Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията за защита на потребителите ще проучва пазара за двоен стандарт

Снимка: БГНЕС

Комисията за защита на потребителите /КЗП/ ще проучва пазара на храни и спиртни напитки и на големите им дистрибутори в страни от Европейския съюз. Анализът ще бъде извършен в рамките на проект във връзка с двойния стандарт при потребителските стоки за установяване на нелоялни търговски практики. Сред конкретните храни, които ще бъдат закупени за изследване, са фиде, спагети, мляко, масло, шоколад, бонбони, бисквити, царевица, пюре, уиски, водка и джин- продукти, които са разпространени в по-голямата част от европейския пазар.

Има ли двоен стандарт при потребителските стоки в страни от Европейския съюз?

"Нищо не е в България като хората. Тук е по- скъпо отколкото в Европа... Нали приеха директива, с която да няма разлика в качеството. С течение на времето може да ни повлияе нещо... Не съм много сигурна, може пък да не е толкова лошо качеството. Трябва да се правят изследвания, за да се доказва... Идвам от Гърция. 19 години работих там. Значи там е друго качеството. Агнешкото щом е агнешко, е агнешко. Тук агнешкото е шилешко. То е на цена по- висока от гръцката... Каквото и да вземеш, там е едно ниво по- добро. Не е нормално...", смятат видинчани.

Кирил Кунчев е от София, живее в Брегово, със съпругата си са пенсионери и са имали възможност да пътуват и в няколко европейски държави. Според него има двоен стандарт:

"Основание да считам, че има такъв стандарт е животът ми тук- в България, и периодичните ми прескачания и пребивавания в някои западни държави- Австрия, Словакия и Германия. Така че съм бил потребител на хранителни стоки, в това число и напитки, на тези територии. Определено нашето качество е по- ниско. Виждал съм стоки и там, които ги продават и тук, които ги продават, едни и също стоки, вкусовите им качества обаче са коренно различни, да не говорим за съставките."

През годините бяха установени редица случаи на нарушаване на стандарта сред детски храни, шоколад, бонбони и други храни- посочва аргумента за предприетото изследване д-р Любомир Кулински от Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, която е партньор в проекта на Комисията за защита на потребителите за проучване на пазара на храни и спиртни напитки:

"По отношение на безопасността на храните и на етикетирането на храните, ние нямаме претенции към взетите проби първите два етапа. Те бяха 30-31, на третия етап бяха около 90 проби, но в различен процент от пробите се установи разлика в състава на продукта, т.е. продукт от една и съща търговска марка в страни от Западна Европа и на българския пазар е с различен състав. Доста големи разлики имаше в цените. Фрапиращ е случаят, си спомням, с едно адаптирано мляко за малки деца, където макроелементите калций, калий, фосфор, в европейския аналог бяха два пъти по- високи, отколкото в българския", заяви за БНР д-р Любомир Кулински

БАБХ е включена в изпълнението на проекта като компетентен орган и ще подпомага дейностите на КЗП при вземането на проби и извършването на сравнителен анализ на резултатите.

КЗП предприема проучване, което предвижда закупуването на конкретни хранителни продукти от 7 продуктови групи, от които да се вземат проби и да се изследват по единна методология в акредитирани лаборатории на новосъздадения съвместен изследователски център към Европейската комисия. Избрани са продукти, които са разпространени в по-голямата част от пазара на ЕС- макаронени изделия, млечни продукти, сладкиши, зехтин, подправки, консерви и спиртни напитки. Ще бъдат закупени от 5 държави- Португалия, Испания, Германия, Гърция и Унгария, за да бъдат сравнени с тези от България. Продуктите ще бъдат закупени през юни. Първите резултатите ще са ясни до края на годината.

Резултатите ще докажат дали съществуват различия в състава и свойствата на храните от дадени марки и ако е така, ще дадат основание двойният стандарт да се тълкува като нелоялна търговска практика и да се наказва, обясни председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов пред Наталия Ганчовска от БНР:

"В момента, в който влезе в сила законът, че това е нелоялна търговска практика, независимо в кой сектор на икономиката тя може да бъде открита, тя ще бъде санкционирана. Директивата трябва да влезе в сила от 1 януари 2020 година. Аз съм оптимист по отношение на това, че много бързо тя ще бъде възприета и в националното законодателство, тъй като по този въпрос съществува пълен консенсус. Най- важното е, че закон очевидно ще бъде приет и той ще позволява двойният стандарт да е нелоялна търговска практика, каквато досега, за съжаление, не беше."

Приетите промени в европейското законодателство забраняват разпространението на храни и напитки от едни и същи марки с различен състав в рамките на ЕС и позволят налагането на санкции за нарушителите- до 4% от годишния оборот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16

Комитет се бори Въстанието в Северозапада да заеме мястото си в историята

Въстанието в Северозападна България , известно също като Видинско или Белоградчишко, да присъства по-сериозно в учебниците по история на българските ученици. Това настояват от Комитет "1850 лето", възстановен от жителите на Белоградчик във връзка с честването на 175 години от въстанието. Макар че е най-масовото, за него все още се знае малко,..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

Видинското читалище "Цвят" просвещава повече от век и половина

Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..

публикувано на 09.04.25 в 13:00

"12 разгневени мъже" с премиера във Врачанския театър

Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..

публикувано на 09.04.25 в 09:53

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700" . В нея всеки..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20