Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози разкриват тайните на античната крепост Алмус

3
Мраморна глава на мъж. Алмус (дн. гр. Лом)
Снимка: НАИМ В.Стоичков

Започна новият археологически сезон в античната крепост Алмус в Лом. В продължение на 25 дни екип от археолози ще работи в обекта, за да разкрие нови детайли от някогашния живот в древното римко укрепление. Ръководител на разкопките е гл. ас. д-р Юлий Емилов, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", заместник-ръководители са Валери Стоичков, уредник в Исторически музей- Лом, и Владислав Живков, докторант на Националния археологически институт с музей при БАН.

Тази година проучването е финансирано от Министерството на културата и Община Лом, което ще позволи да бъде обхванат по-широк участък, обясни Валери Стоичков:

"През миналата година направихме контролен сондаж и резултатите от него бяха много обнадеждаващи. Убедихме се, че в този участък, който е в обсега на нашите изследвания има много добре запазени пластове от класическата римска епоха - 2-3 век, едни следи от деструкции, които се свързват с аварските нашествия и, разбира се, богат материал от късноримската и ранновизантскийта епоха. Затова тази година разширяваме участъка на проучване в периметър от над 100 метра и там концентрираме усилията си да разширим информацията, която миналата година получихме. Място съвпада и с основите на една постройка, чиято северна стена бяхме разширили още в периода 1986-1990 година. Сега разкрихме и южната страна на тази постройка, напречно разположена на западната крепостна стена на Алмус, което ни кара да мислим, че най-вероятно е казармена постройка, построена през втората половина на 4 век и и е функционирала през пети век. В момента изследваме деструкции, свързани с края на живота на тази сграда, те по предварителната ни преценка трябва да се свържат с хунските нашествия от средата на пети век..."

Алмус е разположен в границите на град Лом и това я е запазило от иманярската инвазия. През вековете обаче всеки, който е минал оттам, е оставил нещо от себе си, обясни археологът:

"Това основно се отнася за новото време, когато в чертите на Алмус са построени 16 жилищни блока, прокарани са подземни водопроводи и комуникации. Това, разбира се, е унищожило голяма част от тези останки, но въпреки това има оцелели участъци, които дават богата и много важна информация."

В последните години археолозите се сблъскват с друго неприемливо явление - местни хора използват оцелелите плочи на крепостта за отглеждане на домати и краставици, а на самите археолози гледат като на завоеватели. Всъщност целта на археологическото проучване е целият разкрит участък да бъде експониран по подходящ начин, за да може да бъде посещаван. Алмус вече привлича интереса на туристите, обясни Валери Стоичков:

"По инициатива на общинската администрация този участък, който проучихме миналата година, е ограден с естетична ограда и му е монтирано художествено осветление, макар и да не е консервиран и реставриран, което предстои. Все пак той е експониран в един приемлив вид и може да се види от всички преминаващи по път Е 81, който пресича града и води към Монтана и София. Прави ми впечатление, че особено велотуристи често спират и разглеждат останките, които са снабдени с информационна табела. Голямата ни цел обаче е целият участък от запазената крепостна стена и форта, който проучваме от 8 години, да бъде експониран по подобаващ начин, както е направено в много други селища. Надяваме се в недалечно бъдеще и Алмус да бъде експониран по-мащабно и по-представително, както той несъмнено заслужава."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44