Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална разходка ни показва Белоградчишките скали

Снимка: Радио ВИДИН

Българско 3D студио изработи пълно виртуално копие на Белоградчишките скали, което потребителите от цял свят ще имат възможност да посетят онлайн. Дестинацията е част от проекта на талантливи български 3D художници, които имат за цел да създадат изцяло нова свръх реалистична виртуална реалност за туризъм и забавление. 

"Предвидили сме цяла библиотека от много дестинации от целия свят, не само от България. Разбира се, фокусът ще е върху красотите на България. Този проект е пълно идентично копие с възможно най-реалистичните визуални ефекти, които могат да бъдат видени през очила за виртуална реалност. Ние сме екип от хора, които се познават от доста години, работили сме заедно и на други места. Имахме идея, че можем да направим нещо, което наполовина да е бизнес ориентирано, наполовина- социално ориентирано. Идеята ни най-вече дойде от "Матрицата", всеки я е гледал. Искаме да вкараме туризма при хората, защото е по-сложно хората да ги заведеш при него. От друга страна, този проект е предпоставка и улеснение за онези, които нямат средства за пътуване, които нямат достатъчно средства. На трети им липсва пък време"разказва Георги Георгиев, който е част от екипа на амбициозния проект.

Изборът на Белоградчишките скали е заради природата, историята и културата, която съчетават в себе си.

"Не сме от Северозапада, въпреки че сме събрали хора от всяка точка на страната. Седалището ни е в София. Белоградчик ни се видя съвкупност от различни неща. На първо място- природно и визуално впечатлява този обект. На второ място - исторически е представен през епохите. При нас цялостно идеята е, че отивайки там, можем да се запознаем с всички епохи, през които е съществувал, т.е. времената на динозаврите, през годините под вода, та стигайки чак до модерните дни. Мястото е около десет километра виртуална площ. Десет на десет. Отне ни около 5 месеца. Две седмици заснемахме на място с дронове и фотоапарати. Три месеца построявахме обектите, цялата среда. Един месец продължиха тестовете и заключителната работа."

Чрез специална техника е изработен триизмерен и реалистичен модел на местността. Заснет е всеки детайл на площ от над 10 000 кв. м и след това е фино моделиран и поставен на отговарящото му място във виртуалния свят. Добавена е система за промяна на метеорологичните условия, реалистичен денонощен цикъл на светлината и дори технология за реакция на природните обекти от вятъра.

"Самият проект е базиран върху фотограметрия. Това е една технология, която е особено развита напоследък - комбинация между архитектура, фотография, виртуални места от видеоигри. Трите неща дават продукта, който предоставяме. Изработен е и специален аудио-гид, в който са подбрани най-любопитните и уникални истории, свързани с местността. Може да гледате продукта през деня, през нощта, в сняг, в дъжд, при горещо слънце, снежна буря. Ако питате защо е тази заигравка с метеорологията - просто искаме да дадем шанс на хората, защото има и такива любители, да не се връщат по няколко пъти дотам. Избират си атмосферните условия и просто се "разхождат"."

Виртуална разходка из Белоградчишките скали ще може да се направи през есента. 

"Работим усилено, за да излезем на пазара. В средата на есента ще може да се сваля вече. В Белоградчик ще е безплатна, както и в България. Ще можете да я сваляте, да гледате на виртуални очила. Малко по-натам ще го направим и достъпно за телефони."

Свръхреалистичните проекти за виртуална реалност за туризъм и забавление ще продължат, допълни Георги Георгиев, като сред тях са не само популярни дестинации, но и известни места, които в реалния свят човек не може да посети, като например митичният остров Авалон от легендите за крал Артур.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50