Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Срацимирово: "Оставили са ни на доизживяване"

Че видинското село Срацимирово е със затихващи функции, е видно още от първия контакт с него. Повечето от къщите са пусти, дворовете- обрасли, а хора никъде не се виждат.

"Трудно се живее тук. Нямаме магазин, всички хранителни стоки си ги снабдяваме кой както може от града. Останали сме около 15-16 души, повечето сме пенсионери... Повечето хора зимуват при близки в града. Тук идват пролетно време, за да се погрижат за имотите си... Много трудно се стига до селото. Нямаме селски автобус и който има някакво превозно средство, се спасява сам. Друг вариант няма... Хлябът го карат от Грамада 2-3 пъти седмично след записване. И да се оплачем, няма кой да ни чуе... Тук идваме през лятото уж за почивка след живота в града. Само че нашата почивка е свързана с много работа. Правим зимнина, поправяме къщата... Селото е опустяло, няма вече хора, никой не се движи по улиците или дворовете. Само коли, коли, коли. Товарни коли минават денонощно. Шест тира по 60-70 тона минават наведнъж. Пътят се изкопа, но никой не обръща внимание. По едно време започнаха някаква подготовка, но спряха парите и всичко приключи. Казаха ни, че заминават за Ловеч, там да правят някакъв път, а нашият трябвало да почака... 

Хората тук са все възрастни- от 70 години нагоре. Имаме си също две англичанки и двама израелци. Те обаче не живеят постоянно в селото... Ако се случи някой празник, на петия или шестия ден ни карат хляба- вече плесенясал. Ето и сега, по празниците, беше същото. Просто не знам как може такова нещо? Това на какво прилича? Аз не знам в града пак ли така им карат хляба... Поне доктор да имаше. Това е в нашето село- нищо няма. Нищо...", коментират местни.

Че животът в селото не е от най-леките, не отрича и кметският наместник, Йотко Борисов. За разлика от другите села, където хората идват на крак при кмета, в Срацимирово кметският наместник лично посещава нуждаещите се. Това в повечето случаи е единственият начин да чуе проблемите им и ако може, да им помогне. Живее в горната махала- Гара Срацимир и всеки ден минава два километра и половина, за да дойде в кметството.

Йотко Борисов, кметски наместник на село Срацимирово"Един от основните ни проблеми е свързан с обществения превоз. През селото не минава автобус. Всеки си търси сам начин, ако иска да пътува. В същото време пътят през селото е връзката с ГКПП "Връшка чука" и е доста натоварен. Трафикът е голям, настилката на пътя- лоша и хората се оплакват. 

В селото имаме ловна дружинка, но е малка и членовете ѝ са предимно възрастни. В района има доста чакали, а това показва, че няма вълци. Що се отнася до социалните дейности, хлябът в селото се кара от патронажа три пъти седмично. Храна не се кара, защото трябва хората да си я плащат, а повечето от тях не могат или не отговарят на условията за безплатна храна. Работни места нямаме, но и безработни- също. Пощата работи във вторник и в четвъртък до обяд, когато идва една жена от Грамада. С една дума- няма нещо кой знае колко интересно тук..."

И наистина, животът в това село днес може и да не е от най-интересните. То, както и други малки населени места от региона, е оставено на доизживяване- липсва превоз, липсва магазин, липсва лекарска и всякаква друга помощ за останалите тук възрастни хора. Накратко казано- като че ли няма никаква нужда и най-вече полза, някой да се занимава с това село или да инвестира в него. И докато така се разсъждава, Северозападът няма да се съживи. Защото освен в по-големите населени места, и тук, в тези изоставени селища, живот все още има и това не бива да се забравя.

Още за живота в село Срацимирово можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45