Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Срацимирово: "Оставили са ни на доизживяване"

Че видинското село Срацимирово е със затихващи функции, е видно още от първия контакт с него. Повечето от къщите са пусти, дворовете- обрасли, а хора никъде не се виждат.

"Трудно се живее тук. Нямаме магазин, всички хранителни стоки си ги снабдяваме кой както може от града. Останали сме около 15-16 души, повечето сме пенсионери... Повечето хора зимуват при близки в града. Тук идват пролетно време, за да се погрижат за имотите си... Много трудно се стига до селото. Нямаме селски автобус и който има някакво превозно средство, се спасява сам. Друг вариант няма... Хлябът го карат от Грамада 2-3 пъти седмично след записване. И да се оплачем, няма кой да ни чуе... Тук идваме през лятото уж за почивка след живота в града. Само че нашата почивка е свързана с много работа. Правим зимнина, поправяме къщата... Селото е опустяло, няма вече хора, никой не се движи по улиците или дворовете. Само коли, коли, коли. Товарни коли минават денонощно. Шест тира по 60-70 тона минават наведнъж. Пътят се изкопа, но никой не обръща внимание. По едно време започнаха някаква подготовка, но спряха парите и всичко приключи. Казаха ни, че заминават за Ловеч, там да правят някакъв път, а нашият трябвало да почака... 

Хората тук са все възрастни- от 70 години нагоре. Имаме си също две англичанки и двама израелци. Те обаче не живеят постоянно в селото... Ако се случи някой празник, на петия или шестия ден ни карат хляба- вече плесенясал. Ето и сега, по празниците, беше същото. Просто не знам как може такова нещо? Това на какво прилича? Аз не знам в града пак ли така им карат хляба... Поне доктор да имаше. Това е в нашето село- нищо няма. Нищо...", коментират местни.

Че животът в селото не е от най-леките, не отрича и кметският наместник, Йотко Борисов. За разлика от другите села, където хората идват на крак при кмета, в Срацимирово кметският наместник лично посещава нуждаещите се. Това в повечето случаи е единственият начин да чуе проблемите им и ако може, да им помогне. Живее в горната махала- Гара Срацимир и всеки ден минава два километра и половина, за да дойде в кметството.

Йотко Борисов, кметски наместник на село Срацимирово"Един от основните ни проблеми е свързан с обществения превоз. През селото не минава автобус. Всеки си търси сам начин, ако иска да пътува. В същото време пътят през селото е връзката с ГКПП "Връшка чука" и е доста натоварен. Трафикът е голям, настилката на пътя- лоша и хората се оплакват. 

В селото имаме ловна дружинка, но е малка и членовете ѝ са предимно възрастни. В района има доста чакали, а това показва, че няма вълци. Що се отнася до социалните дейности, хлябът в селото се кара от патронажа три пъти седмично. Храна не се кара, защото трябва хората да си я плащат, а повечето от тях не могат или не отговарят на условията за безплатна храна. Работни места нямаме, но и безработни- също. Пощата работи във вторник и в четвъртък до обяд, когато идва една жена от Грамада. С една дума- няма нещо кой знае колко интересно тук..."

И наистина, животът в това село днес може и да не е от най-интересните. То, както и други малки населени места от региона, е оставено на доизживяване- липсва превоз, липсва магазин, липсва лекарска и всякаква друга помощ за останалите тук възрастни хора. Накратко казано- като че ли няма никаква нужда и най-вече полза, някой да се занимава с това село или да инвестира в него. И докато така се разсъждава, Северозападът няма да се съживи. Защото освен в по-големите населени места, и тук, в тези изоставени селища, живот все още има и това не бива да се забравя.

Още за живота в село Срацимирово можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00