Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метални сърца събират "Капачки за бъдеще" в Северозапада

| обновено на 07.08.19 в 15:09
Снимка: Младежки център Враца

Нови 10 метални сърца за събиране на пластмасови капачки са поставени на различни места в община Козлодуй. С тях сърцата в подкрепа на Националната кампания „Капачки за бъдеще” стават общо 11, обясни екологът на общината Велислава Спасова:


"В началото на 2019 година поставихме първоначално едно, а сега още 10 сърца. 7 от тях са поставени на територията на град Козлодуй, а останалите 4 са за всяко село от общината. Гражданите ще могат по всяко време да отидат и да поставят капачките, които са събрали, без да са обвързани с работното време на общинската администрация. Когато съберем достатъчно количество, ще ги транспортираме до рециклиращ пункт и съответно сумата ще бъде дарена на фондацията за закупуване на кувьози на някоя малка общинска болница в страната. Радваме се, че по този начин ще бъдем полезни..."


Метални сърца са поставени в парк "Турлашка махала", спирка "Бриз", до магазините на две големи търговски вериги, парк "Синият вир" и парк "Осемте улици". Още четири сърца са монтирани пред кметствата в Хърлец, Гложене, Бутан, Крива бара. Металните сърца са обект на по-голямо внимание и за кратко време в тях са събрани значителни количества капачки, показват наблюденията на общинските служители.
Снимка: Община Козлозуй

В началото на годината контейнер с формата на сърце изработиха членове на Младежи център - Враца. По време на домакинските срещи на местния "Ботев" сърцето е на стадиона, за да могат повече хора да подкрепят кампанията. После младежите го местят в парк "Дъбника" и на други места в града, където се очаква събитие с по-голяма посещаемост. От пролетта метално сърце има и в Мездра.


Идеята за металните сърца всъщност се заражда по Черноморието, като скоро след това е пренесена в различни краища на страната. Хората по места започнали сами да ги изработват и днес сърцата са над 100, каза Лазар Радков от кампанията:


"Много има, десетки са със сигурност, няма да се изненадам, ако са над 100. Хората понякога имат нужда от символи. Казват в някои села имало сърце и в София трябва да има. Хубаво, но в София събрах последния път 50 тона без нито едно сърце. Как точно сърцата ще помогнат, като има 150 доброволни пункта за събиране на капачки само в София, 1/3  от всички 400. Но хората имат нужда от външна мотивация, от символи..."


Организаторите на "Капачки за бъдеще" смятат да направят регистър на металните сърца, превърнали се в символ на кампанията, за да улеснят хората, които я подкрепят:


"Ще направим регистър, за да се знае, защото има и други кампании. Всъщност има сърца за други каузи, които не знаем какви каузи са, които не знаем каква отчетност имат. Не можем да гарантираме за другите каузи, ние можем да гарантираме само за себе си", обясни Лазар Радков.



Досега кампанията "Капачки за бъдеще" събираше средства за закупуване на кувьози за малки болници в страната. Тази есен потребностите от такава апаратура ще бъдат изцяло удовлетворени, затова организаторите проведоха проучване от каква друга техника имат нужда. Предстои резултатите да бъдат обобщени, а през есента, да се проведе поредното голямо събиране на пластмасови капачки, средствата от които ще бъдат за нова медицинска апаратура.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01