Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална разходка ни показва Белоградчишките скали

Снимка: Радио ВИДИН

Българско 3D студио изработи пълно виртуално копие на Белоградчишките скали, което потребителите от цял свят ще имат възможност да посетят онлайн. Дестинацията е част от проекта на талантливи български 3D художници, които имат за цел да създадат изцяло нова свръх реалистична виртуална реалност за туризъм и забавление. 

"Предвидили сме цяла библиотека от много дестинации от целия свят, не само от България. Разбира се, фокусът ще е върху красотите на България. Този проект е пълно идентично копие с възможно най-реалистичните визуални ефекти, които могат да бъдат видени през очила за виртуална реалност. Ние сме екип от хора, които се познават от доста години, работили сме заедно и на други места. Имахме идея, че можем да направим нещо, което наполовина да е бизнес ориентирано, наполовина- социално ориентирано. Идеята ни най-вече дойде от "Матрицата", всеки я е гледал. Искаме да вкараме туризма при хората, защото е по-сложно хората да ги заведеш при него. От друга страна, този проект е предпоставка и улеснение за онези, които нямат средства за пътуване, които нямат достатъчно средства. На трети им липсва пък време"разказва Георги Георгиев, който е част от екипа на амбициозния проект.

Изборът на Белоградчишките скали е заради природата, историята и културата, която съчетават в себе си.

"Не сме от Северозапада, въпреки че сме събрали хора от всяка точка на страната. Седалището ни е в София. Белоградчик ни се видя съвкупност от различни неща. На първо място- природно и визуално впечатлява този обект. На второ място - исторически е представен през епохите. При нас цялостно идеята е, че отивайки там, можем да се запознаем с всички епохи, през които е съществувал, т.е. времената на динозаврите, през годините под вода, та стигайки чак до модерните дни. Мястото е около десет километра виртуална площ. Десет на десет. Отне ни около 5 месеца. Две седмици заснемахме на място с дронове и фотоапарати. Три месеца построявахме обектите, цялата среда. Един месец продължиха тестовете и заключителната работа."

Чрез специална техника е изработен триизмерен и реалистичен модел на местността. Заснет е всеки детайл на площ от над 10 000 кв. м и след това е фино моделиран и поставен на отговарящото му място във виртуалния свят. Добавена е система за промяна на метеорологичните условия, реалистичен денонощен цикъл на светлината и дори технология за реакция на природните обекти от вятъра.

"Самият проект е базиран върху фотограметрия. Това е една технология, която е особено развита напоследък - комбинация между архитектура, фотография, виртуални места от видеоигри. Трите неща дават продукта, който предоставяме. Изработен е и специален аудио-гид, в който са подбрани най-любопитните и уникални истории, свързани с местността. Може да гледате продукта през деня, през нощта, в сняг, в дъжд, при горещо слънце, снежна буря. Ако питате защо е тази заигравка с метеорологията - просто искаме да дадем шанс на хората, защото има и такива любители, да не се връщат по няколко пъти дотам. Избират си атмосферните условия и просто се "разхождат"."

Виртуална разходка из Белоградчишките скали ще може да се направи през есента. 

"Работим усилено, за да излезем на пазара. В средата на есента ще може да се сваля вече. В Белоградчик ще е безплатна, както и в България. Ще можете да я сваляте, да гледате на виртуални очила. Малко по-натам ще го направим и достъпно за телефони."

Свръхреалистичните проекти за виртуална реалност за туризъм и забавление ще продължат, допълни Георги Георгиев, като сред тях са не само популярни дестинации, но и известни места, които в реалния свят човек не може да посети, като например митичният остров Авалон от легендите за крал Артур.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05