Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот извън работата или работа в живота?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В напрегната ни ежедневна работа, дали успяваме да намерим време за себе си или носим работата си у дома? Отделяме време за почивка през отпуската, но достатъчна ли е тя? Специалистите казват, че тя не може да компенсира цялата работна година. Нужно е да се води балансиран живот, а работодателите да осигуряват нужното време и условия за ежедневен релакс. Темата коментираме с психолога Елица Иванова:

"Човек трябва да умее да се откъсне от работата, защото това ще добре за неговото физическо и психическо здраве...Може да си намери хоби. Може да спортува...Да, не го правим, но е препоръчително това да се случи...Поне за един час трябва да се откъсне от работата и да не мисли за нея..."

Най-хубавото нещо, свързано с работното време, са почивките. Насоки за това как да е разпределено работното време и как трябва да почиваме, за да бъде почивката, а оттам и работата ни ефективна, ни дават Кодексът на труда, Наредбата за работното време, почивките и отпуските и Наредба №15 от 31 май 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.

Днес работата наистина заема по-голямата част от нашето ежедневие, личният ни живот остава на заден план. Забравяме хобитата си и общуването с близките си.  "Трябва да намерим начин да го направим това откъсване от работа", каза за Радио ВИДИН HR- специалиста и член на управителния съвет на "Българската асоциация за управление на хора" Георги К. Първанов:

"...В идеалния случай би трябвало да го направим. Със смартфоните обаче ние наистина пренасяме работата си у дома и сме седем дни в седмицата по 24 часа на работа...Човек трябва да прецени колко време прекарва в социалните мрежи. Да изключва телефона дори...Физиологията на човека е такава, че трябва да има ежедневна и ежеседмична почивка..."- смята Георги К. Първанов.

Понякога наистина се налага да останем и извън работно време, за да доработим или да вземем нещо за работа вкъщи. Това не трябва да се превръща в ежедневие, смятат специалисти. Когато сте във ваканция или просто на вечеря след работа със семейството си, позволете си да изключите служебния телефон. Спрете известията на пощата си извън работно време. Заглушете груповия чат с колегите от работа. Ако не го направите, работата постоянно ще си пробива път във вашето свободно време. А докато мозъкът ви е ангажиран постоянно с тази комуникация, спокойствието и почивката, от които имате нужда, няма да са пълноценни.

Вероятно сте чували много съвети за най-добрия начин да намерите баланс между професионалния и личния си живот. Много експерти и автори по темата от дълги години опитват да намерят тайната формула, която да ни направи щастливи и удовлетворени едновременно от нашата кариера и от живота ни извън офиса. Светослав Димитров има бизнес с компютри. Работата му свързана с продажба, поддръжка и пътувания. Как той намира баланса между професионалния и личния живот?

"...Трудно е, но съчетаваме някакви схеми за почивка. Съчетаваме с колегите нещата. Трудно е в частния бизнес...Обичам да ходя за риба или да гледам мач...Разтоварването е и среща с приятели, но истинската почивка не са два дни. Трябва да са повече. Ако тръгнеш петък за почивка, то в неделя точно когато почиваш то ти трябва да се връщаш на работа...Понякога хобито може да ти е натоварващо и да се върнеш от почивка с физическа умора. Но това друг вид умора, а не психическа пред компютъра. Физическата умора ще я възстановиш с храна, а психическата не...".


Живот извън работата или работа в живота? - това се опитахме да разберем. Всъщност от много врече се водят дебати за баланса между работата и личния живот, но определена "рецепта" няма.

Анкета сред видинчани показа, че почти нямат време за реална почивка. Прибирайки се вкъщи, те продължават да мислят за работа или да работят нещо у дома. Други смятат, че хобито независимо какво е, ти гарантира поне един час отмора от работа.

Редно е да има баланс, коментират специалисти. Балансът е онова състояние, при което чувстваме животът си смислен и пълноценен и възприеме себе си като успешни и щастливи и на работа и извън нея.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45