Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване разбива митове от историята на Видин

4
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско турската война 1877 – 1878 година.
Снимка: Архив на Рачо Миланов


Проучване хвърля нова светлина върху събитията, случили се след Освобождението на Видин. То е дело на краеведа Рачо Миланов, който изследва както написаните досега исторически книги, така и неразглеждани до момента документални източници.

"Първото по-сериозно изследване е на Димитър Цухлев, който през 1932 година издава книгата  "История на град Видин и неговата област", в която се спира подробно на този период. Проблемът е, че написаното от него след това безкритично е възприето от всички пишещи по темата и е влязло официално в историята на град Видин, включително в академични издания като "История на България", "Енциклопедия на България " и т.н. Тоест написаното от Цухлев, без да се базира строго на факти и документи, е прието като истина от последна инстанция. Написаното накратко е следното: Един месец след Освобождението във Видин пристига руска военна част, водена от генерал Боревски, която включва казашки ескадрон, някаква артилерийска част и 138 Болховски полк, начело с полковник Аминов...Това, което успях да намеря като официална информация в руски източници, достъпни в интернет, е, че по това време в 138 Болховски полк не е имало офицер с името Аминов. Полкът е командван от полковник Бусе...Генерал Боревски е митологична личност. Няма такава личност, независимо че е влязъл в историята на града, дори градската управа му е оказала високата чест да кръсти улица на него...", обясни изследователят на местната история.
 Полковник Владимир Василиевич Бусе, командир на 138 Болховски полк до 25 април 1878 година. Снимка: Архив на Рачо Миланов
В книгата си Димитър Цухлев посочва, че руските войници са влезли във Видин на 25 март- Благовещение. Краеведът Рачо Миланов смята, че това се случва ден по-рано - на 24 март:

"От това, което успях да намеря като официална информация в източниците, в историята на полка, пристигнал във Видин, издадена през 1903 година в Москва, изрично е посочен маршрутът на полка, тръгвайки от Русчук, плавайки няколко дни по Дунав и пристигнал във Видин на 24-ти, тоест един ден по-рано от това, което официално е прието в момента. Същата дата споменава обаче и Каниц в своя обемен очерк за Видин, така че може да се смята, че това е истинската дата..."

При проучването си Рачо Миланов установява също, че 236 руски войници са покосени от тифна епидемия и са погребани на старите видински гробища:

"Проблемът с тези 236 руски войници е, че те са тотално забравени както от своята родина, така и от нас, българите, на които те все пак са дошли да помогнат..."


Краеведът се надява новите факти да бъдат взети под внимание при днешното честване на 141 години от Освобождението на България, а в бъдеще да бъде поставена паметна плоча на починалите във Видин руски войници.
Полковник барон Густав Александрович Аминов, командир на 138 Болховски полк след 25 април 1878 година.
Потърсихме мнението и на историци от града. Дългогодишният уредник в Регионалния исторически музей Видин Невен Илиев коментира, че част от изнесените факти вече са известни на специалистите, но Рачо Миланов има своите безспорни заслуги.

"Човекът има определени заслуги за уточняване на нещата, които са ставали по време на самото Освобождение и след Освобождението. Има обаче моменти, с които категорично не съм съгласен. Той прави опит да пренесе с един ден назад Освобождението на Видин. Те са пристигнали наистина един ден по-рано. В музея знаем това от 1995 година, когато излиза второто издание на Феликс Каниц "Дунавска България и Балканът". На 24-ти идват, но на 25-ти става вече напускането официално на града...Относно името на генерал Боревски той е напълно прав, че няма такъв генерал...Текстът му има призив да се направи това, да се направи онова... Не е по силите на Регионалния исторически музей да вземе такива решения, така че неговото предложение за поставяне на знак на загиналите от болести край Видин не е от нашата компетенция...Трудно е човек да се мисли, че е последна инстанция по даден въпрос, защото непрекъснато изплуват нови документи. Тези дни говорих с директорката на музея Фионера Филипова, която каза, че са й обещали от Румъния някаква книга, която ще излезе със спомени на участник във военните действия. Така че непрекъснато излиза по нещо ново."

Може да се помисли за издаването на малко по-голяма история на Видин, каза в заключение историкът. А ние се надяваме и други факти за миналото на Видин да бъдат разкрити и включени в нея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Учредиха туристическо дружество в Мездра

Туристическо дружество "Искър - Мездра" беше учредено в железничарския град. Негови учредители станаха 14 активни туристи . Сред тях е доайенът на местното туристическо движение Борислав Леонкев . Искаме да си върнем дружеството, каквото е било преди промените, каза той. "Това го говорим от отдавна, защото нашето дружество има славни..

публикувано на 19.09.24 в 14:56

Търси се решение на проблема с електрическите тротинетки във Видин

Броят на електрическите тротинетки, които се използват като средство за придвижване във Видин се увеличава. Проблемът е, че често на тях се возят повече от един човек, управляват се от деца, водачите не се съобразяват с пешеходците и другите участници в движението, карат ги на пешеходни зони. Всичко това води до риск от сериозни инциденти. Главен..

публикувано на 19.09.24 в 14:00

Изложба във Видин ще разкаже историята на еврейско момиче

Изложба, разказваща историята на едно еврейско момиче, принудено заедно с родителите си да се укрива, за да избегне преследването от националсоциалистическия режим в Германия, ще бъде открита във Видин . "Сузи, внучката от къща № 4 и времето на скритите еврейски звезди" е създадена по едноименната графична новела на художника и учител в училище..

публикувано на 19.09.24 в 13:29

Враца се сдоби с модерни спортни площадки

Две нови спортни площадки изградиха във Враца. Те са напълно оборудвани с модерни уреди за така наречения "street fitnes" (уличен фитнес), отговарят на всички стандарти за качество и безопасност. Инициативата е на сдружението "Чемпиънс фактъри" (Champions factory), като общо в страната са изградени 10 фитнеси на открито, в 5 различни града в центрове..

публикувано на 19.09.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 19 септември 2024 слушаме джаз от Македония

Обръщаме внимание на музикалното изкуство на югозападната ни съседка, тъй като в много отношения принципите на създаване и изпълняване на музика на Балканите са сходни. Сред лидерите на джаз сцената там са  Филип Стевановски  – композитор, тромбонист и кийбордист,  Мишел Трайковски  – виртуозен акордеонист, изпълняващ етно и фолк джаз, свирейки с..

публикувано на 19.09.24 в 09:00

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06