Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С кушии в Дунавци днес отбелязват Тодоровден

| обновено на 30.03.19 в 14:23




Днес в град Дунавци се провеждат традиционните конни надбягвания, организирани за Тодоровден. Тодоровден е познат още с имената Тудорица и Конски Великден, като характерно за деня е тържественото почитане на коня.

"Настроението е приповдигнато, както обикновено на празници. Имаме готовност. Чакаме още няколко от конете, мисля че събираме над 15 общо. Това е едно поредно мероприятие в Дунавци, което събира хората на едно място и ги кара да се чувстват живи. Живеем във времената, в които хората се затварят все повече, ежедневието е сиво, откровеното безпаричие също пречи в България. Всичко се прави за разнообразие, а хората подкрепят празника", каза местният кмет Димчо Скорчев. 

Над 15 участници се записаха за кушиите.

"Бих се спрял на това, че хората, които са тук, не са достатъчни. От ден на ден хората се отнасят с апатия към почти всичко. Сякаш хората са изгубили дух. Това е причината да няма толкова много участници и зрители", допълни Димчо Скорчев.

Празникът за Тодоровден беше открит с концерт на местните състави. Раздаден беше и курбан. За седма поредна година в града се организират конните надбягвания, обясни Скорчев.

Снимка"Финансово тази година беше трудна. Разчитахме на спонсори, намерихме няколко - председателят на БСП във Видин, председателят на Общинския съвет във Видин. Все пак е нещо. Други хора помогнаха с буркани с храна. Направихме курбан - постен, защото идват Великденските празници. Става все по-трудно от година на година, но не искам да прекъсваме тази традиция, която възобновихме и ни обединява".

Най-често отглеждането на коне се извършва в конеферми. Конят се е използвал дълги години като основен помощник, като впрегатен и ездитен добитък. Служи предимно за превоз на товари и досега, в екстремни ситуации или трудно проходими места. В съвременни условия конете се отглеждат предимно със спортна цел – за езда и като помощници за военни или охранителни патрулни операции в горски терени. В Дунавци коневъдството е пред изчезване, информира Димчо Скорчев.

"Гледат се коне в Дунавци, но от т.нар парадни - не, най-много да има 2 или 3. Има и още 10-12 обикновени. Магарета също няма много вече. Преди 30 години всяка къща имаше магаре и кон. Хората използваха животинската тяга за всичко. Младите хора просто напуснаха държавата".

СнимкаПоредно участие в кушиите записва Пепи Андреев от село Извор, община Димово, който признава, че иска да повтори победите си от миналите издания.

"От няколко години участвам на състезанията в Дунавци. Димчо Скорчев възроди една традиция, което е огромен плюс за нашата Северозападна България. Мисля си, че се получава добър ден винаги, състезанията са интересни. Пистата е направена качествено. Понякога има повече състезатели, но участниците са малко, защото всеки избира различно място, на което да отиде с коня си. Най-малко от 40 години се занимавам с коне. Участвам не само в Дунавци, пускам се и в Източна България. Имам два коня чистокръвна порода от Англия. Единият го закупих от Германия наскоро именно за състезания. Конете се поддържат с много труд, с много грижи. Това са животни, които искат всичкото внимание на света. Когато отидем на състезания, тези грижи, това внимание, всичко се отплаща. Затова и днес очаквам да победя отново, както го сторих в предните години. Идвам за победата, но това е интересно - победителят е един, а състезателите много".

Пламен Петров от Видин вярва, че традицията трябва да се обнови, защото е българска.

"Всяка година участваме в Дунавци, тъй като кметът на Дунавци е единственият в околията, който прави толкова голяма кушия. Три коня имам аз, чистокръвни от Англия. Приблизително 10 години се занимавам с коне. Виждате, положението не е идеално, липсват хората, но говорим за една българска традиция, която трябва да се обнови. Ние сме българи. Интересно е да се гледат отделните групи - чистокръвните бягат сами, има каруцарски състезания. Всичко е гладко надбягване".

Днешните надпревари са в групи чистокръвни, прегатни и полукръвни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 4 февруари 2025 година

Започва  ремонт  за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец.   Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора.  Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази..

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Мизия чества 55 години град и 100 години от Букьовското съкровище

Община Мизия ще отбележи тържествено 55 години от обявяването на Мизия за град и 100 години от откриването на Букьовското съкровище на 13 февруари. Експертът в отдел "Култура" на местната управа  Валя Беляшка разказа повече за празника : "Ще има тържествено вдигане на знамето. Ще има откриване на  Букьовското  съкровище, на което закупихме..

публикувано на 04.02.25 в 15:40

Започва ремонт за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец

Ремонт за над 3 500 000 лева предстои в Дома за стари хора в село Гара Орешец, община Димово . Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора. Работа започва още в утрешния ден, когато се открива строителната площадка, каза кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 14:38

Започна данъчната кампания в Лом

Община Лом  започна събирането на местните данъци и такси за 2025 г., информира местната общинска управа. На предплатилите до 30 април за цялата текуща година се прави отстъпка 5 на сто, се казва още в съобщението.  Данъкът върху недвижимите имоти, превозните средства и таксата за битови отпадъци се плаща на две равни вноски. Първата вноска..

публикувано на 04.02.25 в 12:00

Депутат от Видин настоява за спешен ремонт на път

Предвижда ли се рехабилитация на третокласния път , свързващ три села от община Макреш - Киреево, Раковица, Подгоре с град Кула и областния център Видин, попита от трибуната на Народното събрание депутатът от видинския регион Любен Иванов . Допълни, че пътят е единствен за 1500 души, които живеят в тези три населени места, защото другият третокласен..

публикувано на 04.02.25 в 11:53

Проектът за иновативен център във Враца получи одобрение от местния парламент

Общинският съвет във Враца разреши старта на проект, който ще превърне градът под Околчица в иновативен център от ново поколение. В бъдещия кампус, който ще бъде изграден на територията на бившето Ученическо градче, ще се подготвят млади експерти в областите енергетика и информационни технологии. На последното си редовно заседание местният..

публикувано на 04.02.25 в 11:21

Над 630 шофьори с превишена скорост са засечени за седмица в Монтанско

183 км в час е засечената най-висока скорост от шофьор през 2024 година в област Монтана . През изминалата седмица с превишена скорост камерите са снимали 637 нарушители на пътя. Шофьор, карал със 183 км в час, е най-високата скорост, с която е бил засечен водач на лек автомобил в област Монтана през изминалата година, отчетоха от КАТ. Това е..

публикувано на 04.02.25 в 10:41