Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едносменно обучение в училище искат ученици и родители

Двусменната система на обучение в българските училища, въведена преди почти 50 години, е била оправдана с бума на раждаемостта по това време. Днес обаче демографската картина е друга и ражданията са намалели почти двойно, което прави двусменната система неоправдана. Министерството на образованието и науката си е поставило за цел да се спре практиката учениците да бъдат делени на две смени и да се премине към една- сутрешната, за всички ученици.


Учениците от Профилираната природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" се обучават в сградата на ОУ "Любен Каравелов" във Видин във втора смяна поради ремонт в тяхното училище. Анкетираните младежи са единодушни, че не искат да учат до късно вечерта: 



"Определено предпочитам първата смяна, човек е по-продуктивен сутринта, а следобедните часове започва да му свършва енергията и не върши толкова работа, колкото върши сутрин... На същото мнение съм, защото ходя на тренировки и първата смяна е по-удобна за мен и за всички като цяло. Като имаме седем часа се прибираме в седем часа и десет минути и е тъмно, първа смяна е по-удобно за всички... Първа смяна предпочитаме, имаме повече време да излизаме и да пишем домашни."



Учениците са по-продуктивни по време на първата смяна, смятат и учители от Математическата гимназия:



"Двусменната е тежка, защото няма условия. Лятото тук става много горещо, невъзможно е да се учи до седем часа вечерта и е тежко за децата. В момента сме само втора смяна, от октомври месец, и децата са изморени, вечерно време особено малките деца им е много трудно, седем часа и десет минути свършва седмият час... Разбира се, че децата сутрин са по-бодри, отколкото следобед и вечер, организмът е по-податлив сутрин да възприеме, отколкото следобед. След натрупана умора след пет часа, вече лятото децата искат да играят, искат да са навън, едва ли ги озаптяваш в стаята."


Потърсихме мнението и на родителите на учениците от по-малките класове, които са първа смяна, за това каква система на обучение предпочитат:



"Нямаме избор, капацитетът от брой ученици и учебни помещения, не позволява една смяна. Който предпочита една, друго по-голямо училище с по-малко ученици. И аз съм бил на две смени, когато почне и се изпробва, тогава може да се сравнят двете. Моят ученик е малък и първа да е, и втора да е, той си седи на занималня. Трябва да минат и двете, за да има база за сравнение, но не мисля, че ще има проблем и на една смяна да са децата... Мисля, че е по-добре, защото стават рано и са по-бодри, след обяд е по-тъмно за по-малките особено и затова предпочитам да са само първа, без втора смяна."


Директорът на СУ "Цар Симеон Велики" във Видин Венци Станев е на мнение, че училищата трябва да бъдат на една смяна. Където има възможност, всички директори се стремят към едносменно обучение, посочи Станев. Според него се търсят решения как да се премине на една смяна. Има училища към, които има много голям интерес, както е в случая с "Цар Симеон Велики", и учениците са постоянна бройка, което означава, че за да се мине на една смяна, трябва да се намери допълнително място. Налагането на ограничения при приема на паралелки до три на брой ще помогне и до 4-5 години ще може да се въведе една смяна за всички ученици. Причините за въвеждането на една смяна са, че учениците са по-работоспособни преди обяд, в есенно-зимния период не е естествено децата да учат на изкуствено осветление и да се прибират късно вкъщи, посочи още Венци Станев.


За да бъде въведена едносменната система в някои училища, трябват средства за преоборудване и ремонт на сградите, в които да се поберат всички деца в една смяна. Разбира се, има и такива учебни заведения, при които има само една смяна, но те са по-скоро изключения. Сроковете и мерките за въвеждане на едносменния режим е различен за всяко населено място според демографската ситуация, материалната база на училищата и възможностите за разширяването ѝ.


Да се надяваме всички школа да преминат към едносменната система по-скоро, за да може учениците в България да бъдат улеснени, както е в много европейски държави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16