"Спечелих наградата, щастлива съм, но не това е най-важното. По-важното е да сме здрави- и ние, и пчелите...Харесва ми да съм покрай пчелите, постепенно започнах да ги разбирам..."
Любовта на Стела към пчелите е от 2011 година- оттогава се занимава активно с пчеларство, преминала е редица курсове, чете непрекъснато, за да се самоусъвършенства. Заедно с баща си отглеждат близо 300 пчелни семейства, практикуват и подвижно пчеларство в землището на родното село Старопатица. Стела е сертифициран биологичен пчелар, отскоро е започнала да произвежда и пчелни майки. Според нея основните проблеми на пчеларите са ниските изкупни цени и нерегламентираните пръскания.
"Позволено ни е подвижното пчеларство, защото ги местим само на територията на село Старопатица, а нашата арендаторка също е биологичен производител- не пръска и не тори. Това е много голям плюс за нас. Когато ги местим за различните паши, повече акар има, но ние се справяме с органичните киселини - мравчена, оксалова, третираме ги и с етерични масла и билки, така популацията на акара е сведена до минимум. Проблем при останалите биологични пчелари е пръскането, защото по-големите арендатори пръскат, а това се отразява при изследване на меда- открива се глифозат, при което търговците го изкупуват като конвенционален. Това смъква цената с около 2 лева..."
Според Стела, у нас пчеларството не е приоритет на държавата.
"В Плевен бяхме с голяма трупа пчелари от Македония, които казаха, че продават меда си на 4 евро, а държавата им дава помощ "де минимис" по 10 евро на пчелно семейство. При нас сега са ни превели 5,50, а цената на меда е 4 лева.... При нас е най-ниската цена на меда и нашите пчелари са ощетени... "
На този етап семейството на Стела няма да увеличава кошерите. Въпреки многото проблеми в сектора, младата пчеларка е убедена, че няма да се откаже, а това, че произвежда чиста продукт, й дава сили да продължи. Според нея, начинаещите пчелари трябва да харесват пчелите, да не ги е страх от ужилванията, да четат много книги и непрекъснато да се образоват и да не мислят за парите.
"Ще забогатеят, но не финансово, а духовно..."
На колегите си пожела: "Здраве- за тях, и за пчелите!"
Неглижиране на бранша, ниски изкупни цени, нерегламентирани пръскания- това са основните проблеми пред пчеларите. Има и още един, за който се заговори наскоро. Нелегален внос на пчели-майки от чужбина заплашва съществуването на българската медоносна пчела. За това алармираха пчеларите, които се опасяват, че ако не бъде осъществен качествен контрол, последиците за пчелните семейства могат да бъдат фатални. За проблема Мартина Кръстева от програма Христо Ботев разговаря с инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз- чуйте звуковия файл.
Имат ли решение проблемите на пчеларите и какви са европейските усилия на евродепутата Момчил Неков да помогне на сектора? Като член на европейската комисия по земеделие и докладчик по темата: Перспективи и предизвикателства пред пчеларския сектор в ЕС". Направил е редица законодателни предложения как секторът да бъде защитен в новата Обща селскостопанска политика.
"Произвеждаме една много качествена суровина, а в България не се говори за екологичната услуга опрашване, която е изключително важна... Ниски са и изкупните цени на меда, заради нискокачествен внос от трети страни- Украйна, Китай и Аржентина, в същото време нашият качествен мед остава непродаден... Можем да защитим различните видове мед, като географско означение- тогава цената му става оренно различна... Това ще гаранция за качество, гаранция и за самите производители, защото никой няма право да имитира продукта им...
Трябва да се справим с използването на неоникотиноидите, с нелегалния внос на мед, правим постъпки да са промени етикетирането- сега пише "внос на мед от и извън ЕС"- няма държава на произход, няма и процентно съотношение. Може да брандираме и лого "Мед от Европа"- това също ще е гаранция за качество.
Може да се направи и информационна кампания за ползите от меда и пчелните продукти- това ще повиши консумацията на мед сред населението. Медът може да бъде вкаран и в училищата, по европейски програми. На европейско равнище се борим и за заплащане на услугата опрашване, оптимист съм и за предложението медът да бъде заплащан и като обвързана подкрепа- по този начин ще подпомогнем пчеларите- част от разходите им да бъдат покрити с европейски средства."
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..
По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще. От шестте..
На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа. Събитието ще се проведе за 14-а поредна година. Прилепите са характерен вид за "Врачански..
Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..
Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов: "Конкурсът ще бъде..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..
Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти. Людмила Лазарова..