Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози търсят западната порта на крепостта Бонония във Видин

Снимка: Радио ВИДИН


Започна новият археологически сезон в римската крепост Бонония във Видин. Проучването се ръководи от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който бе начело на археологическия екип и през предходните години. Задачата на екипа през този сезон ще бъде да разкрие западната порта на Бонония, обясни археологът:

"Започваме един напълно нов сектор, той се намира точно до кула №8, която проучваме от 2014 година. Имаме големи надежди в следващите години да направим една сериозна научна програма с цел пълното разкриване на западната крепостна сетна на Бонония, след което да последва и нейното експониране и социализиране. Преди години, когато е строено училище "Вела Пискова" /днес ПТГ "Михалаки Георгиев"/, е открита кула №5. Кула №8 е открита през 1989 година при строителството на един блок. Между двете кули трябва да се намира западната порта, тоест в терена, в който започваме работа днес, трябва попаднем на западната порта на Бонония."

За първи път проучването на римската крепост е подкрепено от Министерството на културата. 10 000 лева са отделени от държавната целева субсидия за археологически разкопки с продължителност около месец. Бонония е изключително интересен обект, каза доц. Димитров:

"Тя по подобие на Рациария започва още от 1 век. Първите данни, които имаме, са от втората половина на 1 век, от династиите на Флавиите. Тогава Бонония се създава като военен лагер, като център на отбраната на Римската империя. От това време са и едни от най-хубавите находки, открити от Йорданка Атанасова, която е била уредник в Регионалния исторически музей и е извършила много спасителни разкопки, сред които е известната бронзова глава на император или висш военен. През 2-3 век е най-големият разцвет на Бонония, който превръща този бивш римски център в сериозен римски град и през 4,5 и 6 век Бонония става най-сериозно укрепeният център по долнодунавския бряг. Стените, които ние проучваме в монета, са с ширина от 4 метра, което е уникално за българските земи..."

След като бъде проучена напълно, Бонония може да бъде социализирана и превърната в археологически парк, добави археологът.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00