Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн проучване изследва отношението на българите към оказването на първа помощ

Снимка: Радио ВИДИН


Проучване относно отношението на българското общество към уменията за оказване на първа помощ изготви фондация "Първите три минути", съвместно със софийското училище по първа помощ на FirstAidBg. Националното онлайн изследване "Обществото и първата помощ" проучва степента и мащаба на обучените по съвременните насоки за първа помощ хора. Резултатите обобщи Андриан Георгиев, инструктор по първа помощ в училището:

"Нуждата от умение за оказване на първа помощ е все по-належащата. Инциденти, знаем, се случват често, което пък повишава възможността да станем свидетел на подобна ситуация. В България няма съвременна статистика какво е отношението на обществото към темата, затова ние инициирахме това проучване, чиято продължителност беше между 5 и 7 минути. Съдържа се от пет секции. Първата е демография, втората - кардиопулмонална ресусцитация (изкуственото дишане и сърдечният масаж), след това е употребата на автоматичната външна дефибрилация, четвъртата секция е първа помощ, съответно зададохме и три казусни въпроса, за да разберем доколко хората имат теоретична подготовка да окажат първа помощ. Получените отговори са обработвани като съвкупност от данни, не като индивидуални записи. Анкетирахме всяка от 28-те области".

Данните сочат, че хората от Северозападна България биха се отзовали за човек в беда.

"От област Видин се включиха 23 човека. От Враца - 36, а от Монтана - 55. Северозападната част на България е готова да окаже първа помощ, а основната причина - желанието да помогнат на пострадал, това сочи проучването. Обществото е достигнало до идеята, че подобни обучения по първа помощ трябва да станат регулярни. Те не трябва да са единствено в рамките на обучението по кормуване".

Дори и най-бързите линейки в Европа пристигат на мястото на инцидента за не по-малко от 5 до 8 минути, което увеличава нуждата от умения за оказване на първа помощ.

"Тъжната истина е, че внезапното спиране на сърцето и състоянието, в което правим изкуствено дишане и сърдечен масаж, е с нулева предвидимост. Ако на даден човек му спре сърцето, имате не повече от 3 минути. След третата минута нататък мерките за оказване на първа помощ са почти безсмислени заради настъпването на необратимите процеси в мозъка. Друг интересен момент е секцията за външния дефибрилатор. 60 % от хората са чували за него, а над 90 % - вярват, че инвестицията за ползването му на публична места е обоснована. Основният страх на хората да окажат първа помощ се явява, че се притесняват да не навредят на пострадалия. Съвременните насоки на първата помощ окуражават хората при подобни ситуация да действат. Всяка една мярка дава шансове на човека. Оптимистични са данните, но има още работа. Цялото това проучване обхвана над три хиляди човека. Ние получихме насока - как и накъде да насочим усилия занапред. Основен фактор е липсата на подготовка и съответно липсата на опресняване. Голям процент от хората са минавали курс по първа помощ - в рамките на задължителните курсове за шофьорска книжка".

Проучването обхваща всички 28 области на България, като първоначалната цел от достигане на минимум 15 човека от област е изпълнена. По-голямата част от участниците в проучването са жени на възраст от 25 до 44 години и имат висше образование, бакалавър или магистър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30

Доброволческа организация от Видин помага на хора в нужда

Десетки пожари гасиха огнеборците от Видинско през изминалите дни. Едно от местата, в което огънят е бил по-труден за овладяване, вследствие на силен вятър е село Каленик. При потушаването на огъня в селото  към екипите на пожарната са се включили и хора на видинската доброволческа организация "Национални бойци за промяна". Към момента в нея членуват..

публикувано на 11.07.25 в 09:00