Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заснеха видеоклип, който показва природните богатства на Враца

Снимка: Радио ВИДИН


Видеоклип, популяризиращ прохода Вратцата и местността "Градище" край града под Околчица, може да бъде видян на сайта на местната община. Краткият филм е финансиран от план-сметката на археологическите проучвания на историческото място за сезон 2019 година. Идеята за заснемането на красивия скален масив и древния град Вратцата е на археолога и ръководител на проучванията - д-р Нарцис Торбов. В средата на месец август, на среща между Калин Каменов, кмет на Община Враца, и археологът Нарцис Торбов, беше обсъден вариант за популяризиране на местните забележителности.

"До този момент клипът е гледан от 29 хиляди души. Голяма част от тях са млади, стигнали сме до младата аудитория, което е основната ни цел. Отзивите могат да бъдат видяни от всеки. На базата на тях, ако нататък правим друг клип, ще поправим и коригираме грешки, ако сме допуснали такива в клипа. Освен мен, инициатор за създаването на този труд е и общественикът Христо Илиев, който е на разкопки заедно с нашия екип. В този клип се включи целия археологически екип, бяха извършени няколкократни заснемания. Цената е 460 лева. Оказа се, че парите не могат да бъдат предоставени на Ивайло Нелов, човекът заснел клипа. Аз го заплатих в крайна сметка. От години проучвам Вратцата, затова се чувствам задължен да участвам активно. В последните дни хора ми се обаждат с похвали за клипа. Ние успяхме да съчетаем, от една страна, Вратцата като природна забележителност, а от друга страна, тук е разположен и археологическият обект, и селището, и крепостта. Изобщо нашите корени са тук - това е средновековна Враца, от тук произхожда съвременния ни град. Клипът показва цялото величие на прохода и на археологическия обект, който е многослоев. Най-ранните данни при Градище са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век", разказва археологът Нарцис Торбов.

Нарцис ТорбовСоциалицията на даден археологически обект създава възможност за посещение от туристи. "От тук започва всичко" е озаглавено видеото, показващо величествената порта към древна Враца, наричана в средновековието Вратица.

"Възможността да създадем клип, който да пуснем в голямото пространство на комуникацията, е задължителна. Така този труд стига до хора, които в момента дори не живеят тук. Аз съм минал 50 години, но се радвам, че младите се ангажират с определена цел. Радвам се, защото Христо и Ивайло са млади, нашият екип от музея е от млади хора. Ние имаме послание. Елате във Враца, вижте прохода, минете през обекта, срещнете се с хората, които го проучват, за да разберете миналото, да се запознаете с бъдещето. Обектите ги има, за да бъдат посещавани от туристи".

Проходът Вратцата, обявен за природна забележителност през 1964 година, е разположен на два километра югозападно от сърцето на града. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46