Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин следят епизоотичната обстановка заради чумата по свинете

2
Снимка: Радио ВИДИН


Спешни мерки за ограничаване на заразата с африканска чума по свинете предприема държавата. Ще бъдат стимулирани финансово ловците, за да отстрелват диви прасета, а по места властите ще се опитват да убедят хората по селата да не отглеждат прасета в заден двор- това стана ясно по време на среща на министерствотно на земеделието с Агенцията по храните, областните управители от Северна България и ръководството на Ловно-рибарския съюз. На срещата бяха набелязани мерки за справяне с проблема. Експертите припомнят, че чумата не е опасна за хората, но носи сериозни икономически рискове, защото може да доведе до унищожаване на свиневъдството. 

В повишена епизоотична готовност е и Областната дирекция по безопасност на храните във Видин. В края на миналата седмица бе свикано заседание на Областната комисия за контрол на епидемиите, епизоотиите и зоонозните заболявания, заради открито огнище на Африканска чума по свинете в Плевенско. Епизоотичната обстановка у нас е пряко свързана с тази в Румъния, коментира д-р Валери Велков  от Областната дирекция по безопасност на храните: 

Снимка"От миналата година там нещата от ветеринарна гледна точка не стоят в добра посока. Проблем е и завишения трафик и вътреобщностната търговия. До края на годината са удължени набелязаните тогава от нас мерки за дезинфекция на трите гранични пункта... Следим ситуацията в Румъния. На този етап най-опасните огнища са срещу Никопол и в Долж- срещу Видин. В Никопол се появи само 4-5 дни след като получихме информация за огнището в Телеорман... Иначе първото огнище, което беше регистрирано у нас по домашни свине, беше на 31 август миналата година в с. Тутраканци, общ Провадия."   

След първите констатирани огнища в заден двор, през ловния сезон са констатирани заболявания по дивите свине в областите Силистра, Добрич. От началото на годината 13 са положителните проби за Африканска чума при диви свине- отново  в областите Силистра, Добрич и Варна. Проблемът е особено сериозен за промишленото производство, затова са  проверени двете индустриални свинеферми, които попадат в 20-километровата зона от границата с Румъния-  в Новоселци и новооткритата - в Дунавци:

"В момента са внесени 506 майки от Германия, те са заплодени, първото раждане се очаква на 4 октомври. В близкия месец очакват още 50 майки да бъдат вкарани от Германия. От двете ферми са взети 58 проби- отрицателни са. В 20-километровата зона проби не са взимани, правим клинични прегледи...  В Плевен все още не е ясен източникът на заразяване, но всички очакваха с времето на жътвата да се появи- така се и случи, защото дивите прасета са в жътветите поля, техниката навлиза, заразеното сено се прекарва... Динамична е обстановката..." 

От началото на годината до момента от диви свине са получени 107 проби- няма положителни. Експертите са реагирали на два сигнала за намерено диво прасе срещу Речна гара- пробата е отрицателна. Изследвани са и 5 домашни свине- отново  отрицателен резултат. 

"Реагираме на всеки един сигнал и изпращаме екип. Имаме готовност с техника, която е за умъртвяване по хуманен начин..."

За опасността ще бъдат уведомени кметовете по места и стопаните, които отглеждат животни в личните си дворове, а от Агенцията по храните очакват съдействие, каза д-р Валери Велков:

"Няма как да реагираме, ако не получим обратна връзка- от кметовете и собственицити. Понякога се натъкваме на не добра висока ветеринарна култура и неспазване на мерките за биосигурност.. Хората смятат, че като гледат 1-2 прасета за лична консумация, те не представляват опасност за животновъдството на страната, а това не е така. Сега дивите прасета са се опрасили, стадата са в района, сега след жътвата започва събирането на слама, която може да е заразена... Затова част от мерките за собствениците включват и това - сламата, която е за постеля, минимум два месеца след ожънването да се иизползва, храната също..."

Със заповед на областния управител на Видин Албена Георгиева са разпоредени мерки за недопускане на заболяването Африканска чума по свинете. В Дирекцията по безопасност на храните ще има постоянни дежурства в празнични и почивни дни. Предстои провеждането на общински епизоотични комисии, за да може по-голям брой хора да бъдат запознати със ситуацията и предприетите мерки. Иначе още от миналата есен в областта действат рестриктивни мерки. 
И сега се забранява провеждането на пазари и изложби за свине и придвижването на свине от лични стопанство. Подготвена е нова листовка с мерки- за информация на собствениците на домашни свине, набелязани са и мерки за биологична сигурност в животновъдни обекти и в лични стопанства. Листовки се разпространяват и сред ловците, с указания как да действат при отстрелване на дива свиня, каза още д-р Валери Велков. 

