Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на архивиста гостуваме на "Държавен архив" - Видин

План на Видин от 1730 година се пази в архива

3
Снимка: Радио ВИДИН

Архивистите в България отбелязват професионалния си празник. Началото на националната архивна система се поставя с Указ от 10 октомври 1951 г. на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд. Архивите съхраняват документи на държавни, общински учреждения, предприятия, нестопански организации, а също и на изявени личности, които са се занимавали с наука, изкуство, спорт и др. Стремежът на Архивите е да се запазят важните документи за историческото ни развитие, подчерта началникът на "Държавен архив" - Видин Светлана Кръстева.


"И да ги предадат на идните поколения, за нуждите както на изследователите- историци, така и на гражданите, които трябва да защитят свои права, интереси, имоти или да напишат история на своя род, например. Видинският архив съхранява документация на общини и кметства от видинска област. Тези документи след като мине оперативното им значение, се предават в държавните архиви. В архивите се съхраняват и регистри по гражданското състояние. Срокът за тяхното съхранение в общините е 120 години, предстои регулярно да получаваме документи от общините в областта. В нашият архиви по стечение на обстоятелствата се съхраняват регистрите за раждания, умирания, женитби на нашите западни покрайнини или селищата, които вече не са на територията на България. Много хора доказаха имотите, които са притежавали преди колективизацията в края на 40-50 години на 20 век и на базата на документите доказаха своята собственост. Същото стана с реституцията, национализирани предприятия, сгради. Също така много родови и краеведчески изследвания се правят за историята на развитието на селищата. Издадоха се през последните години доста книги, има такива книги за Милчина лъка, Тошевци, Бранковци, Салаш. Когато човек знае предците му с какво са се занимавали, също може да намери следите за тях в фондовете на архивите. Разнопосочни са сведенията, които ние може да предоставим."


Най-често в Държавен архив - Видин се правят справки за строителни разрешения, за проекти на жилищни сгради, комплекси и др. Увеличава се и броят на хората, които търсят своите родови корени, посочи Светлана Кръстева:


"Търсят свои предци, които са участвали във войните. В тази посока Държавна агенция "Архиви" целенасочено работи и за създаването на своите сайтове "Войните на България", с представени документи за Сръбско-Българската война, за войнте 1912, 1913, за Първата и Втората световна война, могат да се намерят списъци на наградени, загинали и др. Съхраняваме и произведения на изобразителното изкуство. Наши лични фондообразователи са видински художници. Съхраняваме произведения на Художествената галерия във Видин, документи на Историческия музей. това са институции на които съхраняваме учрежденските документи. Имаме фондове на архитекти, музиканти, композитори, целият живот, който ни заобикаля."


Кои са най-ценните документи, материали и произведения на изкуствата, съхранявани в архива във Видин? 


"Всеки документ, който постъпва за държавно запазване, постъпва, защото е ценен. За всеки човек най-ценен е документа, който на него му трябва. Най-старият ни документ, който е със статут на "уникален" това е един план на Видин от 1730 г. запечатал вида на града, какъвто е бил тогава. През последните години постъпиха много интересни произведения на изкуството. Едното от тях е картина на известният видински художник от миналото, известен и с името "поетът на Дунав"-Тихомир Коджаманов, тя ни бе подарена от дарителя Румен Манов и представлява рисунка на Видин с изглед към река Дунав. Съвсем наскоро получихме една колекция рисунки на Мони Аладжемов, известен от миналото сценограф и художник, с произход от Видин."


Практика на видинския архив е периодично да се срещат с гражданството по различни поводи, дали за представяне на дарение или откриване на изложба, фоайето дава тези възможности и често се представят архивните съкровища, допълни Светлана Кръстева.


За днешния празник видинския архив е подготвил изложба- албум, с архивни снимки и документи за Трети пехотен Бдински полк.  Документалната експозиция "Памет за Трети пехотен Бдински полк" ще бъде открита от 17:00 часа. По време на церемонията ще бъдат отличени последните дарители на архива, а след това ще бъдат поднесени цветя на паметника на Бдинци на централния площад във Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46