Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рафтинг по Искър - приключение за духа и очите (видео)

Снимка: Радио ВИДИН


За да ни се случват неща, които никога не са ни се случвали, трябва да правим неща, които никога не сме правили. А лятото е тъкмо време за предизвикателства, за емоции, за нови усещания и дори, ако щете, за нови познанства. Част от екипа ни откри всичко това в едно приключение, наречено рафтинг. То започва от гара Лъкатник, сгушена в пазвата на Стара планина, над самия бряг на река Искър. Там е рафтинг базата, където получаваме първи инструкции и необходимата екипировка.
  
"Рафтинг е спускане с надуваема лодка. Можем да кажем, че Иисус е бил рафтър, защото, когато са започнали да спускат отрязаните дърва по реката, са ги връзвали във формата на сал и са ги превозвали от точка А до точка Б и са им казвали рафтъри. Така че спускане по реката с някакъв съд е рафтинг. Ние го правим с надуваеми лодки, защото са най-удачни, позволяват да се минава по камъните"- обяснява управителят на спортната организация Ивайло Драганов, който е три пъти републикански шампион по спускане с каяк в бързи води.

Ние очаквахме едно опасно спускане, в което няма начин лодката ни да не се обърне. Това обаче не се случи, защото трасето в Искърското дефиле, което е с обща дължина около 12 км, е категория клас 2 по Международна шестобална скала на трудност.  Само за сравнение- категория клас 6 е река Ниагара. По рафтинг трасето в река Искър бързеите са малки и се редуват със спокойни места, от които можеш да се любуваш на прекрасната гледка на дефилето. В лодката е важно да се слушат командите на инструктора:

"Ние сме хора с опит, знаем какво ще се стане преди да е станало. Затова сме в лодките и това е важно- хората да не действат самостоятелно, на своя глава, за може рафтингът да е едно приятно занимание, не бедстване в реката. Тук сме отбор, затова се използва рафтинга за тийм билдинг, защото приобщава хората към екипна работа."

Според Ивайло Драганов рафтингът е подходящ както за малки, така и за големи. Най-възрастният човек, който е спускал Ивайло, е бил на 80 години. Възрастта в рафтинга няма значение, удоволствието е за всички. Ето какво споделиха за Радио ВИДИН хора, вече спуснали се по трасето:

"Много ми хареса... Готино беше... Беше супер забавно, интересно и имаше много хубава гледка при спускането. Нищо страшно. Всичко нормално протече. Позабавлявахме се повече... Страхотно беше, за първи път е. Оставам с много добри впечатления и нямам търпение да дойдем втори път, със сигурност. Някой ден може би и малко по-трудни неща като напреднем..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

Мездра с интерактивна карта на историческите обекти

Община Мездра е първата, която има интерактивна карта на историческите обекти на своята територия, изработена от Българско археологическо сдружение "Иван Венедиков". Тази инициатива е ключова стъпка към дигитализацията и популяризирането на културно-историческото наследство в България, съобщават от дружеството. "Целта е многопосочна, защото..

публикувано на 22.05.25 в 16:39

Възстановен е статутът на "Чутурите" в Грамада като природна забележителност

Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Една  от тях е природна забележителност "Чутурите" в землището на град Грамада, област Видин.  Природна забележителност "Чутурите" в местността "Стублата" в землището на Грамада е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по..

публикувано на 22.05.25 в 16:34

Видинчанка подарява от сърце фотоапарат на любител фотограф

Видинчанката Антонина Лозанова подарява професионален фотоапарат.  Антонина, освен че е професионален фотограф, се занимава и с журналистика, снима различни филми, посветени на хората от Северозапада и е изключително деен доброволец в различни благотворителни каузи. Най-новата ѝ инициатива идва директно от сърцето. Антонина търси нов собственик..

публикувано на 22.05.25 в 16:15

Във Видин дискутираха превръщането на региона в атрактивна туристическа дестинация

Превръщането на Северозапада в атрактивна туристическа дестинация бе във фокуса на конференцията "Неосветеният Северозапад" , която се проведе в културен център "Жул Паскин" във Видин. На конференцията присъстваха представители на местната и държавната власт, директори на културни институции, представители на туристически агенции, собственици на хотели..

публикувано на 22.05.25 в 16:01

Предлагат законодателни промени за тротинетките

Електрическите тротинетки да се управляват след курсове и да подлежат на регистрация, предлагат от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Проблемът с този тип превозни средства се задълбочава през последните месеци, свидетели сме на множество инциденти и масово неспазване на правилата, коментира за Радио ВИДИН Владимир Тодоров,..

публикувано на 22.05.25 в 15:50

Сборник с пиеси издаде драматург от Видин

Сборник "Пиеси за драматичен и куклен театър" издаде актьорът, режисьор и драматург от Видин Малин Маринов. Включени са общо 8 пиеси, първата от които авторът пише преди близо 20 години, когато е студент в театралната академия. Една от пиесите е поставяна в рамките на студията за театър и кино при видинското читалище, която Малин Маринов ръководи...

публикувано на 22.05.25 в 14:39