Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се отразят новите осигуровки на самоосигуряващите се

Снимка: Радио Видин

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица да се увеличи от 560 лева на 610 лева, предвижда бюджетът на държавното обществено осигуряване, приет от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Увеличава се и минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители- от 400 лева на 610 лева. Максималният осигурителен доход за всички осигурени остава 3000 лева. Без налагане на административно увеличение на минималния осигурителен доход и при планирано увеличение на минималната работна заплата с 8,9%, средното увеличение на минималния осигурителен доход през 2020 година е около 5,4 на сто. Ще плащат ли повече самоосигуряващите се и как коментират промените? 

В Закона за данъците върху доходите на физическите лица е записано точно определение на дейностите на лицата, упражняващи свободни професии, като те са експерт- счетоводители, консултанти, одитори, адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители, съдебни заседатели, лицензирани оценители, медицински специалисти, преводачи, архитекти, инженери, технически ръководители, застрахователни агенти, дейци на културата, образованието и изкуството. Това са физически лица, които осъществяват за своя сметка професионална дейност, не са регистрирани като еднолични търговци и се самоосигуряват, по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. Какви са особеностите при този вид осигуряване и как е уреден въпросът с размера на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица към момента- това попитахме Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на НОИ във Видин:

"Размерът на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е уреден със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и за 2019 година минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 560 лева, а минималният размер за земеделските стопани и тютюнопроизводители е 400 лв." Пламен Георгиев уточни, че въпросното увеличение на осигурителната тежест все още на етап "предложение" и не е гласувано официално. 

Как става плащането на осигуровките в момента, обясни Милена Борисова, експерт "Връзки с обществеността" към Териториалното поделение на приходната агенция във Видин.

"Самоосигуряващите се лица сами изчисляват своите осигуровки, декларират ги всеки месец до 25 число, подават тези декларации в офиса на НАП, по постоянен адрес и внасят измчислените от тях осигуровки до 25 число на следващия месец."- каза Милена Борисова.

Свободната професия изисква задължителна регистрация в 7 дневен срок от започване на дейността. След като лицето бъди регистрирано му се издава идентификационна карта по БУЛСТАТ. За прекратяване на извършваната дейност се подава заявление за заличаване на регистрация, с което се връща издаденото при регистрация идентификационна карта по БУЛСТАТ. В тази връзка самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване са лицата, регистрирани като упражняващи свободни професии или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност, като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица. В това число са и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Разговаряхме с Жечко Андрейнски, земеделски производител от Видин и председател на съюза на зърнопроизводителите в региона.

"В селското стопанство са заети много хора, така че няма как да не се отрази неблагоприятно върху финансовия резултат на всеки земеделски производител, тъй като ние осигуряваме не само нас, но и всички работници. От друга страна сами виждаме, че през последните години сушата се отразява изключително неблагоприятно върху нашите добиви. Цените на земеделските култури непрекъснато намаляват, а увеличаването на осигуровките ще постави пред всеки земеделски производител проблеми, които той ще трябва сам да разреши, без помощта на държавата."- коментира Жечко Андрейнски. Според синдикатите земеделците трудно биха се осигурявали върху новите предложени нива. 

Потърсихме още преставители на така наречените "свободни професии". Виолета Илиева и фризьор от дълги години във Видин и според нея плащанията вече са непосилни за представителите на занаятите в Крайдунавския град. Адвокатите също са представители на "свободните професии". Темата коментира Пламен Стефанов, адвокат от Видин.

"Всяко едно повишение на тези задължения, естествено представлява определена трудност. През тази година се оказа, че работим до май месец, в полза на държавата. Сега с новото повишение ще се окаже, че трябва да работим поне  шест месеца за осигуровки и данъци."- коментира Пламен СтефановЩе влязат ли в сила новите предложения предстои да разберем, когато бъде гласуван и новия бюджет на страната, който всички се надяваме да бъде по- успешен.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35