Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младена Димитрова: Ключът за решаването на проблемите в Драганица е да работим заедно

6
Младена Димитрова, кмет на село Драганица
Снимка: Радио ВИДИН

Днес рубриката "Добро утро, кмете!" ни води в село Драганица, община Вършец. Населението там, както и на повечето места в Северозапада, е предимно застаряващо, а основните проблеми са безработицата, обезлюдяването и лошата инфраструктура. Това, с видима носталгия по миналото, разказаха пред Недка Лилкова жители на Драганица:


Снимка"Тук не се живее лошо, ама вече всички сме баби. Не казвам, че това е лошо, но поне да сме здрави. Засега преживяваме някак... Аз през зимата си ходя при децата в София, а през лятото се връщам, за да си помогна малко, като си произведа някои зеленчуци. Вече насадих картофи, лук, фасул. Всичко, което е необходимо за един дом... Тук по времето на ТКЗС-то имаше много ягоди. Идваха с камиони чак от Кърджали и Смолян да ги взимат. Отделно във всяка къща също садяха. Сега вече не е така. Днес ягоди гледат само в една къща, а другите си купуват, за да си сварят компоти... Едно от забавленията ни тук, на село, са вестниците, за които се абонираме в пощата. Към читалището имаме певческа група, която пее не само тук, ами и на много други места. Имаме си и пенсионерски клуб, където хората се събират на раздумка и да си изпият кафенцето... Много неща има тук за оправяне, ама няма средства. Хората тук също заслужават да имат асфалтирани улици, защото си разбиват Снимкаколите. Дано сега покрай изборите се доредим и ние... Природата тук е прекрасна, боровете са точно над селото, въздухът е чист. Лошото е, че чистият въздух не помага на всяка болест. Лекар тук идва в сряда и в петък. Донася лекарства, на който има нужда. Понякога ни праща до Берковица и Вършец. При 200 лева пенсия обаче, не всеки път мога да си го позволя... Едно време в селото имаше много хора, имаше и много добитък. Работеше и мина за антрацитни въглища. Въпреки че и тогава беше трудно, хората обаче работеха и изкарваха пари... Сега сме останали по бабичка в къща. Като излезеш на улицата, не можеш да видиш жив човек. Като се пенсионира, синът ми може и да си дойде на село. Снаха ми обаче- никога..." , коментират и на шега, и на сериозно живота си жителите на Драганица.  


Освен хубавата природа и боровите гори, друга забележителност тук е и пещерата "Гривена дупка" до река Шуговица. Тя е издълбана във варовикови скали и е много дълбока. Името ѝ идва от намиращите се в нея фигури, напомнящи два "гривяка" или Снимкагълъба. Под селото тече река Шуговица, в която се влива и топла минерална вода, идваща от село Слатина. През зимата на минералния извор и днес местните често перат черги и килими.

Младена Димитрова, кмет втори мандат в селото твърди, че когато всички работят заедно, по-лесно решават проблемите: 


"Хората са предимно възрастни, но заедно се справяме с проблемите. Жителите на Драганица имат доста привилегии. Транспортът на възрастните до общинския център е безплатен, за по-младите пък от Бюрото по труда идват служители тук, за да получат подписите им. Безплатно храним 25 души. През отоплителния сезон подпомагаме 42 жители на селото. Стараем се хората да не се чувстват Снимкасамотни и да знаят, че има на кой да разчитат.

Що се отнася до инфраструктурата в селото, вярно е, че улиците ни са в много лошо състояние. Това е и един от основните проблеми на Драганица. Факт е, че заради разбитите улици младите не искат да се задържат в селото, защото освен липсата на работни места, съсипват и колите си. Сега обаче ще асфалтираме от училището до площада на селото. За страничните улици е предвидено насипване с чакъл. Лошото е, че като завали дъжд, всичко отнася. Нужен си е асфалт. Сега Община Вършец е отпуснала по 30 000 лева за асфалтиране в три села- Черкаски, Драганица и Долно Озирово.

СнимкаТова, че сме отдалечени от главния път не мога да определя дали е проблем или предимство. Факт е обаче, че точно заради тази отдалеченост в селото няма кражби. А и как да крадат, като пътят е само един- няма как да се измъкнат...  

Казах, че един от основните проблеми тук е безработицата. Освен в барчето и в пощата, нямаме кой знае колко други работни места в селото. Имаме няколко земеделски производители. Младите работят в Берковица и си пътуват в делничните дни.  

Интересен факт е, че няколко души вече купиха тук къщи през годините, но така и не ги видяхме тези хора, а къщите рухнаха...

В селото имаме ученически автобус, но пътуват само четири дечица. Имаме още 3- 4, които учат в Берковица. Те обаче пътуват с родителите си.

Селският събор е на Петковден. Продължаваме традицията и си го правим всяка година с музика и много веселба. Тогава тук идват всички деца и роднини..."


Целите интервюта и подробности за живота в Драганица можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00