"По този начин тези, които шмекеруват, ще дойдат в светлата част на сектора. Ще могат да бъдат контролирани въпросните фирми така, както се контролират големите и ще има една качествена услуга за българските пътници. Ние, като органи от страна на държавата и на общините, сме длъжни да го предложим и да го осигурим. Малките превозвачи няма да бъдат ощетени. Прагът е 50 хиляди лева, което се получава, ако човек си фактурира всички документи. В Северозапада нещата са така - забравен край, престарял автобусен парк, обезлюдени села и се получава омагьосан кръг. Ако през 2007 г. на областната автогара в Монтана са оперирали 37 фирми, то днес са 6-7, което е в пъти свиване на тази дейност. Затова ние, като фирми-превозвачи от този край, търсим съдействие и начин на допълнително регулиране и внимание от страна на институциите, за да подобрим автобусния парк. Никак не е лесно, но е възможно и може да бъде направено. За пръв път имаме реален напредък. Утре имаме втора среща с транспортния и финансовия министри с конкретен дневен ред, най-наболелите въпроси."
Необходимо е да има коренна промяна на цялата система на работа, като се почне от превозвача, мине се през Общината и се стигне до правителствените органи, допълни Захариев.
Транспортната дейност в пограничните райони и районите с намаляващо население има социална насоченост. И е добре да бъде изцяло финансирана от държавата почти на 100%. Трябва да се промени моделът на финансиране на нерентабилните линии в малките населени места, каза Петър Захариев. По думите му на този етап в България това няма как да стане, но това е правилният път.
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..
Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров. За новото назначение говори кметът на община..
Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..
Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст. Какво представлява..
Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..