Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сланотрън очаква регистрацията на минералния извор

5
Снимка: Радио ВИДИН
Днес рубриката "Добро утро, кмете!" ни води във видинското село Сланотрън. В него живеят около 550 души, а проблемите им са като на хората в повечето малки населени места на Северозапада - безработица, застаряващо население, обезлюдяване. Това разказаха пред Генади Вельов жители на Сланотрън:

"За да живееш, трябва да работиш, иначе какво...Ама няма вече народ. Селото беше пълно с комсомолци, сега деца не се раждат, на 5 години едно. Младите избягаха по чужбина, който отиде, после не се връща. Това живот ли е...Мъка, младите, които са тук се мъчат. Няма, няма...Селата умират...
Труден е животът...Нищо не работи тук, само една кръчма, пощата и кметството. Три фирми има тук в Сланотрън, които взимат по 2-3-ма...Безработицата е най-големият проблем. Има момчета на борсата, дават им по 35 лева...Проблемът е, че само стари хора са останали. Над 70 души са в чужбина..."


Село Сланотрън е известно с лековитата си вода. В миналото с нея идвали да се лекуват хора от цялата страна. След това изворът бил затворен, а местните започнали да търсят начини да възстановят неговата дейност и така да възродят живота в селото си. В последните години за извора се говори само по избори, споделиха пред Катя Борисова хора от селото:

"Минералната вода в Сланотрън ще я пуснат, ама кой знае коя година...Но навремето селото е било много развито...Кой е казал, че не е добра водата. Затвориха я тогава и не искат да отворят. Сега на всички избори пак я отварят, само по избори...Водата е за много заболявания. По свойства се равнява на извора в Карлови Вари, така съм чул и от местната управа, и от други хора, които са по-запознати. Може би, ако е на друго място, по централно, може би нямаше да е така, но Северозападът си е Северозапад... Това ни е съдбата..."

Минералният извор е един от елементите, изобразени върху герба на Сланотрън. Снимка: Радио Видин
Минералният извор е важен елемент от герба на Сланотрън. Разработването на извора може да възроди населеното място, смята кметът Венелин Павлов:

"Нашият извор първо трябва да се регистрира, защото това е затапен водоизточник и де факто не е извор, а е бивш извор. Уверенията на Община Видин и лично на кмета на последната оперативка бяха, че документите са предоставени в Министерския съвет, за да се извърши регистрацията...Изворът е общинска собственост. Той е най-силно изразеният символ в герба на селото. Ако бъде пуснат и се създаде инфраструктура, този извор може да възроди селото. Срещал съм се със специалисти, които обясняват, че 10% са достатъчни от тази вода за балнеолечение, другите 90% от водата могат да се ползват за други цели..."

Сланотрън е добре благоустроено село. Улиците са запазени, а за да ги поддържат хората не разчитат само на общината, а се справят и сами.

"Когато фирми от града или общината нямат възможност да дойдат да асфалтират някакви повреди по асфалта, ние събираме пари и запълваме дупките. Така ни е по-изгодно, отколкото да си потрошим автомобилите. Просто времената се промениха и всеки разбира, че ако си го направим, ще го имаме, ако чакаме отгоре да падне, няма да стане. Затова се мобилизираме, събираме  някой лев за ремонти, за благотворителност. Много е развита благотворителността, за църквата сме събрали 5000-6000 лева", разказа кметът.

Още за живота в Сланотрън може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14