Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Георгиева: Поезията пробужда човещина

Снимка: Личен архив

Международният ден на поезията, който отбелязваме днес, е повод да ви срещнем с родената в Лом Наталия Георгиева. По образование тя е юрист, а по - душа поет. И ако на пръв поглед двете сфери изглеждат далечни една от друга, Наталия смята, че общото между правото и поезията е едно - нужен е талант.  

"Поезията е дух и форма. Самите чувства, мисли, идеи, които има един автор ги интерпретира в определена форма в стиха. Пиша от трети клас. Според някои поезията е изоставаща форма на изкуство, но според повечето е доста ценна форма, която продължава да съществува за в бъдеще и се цени от много съвременни автори и творци. Има много общи точки между правото и поезията. Тези юристи, които познават добре духа на закона, познават и усещат добре духа на поезията. В повечето от случаите пресъздавам чувства, пресъздавам идеи, пресъздавам и измислени образи. Всичките ми стихове са ми любими, защото са рожби на моята душа и съм вложила в тях по нещо ценно и скъпо, но тези които са ми от първите години, като "Есен", "Самотна бреза" са ми най- любими." - каза поетесата юрист.

В биографията на Наталия правото и поезията вървят ръка за ръка. Тя е доктор на юридическите науки и е преподавател по различни правни дисциплини в Юридическия факултет на УНСС, а с поезия се занимава от ученическите си години. Автор е на редица публикации по наказателно право в специализирани български и чуждестранни научни издания.  През 2007 г. Наталия Георгиева издава първата си лирична книга "Росни капки", в която са събрани 52 стихотворения в областта на пейзажната и философската лирика. През 2009 г. нейни стихове са публикувани в Алманах "Нова българска литература" на фондация "Буквите". Някои от творбите ѝ са преведени на руски, сръбски и английски език. Признание за своето творчество получава през 2017 г. на националния конкурс за поезия за учени и докторанти, организиран от Съюза на учените по случай Европейската нощ на учените, където получава втора награда за стихотворението "Пробуждане". Предстои издаването на нова книга със стихове, наречена "Усмивката".


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01