Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На училище беше много весело - спомня си 95 -годишният учител Гано Спасов

4
Снимка: личен архив


В "Памет Нашенска" днес отново поглеждаме към първия учебен ден, но през погледа на Гано Спасов- учител от едно друго време. Той е роден през 1925 година в монтанското село Славотин.....

Гано Спасов е роден през 1925 година в село Славотин, Монтанско. Семейството му е земеделско, от рано се научава на труд и работа. През 1932 година тръгва на училище в родното си село. После учи в гимназията в Берковица. Продължава да учи във Враца в института за начални учители. От малък пее много хубаво, мечтата му е била да пее в хор. Тази своя мечта осъществява, когато идва във Видин. Започва да пее в хор"Боян Чонос" като тенор и така 30 години. 

"Първият учебен ден беше на 15 септември, много ни посрещаха. Имахме много добър директор Христо Качев от село Габровница. Когато започваше да говори всички онемяваха. Първият ми учител беше от село Винище. Тогава не знаехме нищо и всичко научавахме в училище, на таблата пишехме и след това изтривахме с гъбичка. Нямахме тетрадки. Вече във второ тделение започнахме на тетрадки. На празници, на Кирил и Методий донасяхме много цветя. И беше много весело. Учителите много игри ни създаваха, хора, пеехме заедно с учителя.“

Във Видин Гано Спасов започва работа като начален учител. Изкарва пет випуска. Обича децата и те му отвръщат със същото.  И сега всички негови ученици си спомнят с любов за този благ учител:

"Тогава беше много тържествено. Помня всичките си деца. Дадоха ми първи клас с колежката Кирилова. Когато въведохме децата, всички носеха цветя. Децата бяха много подготвени. Имам ученици добри, пет випуска. Много е важна мисловната част, без мисъл няма да може да решава задачите. Това се постига с много труд, с много обяснение, старание. Има случаи, когато децата не могат. И аз какво правя - викам ги следобяд и им помагам и така те успяваха да постигнат целта."

В момента Гано Спасов живее във Видин сам. Дъщерите му живеят в София. Има две правнучки. Едната продължава неговата мечта да пее професионално. Записала е Консерватория.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46