Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариолга Цветкова: Най-важното е да оставиш следа след себе си

Мариолга Цветкова
Снимка: Личен архив


В днешния "Калейдоскоп" имаме среща с Мариолга Цветкова,  една обикновена българска жена с уникално  име, която с гордост си спомня за древната история на своята фамилия. 

Мариолга е родена в известния род Бояджийски в Ловеч през 1947 година на 5 октомври. Любовта ѝ към нейния съпруг я води в крайдунавския град Видин, където тя живее и работи вече 30 години. През 1965 година завършва реална гимназия "Тодор Кирков“ в Ловеч с пълно отличие и сребърен медал. Продължава образованието си  в Софийския университет в специалност "Физика, производствен профил, радиофизика и електроника". Като студентка се запознава със съпруга си Милчо Цветков и заедно се връщат във Видин, където се установяват да живеят. През 1970 година започва работа в Химкомбината като програмист в Електронноизчислителния център. Не съжалява, че не е участвала в конкурса за асистент в катедра "Физика" към Техническия университет в Габрово, но пък продължава да се усъвършенства като завършва следдипломна квалификация по специалността "Математическо моделиране" към ВХТИ София. Специализира в Украйна, Унгария и ГДР. През 1984 година започва работа като програмист в БНБ - Видин. От 1988 до 1992 година отново се връща на работа в ЕИЦ в Химкомбината. Тази нейна първа работа ѝ е на сърце. Последното ѝ работно място е в банка "Биохим" като програмист. Не случайно за нея казват, че е най-добрият програмист във Видин сред жените. "Обичам да се отдавам на работата си докрай" - казва Мариолга. 
Днес Мариолга е активен пенсионер. В момента тя пише поредната книга. Първата й книга е за рода ѝ, следват книги за Париж, книга за готварските рецепти на майка ѝ.
 
"Семейството ми е от известен кюстендилски род, който тръгва от Велико Търново. Имало е един син на болярин Диаманди Диамандиев, който е участвал в едно от Търновските въстания. Фамилията на мъжа ми пък води корените си от Югославия. Баба Милица идва в село Стакевци и работи като слугинче в най-заможното семейство в селото. Харесват я много, защото е била хубаво работно момиче. Даже по-късно успяват да я задомят за най-знатния ерген, дядо Цвятко, и ѝ дават чеиз и пари като на своя дъщеря."

Детството 

"Цяло лято си изкарвахме с брат ми в село Абланица. Майка ми беше домакиня, омъжена за лекар. Бащи ме беше рентгенолог и успява да си купи рентген. Помагали са му сестра му Надежда Бояджийска и баба Олга. Леля ми е била фабрикантка, което беше черното петно за баща ми и цялата фамилия. След като идва национализацията, тя решила, че трябва да даде на държавата печелившо предприятие. Единствена жена фабрикантка и единствена, която дава печеливша фирма на държавата. И за благодарност не ѝ дават никаква работа, нищо.  И се стига до парадокса, че бившите нейни работнички ѝ носят храна, провизии, дрехи. Баща ми беше член на БЗНС "Пладне" и той е спасил Г. М. Димитров от народния съд, щели са да го убият. Баща ми ми разказва за този случай и аз му вярвам."

Образованието 

"В Ловеч съм завършила с пълно отличие, със сребърен медал,  единствената пълна отличничка. Едно време нямаше толкова много отличници. Сега защо записах физика? Можех да запиша медицина, майка ми много искаше, но понеже тя го искаше, аз ѝ казах, че не искам, не обичам химия, не обичам биология. Записах физика заради едно гадже. Имах приятел от Плевен, много хубаво момче, беше войник в Ловеч, той ми казваше, че бъдещето е във физиката.  Така влязох в една от най-трудните специалности "Физика, производствен профил, радиофизика и електроника".

Видински период 

"Първата ми среща с бъдещия ми съпруг беше в неговата квартира, помня и датата 1 март 1967 година. Първо ние отиваме с Мария, с шапки. И той ме помислил за много важна. Второ, че имам дебели глезени и трето, че съм много музикална, защото песента, която аз казах спечели "Музикалната детелина". А пък аз съм пълен музикален инвалид. Та не винаги първото впечатление е истина. Никога не можеш да направиш първо впечатление втори път е любимата мисъл на мъжа ми. Три години ме ухажваше и през 1970 година се оженихме и дойдохме във Видин."

Трудов стаж 

"17 години съм работила в Химията. И ме пращаха на какви ли не курсове. В Чернигов, Украйна бях в командировка, в Унгария, в ГДР. После завърших следдипломна квалификация във ВХТИ - София. Въобще всички неща, които съм могла да постигна на това ниво Видин - изчислителен  център, съм ги постигнала. Работата в "Биохим" ми беше последната и най-хубавата работа в живота."

Писането 

"Просто ми се пише. Просто съм си объркала професията. Трябваше да уча не физика, а някаква филология. Докогато мога и докъдето мога ще пиша. Първата ми книга е е жест към майка ми, която беше домакиня. Тя ми беше подарила тетрадка с готварски рецепти "Рецептите на Ганка"."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00

Общински съветници искат намаление на наемите на общинските жилища във Видин

Общинските съветници от групата на ГЕРБ  предлагат намаление с до 50% на наемите на общински жилища във Видин. Идеята включва промяна в начина на определяне на цените. Припомняме, че темата за увеличението на наемите на общинските жилища бе обсъдена още миналата седмица в нашия ефир. Вчера недоволни наематели във Видин прекъснаха заседание на..

публикувано на 26.11.24 в 13:42

"BEST" отбеляза успехи за Видин в състезание по реч и дебати в Благоевград

Отлично се представи отборът по реч и дебати на английски език "BEST" от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин в регионалното състезание в Благоевград. Съревнованието събра общо 248 участници от  училища в Западна България. Турнирът по реч и дебати на английски език се организира от Фондация "БЕСТ". На пето място,  в категория "Проза" за..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Сдружение организира благотворителна кампания за Коледа в Северозапада

Сдружението "Бъди добър, прави добро" организира благотворителна кампания по повод коледните празници. Целта е в навечерието на Коледа да бъдат подкрепени 400 крайно нуждаещи се хора основно от Северозападна България . Тази година активността на дарителите е ниска, каза Мая Методиева, която е сред доброволците в сдружението: "За пета..

публикувано на 26.11.24 в 12:00

Как солта ни помага срещу болестите и стреса

Солта е ефективна при лечение на заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и на кожни болести, за засилване на имунитета и съпротивителните сили на организма. Това обясни Инна Йосифова , управител на Солна стая във Видин . По думите ѝ халотерапията - терапията със сол, може да помогне също за облекчаване на стреса, възстановяване от..

публикувано на 26.11.24 в 10:10