Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изчезне ли берковската ягода

Снимка: Петя Генова


Устойчив ръст в насажденията с малини отчитат от земеделското министерство. Кампанията по прибиране на сладките плодове е към края си. Отглеждането на ягоди и малини е сравнително добре развито в Берковския край, а Ивалин Цеков е в бранша от дълги години. Петя Генова ни среща с него:
"Обичайно е, няма изненади, сезонът е добър, имаше малко дъждове, но е приемливо. Преди малко научих, че се очаква оживление на пазара за малини, защото от 3 години изкупната цена на този плод, който се купува предимно за индуктрията, е убийствено  ниска. Много хора се отказаха, това се случва като цяло и на европейския пазар. Съответно луфт няма на пазара и се появява обратната тенденция- покачване на цените." 

Очаква се изкупната цена да е между 2 и 3 лева, но според Ивалин Цеков, цена под 3 лева не е добре за производителите.
     
Ивалин Цеков е един от основните производители на ягоди и малини от Берковския край. Грижи се за 11 декара, наред с това се грижи и за лозе, с което, обаче, има проблем- от климатичните промени и от нашествието на диви прасета. 

Иначе за производителите на ягоди и малини субсидии има, но според него субсидията не трябва да е самоцел. 

Ивалин е затворил цикъла на производство и въпреки това, смята, че в сектора има проблеми- ниски изкупни цени, все по-осезаемата липса на работна ръка, и липсата на преработвателни предприятия по места. Заради проблемите, а и заради модата при отглеждането на мекия плод, заради която производителите залагат на високодобивни сортове,  изчезват традиционните сортове. На път е да изчезне и берковската ягода, която все по-рядко се среща по пазарите. 

Продължава да е актуална и темата с Африканската чума по свинете. Огромният проблеми пред свиневъдите у нас е, че  болестта би унищожила производството им. 
Експертите припомнят, че чумата не е опасна за хората, но носи сериозни икономически рискове, защото може да доведе до унищожаване на свиневъдството. И миналата година една от мерките, приети на правителствено ниво, бе собствениците да получат по 70 лв. на животно за превантивно заклани домашни свине в 20-километровите зони около индустриалните ферми, за да се намали рискът от проникване на заболяването в промишлените обекти. Така ще се запази индустриалното свиневъдство у нас, което определя облика на сектора и ще се ограничи рискът от евентуални големи икономически загуби, смятат експертите. Скептичен към тази мярка още миналата година бе Димитър Неков, който доскоро бе един единствения голям производител във Видинско. Според него, не всички ще откликнат, въпреки, че в близките 15 години опасността от зараза ще стои на дневен ред- чуйте звуковия файл. 
Африканската чума при свинете не е опасна за хората, за свиневъдите болестта е пагубна, категорични са и ветеринарните власти, затова е добре да се знае кой и как отглежда своите животни. 
Какво сочат цифрите за Видинско- освен свинете в промишлената ферма в Новоселци, в която се отглеждат около 4 хиляди свине,  и тези в новоткритата - в Дунавци, където се отглеждат около 500 животни, във Видинско има две ферми тип А- с около 200 свине, в която действат мерки за биосигурност и  една от тип Б- с около 30 животни- в нея не са въведени такива. 300 животни, отглеждани в лични стопанства, са маркирани и регистрирани в информационната система, а общата бройка на отглежданите прасета в заден двор ще стане ясна в края на месеца, когато се обобщят данните от преброяването им по общини. 
Проблемът е особено сериозен, а според д-р Валери Велков от видинската агенция по храните, най-вероятно скоро болестта ще достигне и до нашата област, заради сухопътната ни граница с Румъния и откритите огнища в област Долж. А в Румъния вече година и половина се борят с чумата по свинете и не могат да овладеят болестта. По всичко личи, че темата е с продължение, а според властите, проблемът се превръща в световен. 

Обещано от миналото предаване, в което председателят на мездренското пчеларско дружество Иван Братоев сподели, че заради климатичните промени и честите валежи, все повече на дневен ред излиза проблема с изхранването на пчелите. Пропадна акациевата паша, когато цъфтяха липите, валя дъжд, който отми прашеца..., наличието на насаждения с нови сортове слънчоглед, които привличат пчелите, но не отделят нектар- всичко това е проблем за пчелите, не само за добивите, каза той. Проблем за пашата на пчелите са и някои мерки по европейски програми, заради които  все по-малкото остават местата, на които се запазват ливадни билки. Друг основен проблеми е и този с арендаторите. 
"Държавата трябва да вземе адекватни мерки, за да се справи с проблема, за да не се стигне до упадък на пчеларството- един поминък за много хора в региона", казва Иван Братоев. 
Дружество "Нектар" в Мездра полага усилия да запази традициите и поминъка в региона и непрекъснато има нови попълнения. За трети път миналата година са внесли и предложение да бъде открита паралелка по пчеларство, което не е реализирано на този етап. Иначе пчеларите поемат ангажимент да помагат с опита си и да подарят на "опитния" пчелин два кошера. 
Градът да се превърне в "Медена Мездра"- това е била идеята на пчеларското дружество, която обаче на този етап няма да се осъществи: 
"На този етап нямаме какво да покажем, реколтата е слаба...."- казва Иван Братоев.
Наред с грижата за пчелите, той полага неимоверни усилия да запази традициите и поминъка в Мездренския регион. В звуковия файл чуйте каква е новата му идея. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16