"Тези хора̀ са били предимно за млади хора, които са починали през годината. Разказва се техният живот, има някои запазени песни, балади за тези хора. Имаме едно описание от 20-те години на миналия век на основателя на видинския музей Васил Атанасов, който прави описание на обичая на Алботинския манастир. Там са ходили хората от околните села, които са отбелязвали този обичай. Аз наблюдавам обичая от 1991-1992 година. Там хората от околните села имаха определено място, знаеше се всяко село в кой ъгъл на поляната се намира и всеки род си знаеше място... При социализма традицията не е била унищожена, въпреки че Великден е бил забраняван, възрастните жени от селата са ходили там..."
Десислава Божидарова смята, че поменални хора̀ ще се играят и тази година на втория ден след Великден в някои видински села. Тя обаче не е сигурна, че такива ще има отново в подножието на Алботинския манастир.
"Няколко години поред тази традиция беше умишлено унищожена, като се насложи един събор, който е наричан за автентичен фолклор, но той не е събор за автентичен фолклор, поне това мога да преценя. Не трябваше тази характерна за този регион традиция да бъде унищожавана. Трябва да пазим това, което е ценно, което е уникално."
Повече чуйте в звуковия файл.
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..
Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..
Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..
Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..