Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна технология представя природните забележителности на Врачанско

Снимка: Община Враца


Навлизането на технологиите трайно промени света. Иновациите не са плод на външна намеса, а резултат от вроденото ни безкрайно любопитство, на способността ни да трупаме и обработваме знания, да мислим абстрактно. 

Технология на бъдещето рекламира природните забележителности на Враца. Чрез съвременен метод е създаден филм, който популяризира културно-историческото наследство на града и околността. Продуктът беше представен във Враца от сдружение "Книгини"

"Това е един уникален за България виртуален продукт, представящ по иновативен и атрактивен начин десет от най-красивите природни забележителности на Врачанския регион. Създаденият труд от нас е една виртуална разходка в два варианта - панорамен филм 360 градуса, както и мобилна апликация. Разказът е завладяващ, има много ефекти и най-вече спиращи дъха кадри от емблематични места за Враца: водопада Скакля, Боров камък, Кобилини стени, прохода Вратцата, местността Погледец, къщата на баба Илийца, връх Околчица, местността Йолковица, природният феномен Божият мост, бистришкият манастир, т.нар "Вестителят" и паметникът на Христо Ботев", разказват Диана Йорданова, Мария Дончева и Първолета Николова, които са част от сдружението.

Три месеца е времето, за което модерният продукт „Дестинация Враца - величие и красота в 360“ е създаден. В средата на месец август на среща между Калин Каменов, кмет на Община Враца, и археологът Нарцис Торбов, е обсъден вариант за популяризиране на местните забележителности, включително местността "Градище". От сдружение "Книгини" се включват в тази идея.

"Да реализираш такава идея зависи от времето, с което разполагаш, от финансовите средства. В момента се усмихваме, защото приключихме успешно. Знаем, че подобни проекти предстоят да бъдат реализирани, но ще отнемат поне година. Горди сме, че сме първите в страната, правещи толкова сериозен филм във виртуалната реалност. Относно "Градище" ние имаме наша идея: да включим местността във виртуална реалност, да направим и добавена реалност. Мислим и действаме в тази насока. Този археологически обект е знаков за Враца, там на практика възниква нашия град. Днес, на 2ри септември, ще направим уъркшоп на латински, а средствата за него са предназначени именно за създаване на виртуална реалност за споменатата местност. Питат ни, защо виртуална реалност? Тя е пълно потапяне в самата среда и атмосфера. Чувстваш се така, сякаш си там, на самото място. Съпреживяваш дадени усещания и емоции. Ние включихме парапланеризъм и алпинизъм. Всичко тръгна от нашия проект "Челопек - село на книгата". Запознахме се с проучвания. Амбициозни сме, искаме да се развиваме".

През изминалия уикенд продуктът е представен в информационния център на пещера "Леденика". Всеки уикенд от месец септември посетителите на центъра ще могат да се запознаят с иновативното творение. На Врачанския есенен панаир от сдружението ще популяризират своята технология на бъдещето. Нашата цел е увеличаването на туристите в региона, казват авторките.

"Обмисляли сме внимателно начините, по които да разширим и популяризираме туризма в региона. Ще представим продукта, разбира се. Трябва да достигне до хората, а ние самите, разбира се, да съберем и средства за нашите начинания. Всеки ден ще бъдем на панаира. Ще обменяме идеи с хората, надяваме се да срещнем съмишленици. Нуждаем се и от спонсори, защото разчитаме на собствени сили. Получихме не малко помощ, за която сме благодарни. Радостни сме, че идеята ни беше приета, макар отначало да учуди хората. Кметът на Община Враца ни подкрепи. „Дестинация Враца - величие и красота в 360“  е дълъг около 14 минути. Каним всички - дали на панаира, дали на "Леденика", нуждаем се от подкрепа. Разбира се, в Челопек също. Реновираме в момента бившата детска градина, за да изградим център "Книгини". 

Иновативният VR продукт „Дестинация Враца - величие и красота в 360“ ще бъде представен и на изложения в чужбина. VR технологията е възможност пред хората в неравностойно положение, на мнение са от сдружение "Книгини".

"В днешно време, за да говорим за развитие на туризъм, пътят минава през новостите. През технологията, през креативната идея. Не можем да разчитаме на красота или от предаване от уста на уста. Иновациите са най-достъпния начин през 21 век. Стремим се да дадем шанс и на чужденци да се докоснат до красотата на Враца, затова ще участваме на изложения в чужбина. Наблягам и на това, че иновативните технологии, особено VR изживяването, дава на хората в неравностойно положение. Хората с увреждания нямат възможност по друг начин да се докоснат до не малко обекти. Технологиите са съвременния език на младите, така че можем да ги накараме до полюбопитстват. Защо да не отидат сред природата?".

VR продуктът е озвучен на български и на английски език. Виртуалната реалност е нов подход за туризма на бъдещето, като се цели постигане на пълно потапяне в обстановката, подчертаха организаторите от „Книгини“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36