През 70-те години на 20 век селото е наброявало над 2 000 души, сега те са едва 320. Но това не пречи на жителите му да правят един от най-големите фолклорни фестивали в този край, наречен "Белокаменица".
В селото има няколко човека, които се занимават с животновъдство, работи кооперация, която обработва земята, фирма за дърводобив, местни кариери за добив на бял камък.
В центъра на селото се е запазила голямата и красива сграда на училището, а в църковния двор стоят една до друга две църкви- много старата църква от 13 век "Свети Никола", която се смята за най-старата на Балканския полуостров с единствения по рода си зидан иконостас, и по - новата строена през 19 век, наречена на името на "Свети Димитър".
Спирайки на площада, виждаме голяма група от мъже и жени, които усилено чистят. Сред тях откриваме и кмета на селото Маргарита Петкова. По-късно в нашия разговор ми споделя, че нейният принцип е кметът да бъде напред и да дава личен пример. По този начин жителите се подготвят за предстоящия фестивал "Белокаменица“ , който се провежда за четвърта поредна година, на 31 август. Ето каква беше атмосферата в село Царевец преди фестивала.
"Подготвяме се за фестивала, боядисваме, метем, чистим, всеки ден чистим… Тук съм по поддръжката. Тук се живее много добре, аз също съм по програма за инвалиди, ние сме производители на село, имаме си и животинки. Искаме да има работа за всички. Пенсионери сме, гледаме си градинка. Ако ни трябва лекар, ходим на Мездра. Горе-доле свързваме двата края. …Екстра сме на село, всичко ни е хубаво, центъра, имаме детски площадки, човек може и с много и с малко. Тук има работа във фермата и дърводобив и каменни кариери."
Маргарита Петкова е кмет първи мандат, кметската работа не й е чужда, преди това тя е работила 10 години като секретар в съседното село Брусен. Тя е човек, който работи за хората, приема критики и се стреми да бъде честна с тях.
"Когато си кмет не е лесно, работи се с хора, на моменти се изисква да вземеш важни решения, трябва да си подготвен, не е лесно, но аз си обичам работата си и я работя. Не се сърдя на хората, защото заслугата е на хората. За да съм тук съм благодарение на тях. Обещала съм да съм честна с тях, открита. Всеки петък тези хора идват да поддържаме селото. Те са моето богатство. Най-важно е кметът да е напред като представител на селото. И тогава и хората ще тръгнат след теб. Аз си обещах, че ще надграждам."
Маргарита Петкова има свой начин на работа, който спазва, а той е с поведението си да бъде добър пример за своите съселяни. Предстоящи дейности, които не е успяла да осъществи - да се намери инвеститор, който да стопанисва училищната сграда, да се направи еко пътека, която да обхваща старата църква , скалните рисунки, природните красоти и исторически забележителности на село Царевец и така да популяризира родния край.
"Тази година се радвам, че ни одобриха проект по ПУДОС. Той е на стойност 10 хил лв. Ние направихме озеленяването, беседка, барбекю, пейки, алпинеум. И се радвам, че направихме зала за тържества и навес, отремонтирахме и Войнишкия паметник."
Най-хубавото в работата на един общественик какъвто е кметът на едно населено място е радостта и благодарността в очите на хората, смята Маргарита Петкова, кметицата на Царевец. Заедно, преди четири години, жителите на село Царевец решават да направят значим фолклорен фестивал за голяма Богородица, по стар стил, и за празника на каменоделеца.
"Фестивалът го правим четвърта година, решихме, че ще бъде „Белокаменица“ в чест на белия камък, който е царевчански, а не врачански. Започнахме с 250 участника, и сега надграждаме, надграждаме.."
Така го видяхме село Царевец - устремено към бъдещето, с уважение и любов към хората, със съхранение на историческите дадености и с поклон към българските традиции.
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..