Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на прехраната

Снимка: Радио Видин

С решение, взето на 16 октомври 1945 година Организацията на Обединените нации обявява 16 октомври за Световен ден на прехраната. Днес той се чества в над 150 страни, като България се включва през 2006 година за раширяване на достъпа до храна и създаване на условия за устойчиво земеделие. Тази година с редица прояви у нас ще стартира и Националната седмица на достъпа до добра храна. Символът на седмицата е Зеленият картон, а инициативите се провеждат под патронажа на Десислава Танева, министър на земеделието, храните и горите. Тя подчерта, че инициативата е актуална с оглед съвременните изисквания на потребителите за консумиране на здравословни и безопасни хранителни продукти. Приоритет е насърчаването на родното производство и предлагането на качествени храни чрез повишаване на търсенето им. Особено важно е да се развиват местните пазари за осигуряване на къси вериги за доставка на свежи български храни, както и да се развива хранителната грамотност на децата и учениците. Какви са проявите и ще се включи ли Северозапада в тях?

По време на Националната седмица на достъпа до добра храна ще се проведат общински форуми за насърчаване на общинските продоволствени политики, училищни дебати,  открити кухни, посещения на деца и ученици в местни кухни и срещи с водещи местни кулинари, открити пазари, срещи с водещи местни фермери, срещи между ученици от професионалните гимназии с деца от детските градини и ученици от основните училища на тема "Вдъхновението да учиш за храната". За проявите разказа Диана Банчева, координатор на кампанията "Достъп до добра храна":

"Преди всичко хората трябва да отворени и да бъдат любопитни към темата за достъпа до добра храна и да се интересуват от това какво консумират и какво купуват. Ние се опитваме да изградим една мрежа от хора, ангажирани с тази задача. Няколко много прости стъпки могат да доведат до голям ефект в посока да привлечем вниманието към значението на хранителната грамотност на хората."- обясни Диана Банчева и допълни: "Имаме няколко детски градини от Враца, които миналата година бяха изключително иновативни и добре подготвени. Призивът е за цяла България и се надяваме тази година да установим добри практики и догодина да има и представители от Северозапада."

"Фондация ЕкоЦентрик" се включва в седмицата със свой образователен проект за отговорно потребление, под наслов "КонсУмувай: Х като храна". За повече информация потърсихме Александра Димитрова- Ненова от Фондацията.

"Проектът ни е продължение на проект от 2015 година и се фокусира върху отговорното потребление на храна, как да обучаваме младежи и как да говорим с тях именно за консумацията на храни. Проектът е немски, но ние го адаптираме за българската публика. Работим активно с училища във Враца и Мездра и мислим да продължим тази дейност и занапред."- каза Александра Димитрова- Ненова.

Българският Северозапад за поредна година също се включва в кампанията, посветена на Националната седмица на достъпа до добра храна. Мездренското СУ "Иван Вазов" участва в редица проекти,свързани със здравословното хранене на подрастващите, съобщи директорът Мариела Горанова.

"Миналата година активно се включихме в дейностите, свързани с разнообразната и питателна храна. За нас е удоволствие, а не само условие да продължим да работим по такива програми, като посланици на здравето. Като че ли младите хора нямат необходимата здравословна култура и тук е нашето място да ги запознаваме с правилното хранене и хранителните навици, присъщи за нашето ежедневие."- каза Мариела Горанова.

Регионалната здравна инспекция във Видин ще проведе кръгла маса в края на тази седмица, посветена на Световния ден на прехраната, който отбелязваме днес. Това съобщи д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция Видин. Според видинчани имаме достъп до добра храна, но тя е много скъпа и гаранция за качеството е домашно приготвената храна.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42