Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Попов: "Химията" във Видин произвеждаше по около 7500 гуми на ден

Инженер Михаил Попов работи по изграждането на Химическия комбинат във Видин и дълги години след това.
Снимка: Полина Тодорова

В "Думата имат старейшините" ви срещам с инженер Михаил Попов, бивш заместник директор на Химкомбината във Видин. След броени дни ще навърши 80 години. Роден е във Видин през 1939 година. Има корени в Бойница, като е родственик на Пуйо войвода, поборник срещу османската власт в региона. В училище винаги е задавал неудобните въпроси.

"Раздавах правосъдие, това е в кръвта ми", казва Михаил Попов. От малък разбира кое е призванието му:

"Машинен инженер го избрах като бях дете. Когато се счупи автобусът и нямаше кой да го поправи, виках: "Ах, аз ще го оправям този автобус...". Така се заканвах."

Михаил Попов казва, че през цялото време като ученик, войник и студент е бил и музикант. Музиката е в душата и сърцето му. 

"На тромпет съм свирил и съм свирил добре. Имах солистична категория."

Той е автор на музиката за химна на мъжката гимназия "Димитър Благоев" във Видин.

След като се дипломира от Русенския университет като машинен инженер през 1965 година, той е разпределен да работи във Варна. Но съдбата го връща към родния град. Разбира, че във Видин ще се строи Химическия комбинат. Решава да се върне, за да научи занаята както трябва, разказва той. Той е сред първите специалисти в завода. Кое е най-голямото предизвикателство за него при строежа на Химкомбината и кое води до ликвидирането на Химията- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05