Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

77 години от наводнението на Видин


Днес се навършват 77 години от голямото наводнение на Видин, което едва не заличава крайдунавския град. Зимата на 1941 - 1942 г. е тежка. Температурите падат до -30 градуса и река Дунав замръзва. По нея плават огромни ледени късове. В началото на март по реката се образува ледоход. Наколко километра надолу по течението след Видин се образува ледена тапа, което води до рязко покачване на нивото на реката. Изградените защитни съоръжения не издържат на натиска и малко след полунощ на 4 март 1942 г. реката започва да залива града. Пряк свидетел на онези събития е 93-годишният днес Цонко Филипов. Тогава е на 16 години- ученик във видинската гимназия.
 "На 3 март бяхме на парада на площада. Почна да идва водата от дунава. Долу, където ставаше панаира, там Дунавът се задръсти от ледени блокове и това задръстване причини разлива на Дунава. Водата беше много. Под строй от площада в гимназията отидохме. Изкарахме 9-10 дена в гимназията. дойдоха рибарите от Ново село и ни изтеглиха в Капитановци."

От 4 март 1942 г. в продължение на цяла седмица се провежда евакуацията на населението. Спасителните работи са затруднени от непрестанния дъжд, силния студен вятър, ледените блокове и липсата на електричество и питейна вода в града. В ненаводнените части на Видин продуктите се осигуряват с помощта на лодки. Самолети на германската армия (бедствието се случва през Втората световна война) извършват успешна бомбардировка на ледения бент при остров Богдан. Водата започва бавно и постепенно да се оттегля. Въпреки бързата реакция, са дадени 13 жертви. 345 жилищни сгради във Видин са или разрушени, или са застрашени от срутване. Залети са околните села и стотици декари земеделски насаждения. 19 000 души са евакуирани.

На 14 март 1942 г. по инициатива на председателя на Народното събрание Христо Калфов се учредява “Върховен общонароден комитет за всенародно събиране на помощи за пострадалите от наводнението в град Видин и другите крайдунавски населени места”. Общо 55 млн. лева са събрани от дарения, като държавата отделно отпуска още 24 млн. лева. Създадена е Дирекция за възстановяване на град Видин. Всички жители се включват в строителството и в почистването на речните наноси от градските площи. Училищните сгради временно изпълняват функцията на социални домове. С помощта на германската армия през лятото на 1942 г. десетки здания са построени за останалите без подслон семейства. Тези къщи днес са познати сред видинчани като “бункерите”. Така с всеобщи усилия за няколко месеца Видин се връща към нормален начин на живот


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00