Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на архивиста гостуваме на "Държавен архив" - Видин

План на Видин от 1730 година се пази в архива

3
Снимка: Радио ВИДИН

Архивистите в България отбелязват професионалния си празник. Началото на националната архивна система се поставя с Указ от 10 октомври 1951 г. на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд. Архивите съхраняват документи на държавни, общински учреждения, предприятия, нестопански организации, а също и на изявени личности, които са се занимавали с наука, изкуство, спорт и др. Стремежът на Архивите е да се запазят важните документи за историческото ни развитие, подчерта началникът на "Държавен архив" - Видин Светлана Кръстева.


"И да ги предадат на идните поколения, за нуждите както на изследователите- историци, така и на гражданите, които трябва да защитят свои права, интереси, имоти или да напишат история на своя род, например. Видинският архив съхранява документация на общини и кметства от видинска област. Тези документи след като мине оперативното им значение, се предават в държавните архиви. В архивите се съхраняват и регистри по гражданското състояние. Срокът за тяхното съхранение в общините е 120 години, предстои регулярно да получаваме документи от общините в областта. В нашият архиви по стечение на обстоятелствата се съхраняват регистрите за раждания, умирания, женитби на нашите западни покрайнини или селищата, които вече не са на територията на България. Много хора доказаха имотите, които са притежавали преди колективизацията в края на 40-50 години на 20 век и на базата на документите доказаха своята собственост. Същото стана с реституцията, национализирани предприятия, сгради. Също така много родови и краеведчески изследвания се правят за историята на развитието на селищата. Издадоха се през последните години доста книги, има такива книги за Милчина лъка, Тошевци, Бранковци, Салаш. Когато човек знае предците му с какво са се занимавали, също може да намери следите за тях в фондовете на архивите. Разнопосочни са сведенията, които ние може да предоставим."


Най-често в Държавен архив - Видин се правят справки за строителни разрешения, за проекти на жилищни сгради, комплекси и др. Увеличава се и броят на хората, които търсят своите родови корени, посочи Светлана Кръстева:


"Търсят свои предци, които са участвали във войните. В тази посока Държавна агенция "Архиви" целенасочено работи и за създаването на своите сайтове "Войните на България", с представени документи за Сръбско-Българската война, за войнте 1912, 1913, за Първата и Втората световна война, могат да се намерят списъци на наградени, загинали и др. Съхраняваме и произведения на изобразителното изкуство. Наши лични фондообразователи са видински художници. Съхраняваме произведения на Художествената галерия във Видин, документи на Историческия музей. това са институции на които съхраняваме учрежденските документи. Имаме фондове на архитекти, музиканти, композитори, целият живот, който ни заобикаля."


Кои са най-ценните документи, материали и произведения на изкуствата, съхранявани в архива във Видин? 


"Всеки документ, който постъпва за държавно запазване, постъпва, защото е ценен. За всеки човек най-ценен е документа, който на него му трябва. Най-старият ни документ, който е със статут на "уникален" това е един план на Видин от 1730 г. запечатал вида на града, какъвто е бил тогава. През последните години постъпиха много интересни произведения на изкуството. Едното от тях е картина на известният видински художник от миналото, известен и с името "поетът на Дунав"-Тихомир Коджаманов, тя ни бе подарена от дарителя Румен Манов и представлява рисунка на Видин с изглед към река Дунав. Съвсем наскоро получихме една колекция рисунки на Мони Аладжемов, известен от миналото сценограф и художник, с произход от Видин."


Практика на видинския архив е периодично да се срещат с гражданството по различни поводи, дали за представяне на дарение или откриване на изложба, фоайето дава тези възможности и често се представят архивните съкровища, допълни Светлана Кръстева.


За днешния празник видинския архив е подготвил изложба- албум, с архивни снимки и документи за Трети пехотен Бдински полк.  Документалната експозиция "Памет за Трети пехотен Бдински полк" ще бъде открита от 17:00 часа. По време на церемонията ще бъдат отличени последните дарители на архива, а след това ще бъдат поднесени цветя на паметника на Бдинци на централния площад във Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Активизъм срещу насилието"

От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Наематели на общински жилища във Видин прекъснаха заседание на Общинския съвет

Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица .  Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..

публикувано на 25.11.24 в 15:49

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..

публикувано на 25.11.24 в 15:00

Обучение за бременни ще се проведе в мездренско село

Петдневно  обучение за бременни  ще се състои в мездренското село  Ослен Криводол  в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..

публикувано на 25.11.24 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме гранд дамата на италианската телевизия и музика Рафаела Кара

   Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в  италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00