Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имаме ли застрахователна култура

Снимка: Цветомир Василев

В България под 10% от населението има застраховка на жилището си, сочи онлайн проучване. Последиците от липсата на застрахователна култура най-често влизат в дневния ред на обществото при природно бедствие, например. Отделяме пари от семейния бюджет за застраховка обичайно при появата на конкретен проблем или с други думи - когато вече е късно.

Пазарът предлага голямо разнообразие от застрахователни продукти, сочи справката. Съществуват застраховки само за недвижимо и движимо имущество, а има и пакетни продукти, които обединяват няколко вида полици. При жилищното застраховане, много компании предлагат стандартни пакети, при които не се извършва оглед на жилището и не се описва имуществото, а само се поставя застрахователен лимит. 

Правят ли си видинчани имуществена застраховка и запознати ли са с нея?

"Не ми се е случвало да се застраховам, а ако има нужда, се доверявам на сина ми, който се грижи за тези неща... Не съм мислил по въпроса, но все пак основен момент е цената... Има различни причини, поради които нямам имуществена застраховка. Сред тях са липсата на финанси, липсата на проявен интерес, липса на предположение, че нещо такова ще ми се случи. Събрани всичките тези неща ме карат да правя този избор", коментираха видинчани. Младо момиче препоръча имуществените застраховки заради тяхната сигурност: 

"Тези застраховки са пакет от различни опции. По-добре да не ти се случва нещо подобно, но не би трябвало да е проблем да се отделят между 50 и 100 лева. Все пак по цял свят ползват тази застраховка, така че тя гарантира даден вид протекция."

Богомил Николов, директор на асоциацията "Активни потребители", разяснява, че "подобни застраховки не са скъпи, но в България липсва този вид култура":

"Застраховането на недвижимо имущество покрива множество рискове - например всякакви природни бедствия. Също така покрива и умишлени действия, т.е. кражби. Застраховката предпазва собствениците. Всяко недвижимо имущество може да бъде споходено от риск, за съжаление. Разумно е потребителите да се застраховат. Застраховането е доста разпространено, пък и не е скъпо. Масовите застраховки, в зависимост от различните рискове, струват между 20 и 50 лева, понякога и 100 лева. При всички случаи не са толкова големи, сравнени с риска, който евентуално се покрива. Да вземем автозастраховането - Каско е доста по-скъп тип застраховка. Отношението между цена на застраховката и рисковете, които се покриват, е изгодно."


На застраховане подлежи на практика всяко недвижимо имущество: жилищни сгради (апартаменти), вилни и стопански сгради, гаражи, работилници, градински постройки, съоръжения от специален тип, като сателитни антени, слънчеви отоплителни инсталации, оранжерии, гъбарници, плевници, сгради за отглеждане на птици или животни, кладенци, външни чешми, огради. Покритията обхващат и много широк спектър от движимо имущество: общо обзавеждане, лични и други вещи, използвани в домакинството, битови електроуреди, аудиовизуална и електронна техника.


"Ако живеем в близост до река, е разумно да имаме клауза срещу наводнения. Нашето проучване сочи, че е добре човек да се застрахова. Съществуват различни полици, буквално десетки опции. Пред потребителя има опции и той може да избере протекция за каквото пожелае - дали апартамент, или даден предмет. Никой не може да предвиди дали късметът ще му обърне гръб. Потребителите трябва да мислят предварително, а не когато се случи белята. Като че ли в България по-скоро все още сме небрежни, предоверяваме се на офертите на търговеца и не сме внимателни. Не мислете, че когато на пазара има един продукт, то той е проверен от държавен орган. Както казах, ние тук в България нямаме тази култура. Цените на застраховките зависят от броя на застрахованите - ако речем, че още повече хора имат тази услуга, то цените ще продължат да падат надолу", съветва потребителите Богомил Николов.


Състоянието на сградата, видът на строителството, местоположението и още много други фактори оказват голямо влияние върху формирането на крайната цена на полицата. Когато сградата е по-стара и има опасност да се случи инцидент дори и без реално застрахователно събитие, цената на тази застраховка може да бъде доста по-висока. Когато има протекъл покрив на кооперация или жилищен блок, той се води обща част и ако не е застрахована цялата сграда, това може да бъде основание за отказ от плащане при възникнала щета конкретно във вашия апартамент.

Повече по темата- в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Повече имунизирани срещу грип тази есен във Видинско

Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова .  "Заболеваемостта през последните две седмици, в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22

Казус с такса смет в Берковица - ще има ли обжалване?

На проведената в петък сесия на Общински съвет – Берковица бе разгледана докладна за актуализиране на промилите за Такса битови отпадъци (ТБО). Мотивите са, че таксата за битови отпадъци не е актуализирана повече от 10 години, като в този период разходите за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депа и рециклиране са..

публикувано на 02.12.24 в 15:51

Започва празничната програма във Видин

Ясна е вече празничната програма (виж тук ) във Видин за месец декември. Тя стартира днес, 2 декември, със запалване на коледните светлини на пл."Бдинци" в града. Тържеството започва в 17:30 часа, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Очакваме да има много деца, както, разбира се, и техните родители - ще има много..

публикувано на 02.12.24 в 14:50

Психолог: "Тръшкането" е нормален период от развитието на децата

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..

публикувано на 02.12.24 в 14:00

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..

публикувано на 02.12.24 в 13:00

"Музикална зона": Честит рожден ден на Нели Фуртадо!

   Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада.   Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..

публикувано на 02.12.24 в 09:00

"Неделник" от 1 декември 2024 година

Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding.  Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол .  Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..

публикувано на 01.12.24 в 13:45