Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улпия Ескус - възможности за развитие на туризъм

Снимка: БНР


Днес в "Цветовете на деня" ще се върнем назад в историята: до един от основните градове на римската провинция Долна Мизия. Това е Улпия Ескус, намиращ се до село Гиген, община Гулянци, област Плевен.

Римският град е възникнал през І век като наследник на тракийско селище. Около него по-късно е изграден лагерът на Пети македонски легион. Военният лагер получава статута на колония след славната победа на император Марк Улпий Траян над даките. По случай победата Улпия Ескус е обявен за град със собствено управление. Римският град се превръща във важен кръстопът, като силен разцвет преживява през ІІ - ІІІ в., когато е изградена централната градска част. 

Доц. Гергана Кабакчиева е ръководител на дългогодишните разкопки, които проучват древното селище. 

"Улпия Ескус е един от най-големите градове на Долен Дунав и със сигурност най-красив. Разкритата част показва изключителна монументална архитектура. Преди да се появи на това място градът, сто години по-рано е бил настанен римски легион. Мястото е било обитавано от грамотни хора откъм декорация и архитектура. Още с основаването си, този град получава статут на колония - т.е голям град. Името на местните жители е включено в наименованието Улпия Ескус, а също така и името на император Траян".

Античният град е строен по типичния за римските градове начин- има правоъгълна форма, а улиците са в посока изток - запад и север - юг. Улпия Ескус е един от малкото градове в цялата Римска империя, чийто форум красят цели 4 храма.

"Въпреки монументалното изграждане на всички сгради, напоследък този град е доста неподържан. Ние сме на терен от 15 дни. Обектът не е почистен. Идват туристи, сърцето ме боли. Представяме се лошо в очите на тези, които проявяват интерес. Сякаш тук е джунгла. Ескус има перспективи, години наред говоря и пиша по темата. Останките от този древен град се намират на специално място - разположението е между устието на р. Искър и големият Дунав, а това създава природна защитеност. Височината, на която се намира Ексус, е равна на морския бряг. Това е особеност за римляните. Двата водни пътища, защото Искър в древността е била плавателна, са създавали благоприятно разположение за развитието на градска структура. Затова градът бързо става икономически център на Долна Мизия".

Един от основните храмове в древния римски град - Храмът на Фортуна - е уникален заради намерения строителен надпис, който съвсем точно датира изграждането му. Построен е само за две години - 190-192 г. след Христа. Земетресение в края на VI век обаче разрушава храма - затова археолозите намират непокътнати успоредно нападалите колони. При разкопките е открита и оригиналната статуя на Фортуна, която днес се съхранява в Археологическия музей в София. Други интересни останки са от гражданската базилика - единствени по рода си на Балканите.

"Градът и руините от този град стоят в ужасен вид, не е за посещение направо. Положението се променя постепенно. Използваме всякакъв начин да активизираме почистването. Разкритата част трябва да бъде приведена в европейски вид, за да привлича още повече туристи. Туристи има. Хората идват с коли, с велосипеди. Ескус е посещаван обект. Тази година пък ще продължим разкопките към Голямата сграда с музайката "Ахейци". Тя е световен паметник. Тя е част от украсата на най-голямата и представителна сграда от късноримския период. Портикът, над който работим, ни дава информация затова, че най-вероятно в сградата е бил посрещнат император Константин Велики, когато пристига за откриването на моста през Дунав".

Маршрутът на велоприключението "Дунав ултра" преминава през Улпия Ескус, което е един от начините за популяризиране на историческия обект, казва още Гергана Кабакчиева.

"Не случайно пиша статии за Ескус още от началото на 90те. В една от статиите съм го нарекла българският Ефес. Архитектурната декорация, която украсява централния площад, е била издигната от архитекти от древния Ефес. Ескус има перскептиви, няма да спра да го повтарям, да пиша за тях. Не е пресилено да кажа, че това е обект на национален туризъм, който е познат и в световен мащаб. За реклама и популяризиране предприемаме от години и друго действие: оттук минава маршрута на "Дунав Ултра". Целта е не само Ескус, разбира се, а всички обекти по брега на Дунав".

С брой 88 на Държавен вестник от 1965 г. римският град е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата от Античността и Средновековието с категория национално значение. През 2011 г. в брой 104 на Държавен вестник Улпия Ескус получава статут на археологически резерват.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05