Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белоградчик почетоха 15-ти пехотен Ломски полк и легендарния полк.Стефан Илиев

17
Снимка: Радио ВИДИН


С почетен салют в памет на загиналите герои от 15-ти пехотен Ломски полк, произведен от представители на Патриотичен клуб „Бдинци”, в Белоградчик беше открита изложбата, посветена на 130 години от сформирането на полка и на 150 години от рождението на един от неговите легендарни предводители -полк. Стефан Илиев. Експозицията е подредена в художествена галерия "Вълчо Вълчев". 

В приветствието си към присъстващите кметът Борис Николов подчерта огромното значение, което Полкът е оказал върху обществения и културния живот на града:

"Това е най-големият му принос, освен това и чисто материално- вследствие на неговото формиране и присъствие в нашия град, се изгражда телефонния завод- една прекрасна сграда, която се използва много години, на центъра е и бившия щаб на полка, който е запазил своя вид.... Да не пропускам и нашия парк, залесен от войниците на полка..."  

СнимкаЕмилия Кожухарова, родственица на полк. Стефан Илииев и инициатор на изложбата, разказа по – неизвестни факти от бойните подвизи на 15-ти пехотен Ломски полк. 

"Това, което виждаме на изложбата, са няколко реда и едно четиристишие от славната страничка от историята. 15-ти пехотен Ломски полк във времето, в което съществува, е допринесъл и записал за вечни времена името си в историята на България, не само във военната история.... Изключително впечатляващ е героизмът, себеотрицанието, готовността за саможертва, проявена от войниците, от всички чинове в полка, в Балканските войни, в Първата световна. Малко известен факт е, например, че в Балканската война 15-ти Ломски полк и 3-ти Бдински полк - Първъ бригада на Шеста Бдинска дивизия, са първите, които освобождават Люлебургас при случаен, насрещен бой... Участието на полка в междусъюзническата война- една война, която по някаква причина мълчаливо е отминавана... Изключително важно е участието на полка в боевете при Берово, където заедно успява заедно с 35-ти Врачански полк да предотвратят съединяването на сръбската и гръцка армии за общ фронт срещу нашата армия... Неописуем е героизмът на полка в Първата световна война. Малко известен е фактът, че при Стойково бърдо 13 денонощия полкът воюва, за да може да превземе бетонните укрепления. Боевете при Буково- където сръбските войски са смятали да задържат една седмица българската армия. Укрепената линия Червено бърдо-Буково-Ежевица пада за 28 часа непрекъснат бой в изключително трудни условия, където нещата са се решавали с удар на нож в окопите...За настъплението в Сърбия знамето на полка е било предложено за награда... Следват боевете при Чеган, изключителния героизъм при защитата на Битолската равнина. Боевете при Червената стена са върха на бойната слава на полка, който проявява невероятно хладнокръвие и себеотрицание. Само за месец там загиват повече от 300 човека, начело с техния командир- полк. Стефан Илиев. Изпълнявайки докрай дълга си, доказвайки докрай, че най-светия принцип за него, най-светата ценност, това е Отечеството, в последната си битка казва: "Момци, напред! Бог е с нас, с вас съм и аз, вашият полкови командир. Напред!"... За всички хора от онова време, преди 100 години Отечеството е било най-свята, най-висша ценност!" 

СнимкаИзложбата се състои от 24 пана, разказващи за най-интересните моменти от дейността на полка, както и от живота на полк. Стефан Илиев. Включени са и непоказвани експонати, предоставени от частни колекционери- наследници на "ломци". Може да се види и факсимиле на Указ №11, с който е създаден полкът, първия указ- приказ, с който майор Фурнаджиев- първия командир на полка обявява създаването му. 

Интересни са снимките от войнишкия бит и ежедневието на войниците в моменти, когато не са в битка. Фотообективът е запечатал бой със снежни топки, участието на войниците в сватбен ритуал, театър на фронта, приемане на причастие, ловен трофей. 

Включени са документи от участието на полка в Балканската война, като се почне от мобилизацията, изпращането и най-значимите боеве на полка; боевете в Първата световна война, подробности от боевете при Чеган, има разкази за боевете при Червената стена; отразен е и периодът между войните, както и участието на полка във Втората световна война.

Голяма част от снимките са предоставени от близки на загинали в Първата световна война, които някога са публикувани в списание "Отечество"- практика, започнала през 1916 година и продължила до края на войната, с идеята да видят хората лицата на героите, на които дължим преклонение и уважение. 

Изложбата е организирана със съдействието на Община Белоградчик и Исторически музей-Белоградчик. Съорганизатори са Държавният военноисторически архив – Велико Търново, Държавен архив – Видин, Регионален исторически музей – Видин, Исторически музей – Лом и Регионален исторически музей – Плевен. Експозицията ще остане в галерията в Белоградчик един месец. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25