С празнична програма видинската организация на Съюза на слепите в България отбеляза Деня на белият бастун. В световен мащаб той започва да се чества по инициатива на Националната федерация на слепите на САЩ от юли 1963 г. "Белият бастун" е символ на слепите хора, щом човек е с такъв, това значи, че има нужда от помощ. С навлизането на демокрацията започна да се чества този ден и у нас, каза за Радио ВИДИН Атанас Иванов, председател на Регионалния съюз на слепите град Монтана, към който е и област Видин:
"Имаме знаци разработени, указано е какво означава знака и по този начин обществото вижда, че човека има нужда от помощ. По традиция от няколко години правим събиране на нашите членове, празнуваме...общуваме помежду си, отчитаме нашата дейност, съставяме план за бъдещето и е един радостен момент в нашият живот... Съюз на слепите само след 2 години ще навърши 100 години. Поддържаме връзка със структурите в цяла България. Оказваме всестранна подкрепа на нашите членове. Имаме специален център в Пловдив, който вече функционира няколко години много успешно, там хората се обучават на компютърна грамотност, готварство и др. Знаете, че нашите градове не са направени така, че да се движим спокойно. Както Видин, така и Монтана не са пригодени, борим се, създаваме, проектира се."
Атанас Иванов благодари за помощта, която получават от д-р Милчев и д-р Михайлов, които бяха гости на празника. Миладинка Николова и Нина Игнатова членуват в клуба. Разказаха, че се справят с живота, въпреки трудностите:
"Събитието е много добре, доволни сме много от организацията и гостите. Пожелавам на всички да са живи и здрави и всяка година да се отчита този празник. Винаги има трудности, зрението е много важно за човек. Много неща могат да се променят към по-добро... Харесва ми, дъщерята е с нарушено зрение, аз съм придружител... Учила съм в София, завършила съм висше образование. Хората трябва да свикват сами да се оправят, аз мога да домакинствам, а някои не искат. Няма работа в момента, но съм работила в центъра за временно настаняване."
За доброто настроение на хората се погрижи детски танцов състав "Светлинките" към НЧ "Светъл ден" Видин.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...