В "Направление здраве" говорим и за легионерската болест. Тя е установена за първи път през 1977 година на конференция на Американския легион. Оттогава по света са регистрирани няколко епидемични взрива, най-вече в болници, домове за стари хора, но също и в административни сгради. Любопитен факт е, че в сградата на Европейския парламент в Страсбург също е имало такъв случай.
Заболяването се причинява от микроорганизъм, който се нарича легионела пневмофила, обясни специалистът по белодробни болести от видинската болница "Св. Петка" д-р Николай Николов:
"Инкубационният период е 10-ина дни с нетипични за пневмония симптоми като объркване, дезориантираност, гадене, повръщане, отпадналост, болки по ставите, тоест белодробните симптоми са почти изключени. Но, когато се направи една рентгенова снимка на бял дроб, се установяват обширни промени в белия дроб, което веднага насочва към белодробен специалист. Заболяването протича по-дълго - месец и дори повече, след излекуване е възможно да останат трайни последствия върху белия дроб."
Отпреди 3-4 години е последният случай на легионерска болест във Видин. Тогава заболява млад мъж, който успешно е излекуван в местната болница. Заразяването е станало по време на риболов, обясни лекарят:
"Едно младо момче беше, той оцеля, последствията останаха хронични. Но важното е, че оцеля. Заразяването беше от водоем, бил е на риболов, след това идва с тези симптоми...Развиха се благоприятно нещата, но не е изключено да има и други, след като имаме данни на антитела срещу този микроорганизъм, значи инфекцията не е толкова нетипична за нас."
Не е установена категорична връзка между заболяването и климатиците, каза д-р Николов. В заключение той препоръча:
"Да не се консумира вода то непроверен източник. Когато се ходи за риболов, на разходка с лодка хората е трудно да стоят с маска, но когато е известно, че в даден район има епидемия, не е желателно да се ходи на това място. Вече заразените хора, които започват да проявяват симптоми, задължително трябва да потърсят лекарска помощ."
Благотворителен базар в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе"- "За повече деца на България" организират жени от Видин и Брегово. Идеята е да бъдат подкрепени двойки с репродуктивни проблеми от региона, обясни координаторът на организацията за Северозападна България Здравка Гергова:
"Не го предвиждахме, стана бързо и изненадващо, обадиха ми се дами от Видин и Брегово, които изразиха желание за организират базар. Средствата ще бъдат отново за семейства от Видин и региона. На 18 септември, от 10:00 часа, ще има маса на фондация "Искам бебе" в търговския център във Видин. Посетителите ще могат да закупят подаръци за близките си, да подпомогнат каузата и надявам се да помогнем някой нов живот да дойда не този свят."
Инициативата е на три жени от Брегово, които ще кандидатстват за подпомагане пред новосъздадения общински ин витро фонд в пограничния град. Една от тях е Елеонора Золина:
"В нашия регион нещата са много сложни - безработица, никой не ни чува, няма какво да се направи тук, има много семейства, които имат нужда не само от финансова помощ, но и от лекар специалист, който да ги прегледа и да им каже какъв е проблемът. Затова искаме малко показност, да ни чуят, да ни видят и ако е възможно да стане традиция, макар и малко, но се събират пари..."
Повече по темите в предаването може да чуете в звуковия файл.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..