Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За вярата и нашето съвремие

4
Снимка: Радио ВИДИН

В първия ден след Възкресение Христово говорим за вярата и мястото на църквата днес с Видинския митрополит Даниил. Следвайки примера на Христос, как да бъдем достойни за неговата саможертва?

"Като слушаме, като чуем какво ни казва Той. Господ е казал така: "Ако ме обичате, ще спазите моите заповеди- любовта към Него и към ближния". И проявявайки тази любов на дело", каза Видинският митрополит Даниил.

На какво ни учи Възкресение Христово?

"Нашият живот не свършва тук, с гроба. Смъртта е път към вечността. Тя не е един край, не е една безнадежност."

НВП Видински митрополит ДаниилДържавна политика за религиозното образование е необходима днес. Защото липсва нужната информираност подрастващото поколение да направи информиран избор. Днес православната църква се ползва с най- голямо доверие в обществото:

"Защо българските граждани, които са православни християни, защо техните деца да ги държим далече от вярата, от възгледите на техните родители. Децата да имат достъп до автентична информация за православната църква."

Преди една година на 21 май, когато православната църква почита светите равноапостоли Константин и Елена, бе осветен новопостроеният параклис във видинското село Жеглица. В селото православен храм не е имало и това е сбъдната мечта за местните хора. Проектът е минал през Видинската митрополия за одобрение преди строителството, обясни кметът на Жеглица Георги Георгиев:

"2010 година започнахме с документите, 2012 година първата копка направихме. На селско събрание се взе решение да носи това име - "Св. равноапостоли Константин и Елена". Надявам се, че хората ще имат нужда от такова нещо."

Около параклиса има ограда. Направена е по общинската програма "Местни инициативи". За градинката се грижи жена от селото. Всяка неделя в храма служи отец Емил, идват и жители от околните села.

СнимкаЕдин от дарителите на новия храм в село Жеглица е Матей Матеев. Той не е родом от Жеглица, но след като се пенсионирал, се преместил да живее на село. Иконите на 12-е апостоли, които са поставени на иконостаса, са дарени от него.

"Ние сме християни и всеки християнин има право да дойде да запали, в който и ще да е храм, една свещичка за здравето на своите близки и роднини. Това е моето верую. Аз лично вярвам в доброто. Да направиш добро, то ти се отвръща също с добро", каза Матей Матеев.

Георги Чолаков
е дарил камбанарията. Той е председател на местното читалище "Никола Й. Вапцаров".


"Колко труд сме положили. С господин Матеев камбаната сме я връзвали на един квадратен метър. На празниците тука е било чудо", разказа Георги Чолаков.

Инициативата за изграждането на параклиса идва от жеглишката поетеса Виолета Събева и митрополит Дометиан. Проектант е Венка Николова, архитект- Росица Гъдева.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05