Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Нинов - лекар по призвание и певец по душа

Снимка: Радио Видин


Днешното издание на "Калейдоскоп" ще бъде свързано най-вече с музиката и здравето, защото на гости ни е един изключителен човек, отдаден на музиката, и на медицината - Димитър Нинов. По професия Д-р Нинов е лекар, специалист по кожни и венерически болести и магистър по здравен мениджмънт. По душа е човек, отдаден на музиката. Роден е през 1955 г. във Видин. И двамата му родители пеят в хор "Боян Чонос" като солисти, макар че не са професионални музиканти. Така той от малък ходи на Детска музикална школа и свири на няколко инструмента. Сестра му Иванка Нинова, която сега е известна оперна певица и наскоро отбеляза 30 години на сцената на Държавната опера, също свири и то на пиано. Учи в  "Зеленото" училище,  продължава средното си образование в Първа гимназия, в която има осем паралелки по онова време. Кандидатства медицина, приет е веднага. Преди това минава през задължителната казарма, в гвардейския оркестър. През 1982 г. се дипломира  като лекар, следва разпределение в село Козар Белене, община Левски. Работи пет години по разпределение, за да завърши специализацията си по "Акушерство и геникология". В София започва работа като лекар в Републиканския център по спортна медицина. И така цели 11 години. През това време  специализира "Кожни и венерически болести".  Сега работи като дерматолог и в тази връзка е написал "Химн на дерматолозите". Неговото професионално верую е, че лекарят трябва да се отнася към пациента ако не като към брат или сестра, то поне като към близък роднина.
Д-р Нинов е композитор. Първите си авторски песни той  изпълнява в дует със съпругата си и те са отличени на два национални конкурса - конкурса за авторска песен (Добрич, 1988) и XI-ия конкурс "Песни за Бургас и морето“ (Бургас, 1985).

Детството
"Майка ми и баща ми не бяха професионалисти музиканти, те не познаваха и нотите. Диригент беше Георги Нотев и той ги пита: "Вие като не познавате нотите, защо ги гледате?", а те му отговарят: "Като гледаме, че нотичките отиват по-високо и ние пеем по-високо, като тръгнат надолу и пеем по-ниско. Израснал съм в една къща на площад "Таш кюприя", сега на нейното място има един грозен панелен блок. Аз имах прекрасно детство, с много деца, с много игри, всички сме били отлични ученици и същевременно много палави. Аз свирех на няколко инструмента. Имам пет години детска музикална школа по акордеон. Сестра ми започна на акордеон, обаче не ѝ хареса акордеона и като каза: "Искам пиано и това е!" Тя започна да учи пиано, но не купиха пиано веднага. Пък аз свирех в духовия оркестър на гимназията на тромпет. Петко Трифонов ни преподаваше, много го обичахме всички. Той искаше да ме готви да вляза в Консерваторията с тромпет и като разбра, че ще кандидатствам с медицина, направо ми се разсърди. Аз съм китарист от 7-8 клас и досега си  свиря на китара. Имахме страхотна художествена самодейност. Сега не знам какво правят младите. Какви тържества имахме! В първа гимназия имахме осем паралелки 38-40 човека."


 Медицината

"Две години преди това бях в казармата. разпределението ми беше в Козар Белене. Първо отива на село за да стане лекар. Работил съм пет пълни години без медицинска сестра. Такава практика е абсолютно задължително. Трябва да се сблъскаш с реалността. Както и с казармата, една година трябва да се мине през казармата. Моята любов беше гинекологията. Или се влюбваш в някоя жена или не се влюбваш, единствената  ми шестица на държавни изпити е по "Акушерство и гинекология". Бях лекар на национални отбори. Завеждам женското направление във футбола. Аз съм дал на българските дерматолози "Химн на детерматолозите". Човек трябва  да върши добри дела и да е позитивен. Моето мнение е лекарят да се отнася към пациента, ако не като към брат или сестра, то поне като към първи братовчед!!! Това е моето верую. Искам да препоръчам - който не е бил в Боянската църква, нека да я посети. В двора ѝ има три секвои. Дясната секвоя е моята секвоя, тя е огромна, седем души не могат да я обгърнат. Като я обгърна, тя ми отнема отрицателната енергия. Пред тази секвоя се намира гробът на царица Елеонора."


 
Композирането и музиката
"Аз съм лауреат на три национални  конкурса като композитор и най-големият ми успех е конкурса "Песни за Бургас и морето и неговите трудови хора", където моята песен "Месемврия", по моя музика и текст на моята съпруга Мария се класира от 167 и  влезе в първите 12. Трябваше да я пее дует "Ритон", но я изпяхме ние с жена ми и стана много хубаво. Композирането - идва ми нещо от горе, сядам си на пианото и така се получава.  Участвахме  в движението  "Ален мак" , особено като избягаха в чужбина Мариана и Тодор Трайчеви, които толкова много ги толерираха.  Ние ги заместихме като дует и то само с авторски песни. Музиката е моят живот. Тя ме спасява, иначе съм загинал в това забързано ежедневие. Просто тя ме спасява, аз съм лекар по призвание и певец по душа."


 Повече можете да научите от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кръгово кръстовище с палми в град Петрич, посочено като пример от вносителя на предложението в инициативата

Нови тротоари, улично осветление и палми са сред предложенията в инициативата "Видин за всички"

От подобряване на уличното осветление и тротоарите до палми на кръговите кръстовища са сред предложенията, отправени от видинчани в инициативата на Общината "Видин за всички" . Общо около 30 предложения са постъпили в администрацията, каза заместник-кметът Мартин Дончев и поздрави жителите на града за проявената активност. Инициативата продължи около..

публикувано на 19.12.24 в 11:45

Доброволци започнаха кампания в подкрепа на нуждаещи се във Видинско

Благотворителна инициатива набира дарения в помощ на нуждаещи се хора в община Видин .  Кампанията, която е под надслов "Доброто съществува", е на неправителствената организация "Национални Бойци За Промяна". В инициативата по повод предстоящите коледни празници може да се включи всеки желаещ до 23 декември, както с материална, така и с финансова..

публикувано на 19.12.24 в 10:44
Богомил Петров при заснемането на филма.

Световен рекордьор от Видин участва в документална лента за историята на българските щанги

Богомил Петров , заслужил майстор на спорта и световен рекордьор, е част от документален филм , който представя славната история на българските щанги.  Именно на видинчанина принадлежи първият български световен рекорд. Поставен е преди 60 години - на 17 май 1964 година, когато той успява да повдигне 140 килограма в сериозна конкуренция...

публикувано на 19.12.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 19 декември 2024 слушаме група "Канзас" с Лондонски симфоничен оркестър

"Канзас" са уникално явление в прогресив рока. Единствен по рода си е и техният 13 студиен албум Always Never the Same от 1998 г., записан с Лондонски симфоничен оркестър. Диригент и аранжор е Larry Baird. Насладете се на оркестрации на класиките Song For America, Dust In The Wind, Hold On, The Wall и др. Слушайте ни всеки четвъртък след..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00