Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петьо Начев: Щастлив съм, че рисувам

2
Снимка: Радио ВИДИН
В "Калейдоскоп"  ви срещаме с художника по призвание Петьо Начев. Той не е роден в Северозападния край, но по стечение на обстоятелствата съдбата му е свързана с Видин. Роден е на 2 март 1952 година в Димитровград. Детството му преминава в там. Ученическите ваканциите прекарва с брат си  най-често в селото на майка му Търнава, Белослатинско. Спомените от онези години са за много лудории и пакости, за весели и безгрижни детски дни. През 1967 година семейството му се премества във Видин. Тук завършва средното си образование в гимназия "Лиляна Димитрова".  Кандидатства в Художествената академия, но не е приет. Без много да се двоуми заминава в Кърджали да работи като учител.

Определя себе си като човек с чувство за хумор, който гледа на света с погледа на човека - артист, творец, художник. Убеден е, че каквото и да се случи, винаги във всичко съществува нещо комично. Именно това чувство за хумор го  съхранява, дава му възможност да гледа от друг ъгъл на живота. "Човек не трябва да губи това чувство за хумор, тъй като това го предпазва от редица неприятности. Ако човек се вглъби само в нещастието, това означава да си навлече много болести." - заключава дълбокомислено Петьо Начев.  

Детството
"Никой не си заключваше вратите, всеки знаеше, че ключът е под изтривалката, ние го слагахме там, за да не го загубим. Родителите ми като млади са заминали да строят града на младостта, на една гола поляна е изникнал завод. Това е било повеля на правителството. Тогава е съществувало т. нар. "бригадирско движение". Това е било пак някакво такова съревнование."


Кърджали
 "Отидох октомври месец в Кърджали в отдел "Просвета". Чукам на вратата и казвам: "Искам да стана учител". Служителката пита:"Какво сте завършили?", казвам: "Гимназия", и тя каза:" Ще предавате история, френски език и нотно пеене." -"Как френски, аз не съм учил никога френски, учил съм немски." Та накрая ми намериха  с руски. И така с руски, история и нотно пеене тръгнах за село Люляково."

Люляково
"Какво е интересното. Децата в Люляково имаха желание за учене и полагаха максимум старание, за да могат да научат български език и да се изказват на български език. Имаха амбицията и старанието да говорят на правилен български език. Но там родителят изисква и не се срамува от това децата му да учат български език."

Рисуването

"Намирах време за него, но съвсем епизодично. Не ми оставаше време да рисувам, както сега го правя. Значи трябваше да дойдат годините да се пенсионирам, за да почна да работя. Аз сега си работя все едно съм на една постоянна работа. След закуска отивам в ателието и работя до 16: 30 часа всеки ден. Всеки ден, сега е най-добрият момент. На изложбата ми в Монтана дойде моят приятел проф. Ивайло Мирчев. Едва сега започнах да правя тези изложби - във Видин, в Монтана, в Неготин, в Ловеч. Имам разговор следващата изложба да бъде в Турну Северин и евентуално, следващата да бъде в София, в една от галериите. Всъщност това ме крепи. Щастлив съм, че отприщвам тази енергия. Не съм имал време да работя с рисуването. Не можеш да се върнеш от училище натоварен и да извадиш палитрата и да започнеш да рисуваш. Не става, иска се спокойствие. Пейзаж, натюрморти, портрети с акрил, акварел и масло основно. Работя основно с акрил. С тези бои се изисква по-интензивна работа и работата трябва да бъде завършена в рамките на часове. Повече работя с шпакла отколкото с четка. Точно тия мазки дават един релеф, по-особено въздействие. Първият ми любим художник беше Шишкин."

Почивката

"Аз му казвам агрофитнес. На 15 км от Видин в село Ясен си почивам. Преди години бяхме със сина ми и съпругата ми там, много отдавна, и аз си казах един ден като имаме пари, ще си купя място тук, да си идваме лятото. Случи се така, върнах се от командировка и с парите си купих това место, то беше само лозе. Прекарах вода, ток, направих нещо като бунгало. И там ходя лятно време и се грижа за това лозе. Значи от април месец като започне резитбата, копаенето и аз отивам на агрофитнес. Това ми дава едно друго желание за живот. Само, който не е чул птиците как пеят, тишината, спокойствието, той не може да си представи за какво иде реч. Ето там е един малък рай."

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00