Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот извън работата или работа в живота?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В напрегната ни ежедневна работа, дали успяваме да намерим време за себе си или носим работата си у дома? Отделяме време за почивка през отпуската, но достатъчна ли е тя? Специалистите казват, че тя не може да компенсира цялата работна година. Нужно е да се води балансиран живот, а работодателите да осигуряват нужното време и условия за ежедневен релакс. Темата коментираме с психолога Елица Иванова:

"Човек трябва да умее да се откъсне от работата, защото това ще добре за неговото физическо и психическо здраве...Може да си намери хоби. Може да спортува...Да, не го правим, но е препоръчително това да се случи...Поне за един час трябва да се откъсне от работата и да не мисли за нея..."

Най-хубавото нещо, свързано с работното време, са почивките. Насоки за това как да е разпределено работното време и как трябва да почиваме, за да бъде почивката, а оттам и работата ни ефективна, ни дават Кодексът на труда, Наредбата за работното време, почивките и отпуските и Наредба №15 от 31 май 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.

Днес работата наистина заема по-голямата част от нашето ежедневие, личният ни живот остава на заден план. Забравяме хобитата си и общуването с близките си.  "Трябва да намерим начин да го направим това откъсване от работа", каза за Радио ВИДИН HR- специалиста и член на управителния съвет на "Българската асоциация за управление на хора" Георги К. Първанов:

"...В идеалния случай би трябвало да го направим. Със смартфоните обаче ние наистина пренасяме работата си у дома и сме седем дни в седмицата по 24 часа на работа...Човек трябва да прецени колко време прекарва в социалните мрежи. Да изключва телефона дори...Физиологията на човека е такава, че трябва да има ежедневна и ежеседмична почивка..."- смята Георги К. Първанов.

Понякога наистина се налага да останем и извън работно време, за да доработим или да вземем нещо за работа вкъщи. Това не трябва да се превръща в ежедневие, смятат специалисти. Когато сте във ваканция или просто на вечеря след работа със семейството си, позволете си да изключите служебния телефон. Спрете известията на пощата си извън работно време. Заглушете груповия чат с колегите от работа. Ако не го направите, работата постоянно ще си пробива път във вашето свободно време. А докато мозъкът ви е ангажиран постоянно с тази комуникация, спокойствието и почивката, от които имате нужда, няма да са пълноценни.

Вероятно сте чували много съвети за най-добрия начин да намерите баланс между професионалния и личния си живот. Много експерти и автори по темата от дълги години опитват да намерят тайната формула, която да ни направи щастливи и удовлетворени едновременно от нашата кариера и от живота ни извън офиса. Светослав Димитров има бизнес с компютри. Работата му свързана с продажба, поддръжка и пътувания. Как той намира баланса между професионалния и личния живот?

"...Трудно е, но съчетаваме някакви схеми за почивка. Съчетаваме с колегите нещата. Трудно е в частния бизнес...Обичам да ходя за риба или да гледам мач...Разтоварването е и среща с приятели, но истинската почивка не са два дни. Трябва да са повече. Ако тръгнеш петък за почивка, то в неделя точно когато почиваш то ти трябва да се връщаш на работа...Понякога хобито може да ти е натоварващо и да се върнеш от почивка с физическа умора. Но това друг вид умора, а не психическа пред компютъра. Физическата умора ще я възстановиш с храна, а психическата не...".


Живот извън работата или работа в живота? - това се опитахме да разберем. Всъщност от много врече се водят дебати за баланса между работата и личния живот, но определена "рецепта" няма.

Анкета сред видинчани показа, че почти нямат време за реална почивка. Прибирайки се вкъщи, те продължават да мислят за работа или да работят нещо у дома. Други смятат, че хобито независимо какво е, ти гарантира поне един час отмора от работа.

Редно е да има баланс, коментират специалисти. Балансът е онова състояние, при което чувстваме животът си смислен и пълноценен и възприеме себе си като успешни и щастливи и на работа и извън нея.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00