Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 200 български медици са участвали в Корейската война, работейки в подземни болници

Това каза в "Другата истина" по Радио Видин Атанас Иванов от Българо-корейското дружество за приятелство.

"Северна Корея има много приятелски чувства към България, включително заради факта, че по време на Корейската война, там бяха пратени две наши медицински бригади, в които са включени едни от най-добрите ни лекари. Освен това, България е приела 500 деца със загинали родители, които са жители у нас от 1952 до 1960 година в Първомай и в Банкя. Имало е и около 250 корейски студенти, които са получили висшето си образование по това време у нас. Дори сегашният им посланик е учил Българска филология у нас и знае перфектно български..."

КНДР е образувана през 1948 година от съветската окупационна зона на Корейския полуостров, който до 1945 година е управляван от Японската империя. Политическите различия с Южна Корея, заемаща територията на американската окупационна зона, довеждат до напрежение на полуострова, което в крайна сметка прераства в пълномащабен конфликт през 1950 година. Корейската война довежда до смъртта на милиони хора и на практика задълбочава различията между двете държави. Тя формално приключва с примирие през 1953 година, но без официален мирен договор. Двете корейски държави дори са приети поотделно в ООН през 1991 година.
 
"Що се отнася до войната, тя започва през 1950 година и завършва през 1953 година. Завършва там, откъдето е започнала. Навремето през 1945 година Сталин и Рузвелт са разделили Корея не за да я разделят на две части, а заради една Заповед №1 за американските и съветските войски, кой докъде да разоръжава японските войски. В заповедта е посочен като граница 38 паралел, до него- съветските войски, а южно от него- американските. През 1948 година съветските войски напускат Северна Корея, а американските и до днес са там и затова се създадоха двете държави Корея...

Когато американците започват войната, Ким Ир Сен дава заповед на севернокорейските войски да навлязат в южнокорейска територия и това налага включването и на американските войски в конфликта. Стигат до 38 паралел и там  свършва войната. Така че, откъдето започват, там и свършват...

За нашите медицински бригади, които бяха пратени там по време на войната, аз написах и книгата "Българската интернационална помощ в Корейската война". Всяка бригада е била от около 90 човека, като около 45 от тях са били лекари. Другите са били медицински сестри, фелдшери, рентгенолози... Имало е дори един очен лекар, д-р Симеон Василев, чиято дъщеря е академик Петя Василева. Самите медицински бригади не са били на бойното поле, а на 100 км в тила. Работили са в специално изградена болница и интересното е, че тази болница е била под земята, заради бомбандировките.

Набирането на лекарите е било по линия на Българския Червения кръст, като са подбирани едни от най-добрите ни лекари. Не случайно след завръщането им, някои от тях правят блестяща кариера у нас.

Такива има и от Северозападна България. Например генерал- майор проф. д-р Иван Костов Копчев, заместник -ръководител на бригадата по лечебната част. Роден е на 3 ноември 1915 г. в оряховското село Бутан. През 1935 г. завършва гимназия във Враца, а през 1944 г. медицина в Софийския университет. Започва работа в Оряхово като гвардейски лекар, а от 1946 г. е ординатор в хирургичното отделение на Общовойсковата болница в София. Специализира в Чехословакия и започва работа във Военномедицинска академия, като достига до позицията началник на Катедрата по военнополева травматология. През 1949 г. отива да помага като лекар на гръцките комунистически партизани в планината Грамос. От 1952 до 1954 г. е хирург в медицинската бригада в Корея. Между 1961 и 1962 г. е хирург в Алжир, където се води война между местните алжирци и френската колониална власт. Защитава дисертация през 1959 г., а от 1964 г. е доцент и професор от 1966 г. От 1974 г. е главен травматолог на българската армия с чин генерал-майор от медицинската служба. Има над 120 научни публикации и съобщения. Умира на 10 април 1980 г. в София.

О.з. полковник д-р Георги Антонов Коцев, началник на административната част на бригадата, е роден на 10 септември 1925 година в Бяла Слатина, Врачанско.

Професор д-р Янаки Захариев Холевич, д-р на медицинските науки, хирург, началник на Военна болница и завеждащ отделение от страна на бригадата. За него знаем, че е бил някъде от Белоградчишкия край.

Доц. Иван Игнатов Андреев, началник на  началник на Военна болница и завеждащ отделение от страна на бригадата, роден на 17 август 1917 година в Михайловград, днешна Монтана.  

Проф. д-р Иван Исаев Иванов, началник на няколко аптеки в няколко болници, роден на 17 юли 1920 година в село Долна Вереница, Монтанско.  

О.з. полковник д-р Стоян Василев Владински,
хирург, началник на Военна болница от страна бригадата...

За съжаление, всички те вече са покойници, с изключение на една медицинска сестра, но и тя не е добре със здравето...

По принцип там винаги е имало по двама началници - по един българин и по един кореец, защото нашите специалисти не са знаели езика. Едната бригада наши лекари е била от 1952 до 19541 а другата от 1954 до 1956 година. По техни разкази знам, че местните силно са вярвали, че спечелването на тази война ще им донесе благоденствие.   

По време на войната столицата Пхенян е била напълно унищожена от бомбандировките. Ето защо още по време на войната се е наложило Ким Ир Сен да събере архитектите и да им каже да направят нов градоустройствен план.Днес Пхенян е съвсем нов град. Корейците пък са много съзнателен и дисциплиниран народ. И ако на някого му се възложи дадена задача, той знае, че "жив или мъртъв", както казваме ние, трябва да я изпълни. Хората там са много трудолюбиви и са си създали една образцова държава. Там действа един закон от 1974 година, с който са освободени от плащането на данъци. Иман и един друг закон от 1978 година според който пък всеки трудещ се и семейството му имат право на държавно безплатно обзаведено жилище..." 



Какви са порядките в Северна Корея, как е посрещнат на обикновено представление в театъра Ким Чен Ун, къде и как живеят хората в столицата и други интересни факти за Северна Корея и българската следа там, можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Nicor, David Guttenfelder/AP ; Forgemind ArchiMedia , Wikimedia Commons и Haaretz ;  Mega Construcciones
Korea Discovery и Laika ac  ; Mark Scott Johnson, Chris Price и Socialism Expo ;  Socialism Expo, Laika ac и Wikimapia
Nicor ; Mega Construcciones и Photographil ; Bjørn Christian Tørrissen


Като обществена медия и част от БНР, Радио ВИДИН е длъжно да отразява различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00