СнимкаВъв Враца откриха паметен знак на селекционера Тодор Рачински, по повод 90-годишнината от рождението на известния врачанин. Постаментът е пред сградата на читалище "Развитие" и бе открит на официална церемония. Председателят на Фондация "Тодор Рачински" - Младен Цолов благодари на всички, участвали в реализирането на идеята:

"На днешния ден преди 90 години във Враца се ражда Тодор Рачински. Въпреки, че семейството му е било бедно, той отрано показва обичта си към знанието.... Смисълът на неговия живот става пшеницата- тази основна земеделска култура, която осигурява прехраната на населението ни. Науката в селекционния колектив на Тодор Рачински достига върхове, които правят пшеничените сортове конкурентни на европейските и на световните. Високодобивните и устойчиви на болести български сортове се внедряват бързо в българските поля и донасят доходи на българските стопани..."
След церемонията в градската концертна зала във Враца се проведе среща под наслов "Спомени за Тодор Рачински". Преди форума, Ива Антонова се срещна с Младен Цолов:

"Тодор Рачински е виден наш селекционер, който е създал изключително много сортове, които са в осовата на българската наука. Всички български селекционери са негови ученици, затова и честваме годишнината от рождението му."
На официалната церемония присъства и внукът на агронома - Николай Рачински, който не е поел по стъпките на дядо си, но е щастлив и благодарен заради почитта, която му отдават врачани:
"Трогнат съм от паметта и вниманието, което се отдава на Тодор Рачински. Хлябът и почитта към него е важна..."
 Идеята за изграждането на постамента е на Община Враца, Общински съвет - Враца, ия съветник - Божидар Джунов и Фондация "Тодор Рачински". Снопчета пшеница бяха подредени около паметният знак, който е изработен от триплекс, със закалено стъкло и представя биографията на създателя на 22 сорта пшеница.
Тодор Николов Рачински е роден на 4 юли  1929 г. във Враца. След завършване на висшето си образование работи като агроном - ръководител на Сорто-изпитателния участък, където събира и изучава над 500 местни форми пшеница. За периода от 1959 до 1975 г. извършва близо 4000 междусортови кръстоски, в резултат на които е създаден значителен по обем селекционен фонд.  В периода 1970-1979 г. Рачински и ръководеният от него колектив създават 22 сорта пшеница. Високата класа на тези сортове е демонстрирана в международното сортоизпитване, организирано и ръководено от университета в Небраска, САЩ.
СнимкаВ "Земята, която ни храни", обръщаме поглед и към вчерашния ден, в който православната църква отбеляза деня на Свети Прокопий- наричан "Прокопи-пчелар". Затова и в миналото народът е празнувал в чест на пчелите и техния закрилник. На Прокопий по традиция се е извършвало подрязване на кошерите, вадили са от новия мед и от него са заделялш - за лек. 
На пчеларите от Мездра обаче изобщо не им е празнично, а основният проблем е, че питите са празни, сподели Иван Братоев- председател на пчеларско сружество "Нектар". 
"Пропадна акациевата паша, когато цъфтяха липите, валя дъжд, който отми прашеца..."
Не само климатичните промени и променливото време през последните месеци са проблем при изхранването на пчелите в Мездренско, но и наличието на насаждения с нови сортове слънчоглед, които привличат пчелите, но не отделят нектар. Проблем за пашата на пчелите са и някои мерки по европейски програми, заради които  все по-малкото остават местата, на които се запазват ливадни билки- за това сигнализира и наша слушателка от Белоградчик, а според Иван Братоев, всичко опира до съвестта на ползвателите на пасища и ливади - местата, на които са основните билки, които привличат пчелите. 

Според Иван Братоев, не всичко е загубено, а пчеларите все още таят надежда, че при добро стечение на обстоятелствата и малко повече влага, пчелите ще успеят да наваксат:

"Има все още надежда, имало е такива случаи- когато лед ожънването на есенниците, при дъждовни години,  пониква глушина /див фий/- тогава пчелите са успявали да наваксат това, което са пропуснали през усиления летен сезон и са резервирали мед за озхранване през зимата и да реализират някои стокови запаси..."

Иван Братоев е дългогодишен пчелар, има около 26 кошера, разположени на три места- в землищата на селата Люти Брод, Веслец и между Мездра и Боденец- повече чуйте в звуковия файл. В следващото предаване ще стане дума  и за другите проблеми при пчеларите, за новите попълнения, за идеята града да се превърне в "Медена Мездра" и за усилията на дружеството да запази традициите и поминъка в региона, колкото и да е трудно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44