Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математици- виртуози в реденето на Рубик кубчета

Снимка: ППМГ

Помните ли кубчето на Рубик? Може би сте го редили като дете или пък сте го купували на децата си. Най-добре продаваната играчка в света с над 350 милиона продажби има множество разновидности в зависимост от страните и формата ѝ, но всички те си приличат по едно- носят истинско удоволствие и развиват пространственото мислене. Магията на Рубик кубчето не подминава и съвременните деца. 


Във видинската Математическа гимназия има клуб за редене на кубчето. Ментор на учениците е Роза Георгиева, преподавател по математика: 


"Те се запалиха. Започнахме, когато ходим на състезания, примерно Варна, Бургас, по далечни пътувания с влак, да си носим кубчетата. Редяхме ги там, учехме другите деца. За деня на числото Пи, през март, направихме театрално представление "Машината на времето", в което една от точките, в които попадахме беше мястото, от което преподава Ерньо Рубик и там имаше състезание между негови студенти по бързо редене. Тръгнаха нещата и сега тези хора са просто виртуози."


Ния е най-малката в клуба - на 14 години, запалила се по кубчето преди година и половина и за нея то е истинско увлечение, което започнало от скука:


"Кубче имам от доста време, но не му обръщах много внимание. Веднъж нямаше какво да правя и започнах. Мога да редя пет на пет. Мога да го наредя за минута и девет секунди. Веднъж като започнеш и не можеш да спреш."


СнимкаСред запалените по кубчето е и 16-годишният Ивайло, който се захванал с реденето покрай съученици, като си помагал основно с формули и клипчета в Интернет:

"Когато го редях постоянно, трябваше да гледам формули и това много не ми хареса. Винаги знаех, че, ако мога да не ги гледам, ще мога да го редя по-бързо. Сега го редя за по-малко от 30 секунди. Формулите звучат много страшно, но не са. Дори не трябва да ги помниш, просто трябва да гледаш как реагира кубчето на всяко движение. Мога да го редя и без да гледам вече."


В гениалността на кубчето е убеден и 15- годишният Петър: 


"Всяко разбъркване е само по себе си уникално. Всеки може да се научи да реди кубчето. Изискват се няколко часа първоначално да научиш основните формули... Редя го за по-малко от минута."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00