Продължава ремонтът на централната градска част във Видин. Успоредно с извършването му се изсичат старите дървета, които са засадени по улиците "Градинска" и "Търговска". Много видинчани изказват своето недоумение и тревога от изсичане на зеленото богатство в центъра на града и настояват Общината да даде обяснение.
Като хронология да припомня - започна се първо с изсичането на брезите пред заведението до Драматичния театър, продължи се с брезите и липите по ул „Градинска“, и бавно, но сигурно се продължава с изсичането на старите дървета по посока СУ "Цар Симеон Велики" - разбрахме от видинска Община.
Жителите на Видин имат своя позиция за премахването на дърветата:
"Имаше хубави брези пред ДСК, не ги възстановиха, дърветата са нещо, от което имаме нужда… Дърветата са част от града, много ми харесва с дървета във Видин… Чувствам се прекрасно, когато вървя покрай дървета.. Това влиза в ремонта, но без дървета не е пълна природата. Новите дървета няма да израснат толкова бързо. Не може ли планът да се съобразява с дърветата…"
По-голяма част от анкетираните видинчани имат своя позиция и отношение към зеленото богатство на града и конкретно към дърветата, които са част от визията му, а младите хора се чувстват прекрасно, когато по улиците и в градската среда има зелени дървета. Защото ние може да не усещаме, но дърветата ни успокояват и лекуват, освен че пречистват въздуха. Изследвания на японски учени са показали, че колкото по-красив и зелен е пейзажът, толкова по-силно е усещането за щастие.
И като граждани със своя позиция много от живеещите в града поискаха обяснение от Община Видин за неоправданото, според тях, премахване на дърветата. Своето становище за изсичането даде кметът на община Видин Огнян Ценков:
"Една част от тези дървета се отсичат, защото физически са в недобро състояние и опасни за хората. Всяко премахване на дърво се осъществява с решение на комисия. Една част от дърветата се премахват, защото прекарването на подземни комуникации не е възможно поради това, че кореновата система пречи или трасетата минават през тях. Или по проект там не трябва да има дърво. Ще бъдат засадени много повече дървета на други места, като зелени площи."
Каквото и да е обяснението- то не е оправдано. Мисля си, че много по-лесно е да се съхрани едно старо голямо дърво, отколкото да порасне младо. А пък защо да не се насади ново дърво в близост до старото?
И още - казват, че централната градска част ще бъде много красива и с автентичен градски дух на отминалото столетие с часовникова кула, с автентични пейки и цилиндри за обявления. Но съгласете се, че само плочки и пейки не са достатъчни, защото липсва уютът, зеленината, прохладата, красотата и достолепието на старите дървета.
В европейските страни старите дървета се обгрижват и животът им се удължава доколкото е възможно повече. И както каза един от анкетираните видинчани - нека планът да се съобразява с дърветата. Можем само със съжаление и безпомощност да наблюдаваме изсичането им, защото в крайна сметка уморените дървета ги убиват, нали?
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..