района, като строежът ѝ започва още през 1846 година. Тя се намира в близост до старата римска крепост Дортикум. Местните разказват, че преди много години църквата е била дървена и след едно нападение от черкези, храмът бил подпален и напълно изгорял. От него останало само пренесеното тук светилище от Дортикум. Камъните по строежа на новата църква били също от крепостта. Цялостното възстановяване на църквата по-късно е по инициатива на видинския владика Антим Първи през 1880 г, а изографисването й е поверено на дебърския зограф Кръсто Янков. Местните хора разказват, че камбаната на църквата била открадната, след което "гласът" ѝ започнал да се чува от отсрещното село Гърла маре.
"Камбанарията на църквата преди години е била извън църквата , а камбаната е поръчана от Одеса", разказва Йовка Станева, която днес се грижи за църквата.
"Когато са я монтирали, не били съобразили, че някой може да им завиди. Самата камбана има изключителен звук. Казват, че такъв звук има и една от камбаните в катедралния храм "Александър Невски". Когато една сутрин хората дошли на църква, видели попът да плаче и да се кръсти. Оказало се, че камбаната я нямало и след литургията нямало как да забие. Събрали се жителите от цялото село и започнали да кълнат. Във Връв имаме три кръстовища, където има светилища и заедно с попа, библията, евангелието и хоругвите проклели крадеца. Така се установило кой е човекът, помогнал за кражбата. Оказало се, че румънски чокоин от съседното село през Дунав харесал камбаната и поискал да я има и изпратил свои хора да я откраднат. Те минали реката, като си направили и специален понтон, но когато стигнали видели, че камбаната е много тежка и нямало да мине без вътрешна намеса. Тогава заплашили местен жител, че ще му запалят дома и с негова помощ свалили камбаната и клепалото. Аз няма да кажа кой е този връвчанин, местните досега не са говорили за това, няма да говоря и аз. Но истината е, че нещастието скоро го застигнало, защото цялото му семейство се споминало. Така че, връвчани имат този урок, но явно не са си взели поука, защото втори път помагат на крадци да откраднат старите икони от църквата.
А камбаната и днес бие на отсрещния бряг и само старите хора вече знаят историята ѝ. Сега ние си имаме нова камбана, но звукът ѝ не е същият. Да не говорим, че е леко пукната и не звъни така, както старата камбана е призовавала миряните към божия храм..."
В звуковия файл, чуйте и къде са старите икони от църквата в селото.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..