет през цялата година и ще бъде изпълнен ритуал по зарязване на лозята, пресъздаден от самодейци към НЧ „Съзнание-1899”. Бог Дионисий ще разкаже на присъстващите историята на лозарството в Типченица и ще представи мома Врачанска – символ на Врачанския мискет, сорт, който преобладава в типченските масиви и слави селото с прекрасното едноименно  вино. Свети Трифон ще бъде посрещнат от стопаните на лозето, които в ранни зори са приготвили богата трапеза, обреден хляб, пълнена с ориз и булгур кокошка, бъклица с вино. Ще зареже лозята от три главини по три пръчки, ще ги посипе с пепел от бъдника и ще ги полее с вода от Йордановден, ще благославя за богата реколта и качествено вино.


Поздрав към лозарите, винарите и всички гости ще отправят самодейците от Женски народен хор „Типченски майки”, с художествен ръководител Любомир Гешковски.


И тази година ще бъде избран стопанинът, направил най-добро домашно бяло и червено вино.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46