Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димитър Нинов: Гъбичките по ноктите са входна врата за различни инфекции


Гъбичните инфекции са сред най-честите кожни заболявания. Сезони за тях няма, а в рисковата група попадат и мъже, и жени. Макар и често срещани, гъбичните инфекции понякога са сериозно неглижирани. Това се отнася най-вече за случаите, когато засегнати са ноктите на краката, обясни в предаването "Направление здраве" специалистът по кожни и венерически болести д-р Димитър Нинов и предупреди, че нелекувано, заболяването се превръща във входна врата за изключително сериозни състояния:

"Когато е на ръцете, тогава човек обръща внимание. Когато е краката, там се неглижира. През лятото започват да им обръщат внимание, защото се вижда, когато хората ходят с открити обувки, и тогава се взимат мерки. Но общо взето това заболяване се неглижира, а то е твърде опасно, защото е входна врата за различни инфекции, една от които е за причинителя на червения вятър - еризипел - заболяване, което е драматично състояние, протича с висока температура, с втрисане, страхотни болки и трябва да се предприемат спешни мерки. В тази връзка гъбичките по ноктите трябва да се лекуват акуратно, има различни противогъбични препарати. Искам да подчертая твърдо, че гъбичките по ноктите, достигнали във фаза на деструкция на нокътната плочка, тоест разрушаване, дори само надебеляване или покафеняване, това не може да се лекува със средствата, които ги рекламират на телевизионния екран, това е абсурдно. Това състояние се лекува единствено и само перорално с няколко противогъбични препарата..."

Лечението трае 3-4 месеца, а излекуването настъпва до 10-12 месеца в зависимост от възрастта на пациента, давността на нокътната инфекция и скоростта на нарастване на нокътната плочка, добави д-р Нинов.

Снимка: С 9 месеца на училище
В "Направление здраве" говорим и за храненето на кърмачетата. Препоръки за това бяха представени на поредната среща от инициативата "С "9 месеца" на училище" във Видин. Д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция, обясни на младите майки кога трябва да започне захранването на бебето:

"Според съвременните препоръки захранването трябва да започне тогава, когато бебето е готово за това. Физическото съзряване на органите и системите на бебето, участващи в усвояването на други храни извън майчината кърма, е от 4-ия до 6-ия месец. Неблагоприятни последици за организма могат да настъпят при захранване в неподходящо време - по-рано, или по-късно... Трябва да следим за признаци за готовност от страна на бебето да приема нови храни - може да стои седнало добре, може да се закрепи седнало, само взема предмети и ги слага в устата си, слюнката в устата на бебето се увеличава, поникват първите зъбки, проявява интерес към храната на възрастните..."


Процесът на захранване протича в четири етапа, обясни още д-р Марияна Чавдарова. Кои са те, както и причините за т. нар. следотпускарска депресия може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46