Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 3 ноември 2019 година

20
Снимка: Красимир Каменов

"Неделник" брой 281- ви е тук. Разлистваме старите вестници за начало за да разберем какво се е случвало във видинско преди години. След това започваме една разходка в двора на Иван Мачов от видинското село Пешаково. Двора му е цял музей на открито. Гаража му също е музей. Събира всякакви старинни неща, а и не само. Другото му хоби е да изработва оръдия. Не истински разбира се, а такива каквито той си измисля с подръчни материали. В тях слага така наречените римски свещи и си прави заря. На оградата му още когато спираме пред къщата му с Радослав Димитров, който ми е водач виждам половин каруца. Да задната част на каруцата е закрепена на оградата му все едно, че е катастрофирала. На входната врата има и табела на която пише "Услуги, въпроси и клюки от 9.00 до 11.00 и от 15.00 до 18.00". Е ние сме точно в приемният му час и започвам разходката из двора му. Като през цялото време той ми задава въпроси на които трябва да отговарям. Приятна разходка ви предстои. Предстои ни и вълнуваща среща с роденият във Видин световно известен художник Лъчезар Ошавков. Роден е на 30 септември 1940 година във Видин. Син е на проф.Живко Ошавков, първият социолог, завършил специалността в Сорбоната/1936-39/, първият директор на Института по социология при БАН/1968/ и първият председател на Българската социологическа асоциация/1969/. Причината Лъчезар Ошавков да се роди във Видин, е началото на Втората световна война и бягството на семейството му от Париж в родния град на майка му Видин. Самият Лъчезар Ошавков споделя: "Първата ми среща с изкуството е под формата на десетките акварели, оставени от моя вуйчо Димо Добрев-Волонид, починал през 1938г. на 18 годишна възраст." След 1944г. семейството се установява в София, където Лъчезар Ошавков завършва Художествената гимназия през 1959г. Учител по изобразително изкуство му е Никола Аръшев. През 1961г. е приет за студент в Художествената академия, специалност „Декоративно-монументална живопис“, в ателието на проф.Георги Богданов. Дипломира се през 1967г. и за кратко работи като стенограф в Българска кинематография. През 1968г. се записва във Факултета по история на изкуството и археология в Парижката Сорбона, паралелно след 1969г. специализира и класическа фреска и мозайка в Художествените академии на Венеция и Флоренция, а през периода 1973-76г. следва и курсовете по византология в Ecole de Louvre в Париж. През 1976г. е приет във Висшата школа по обществени науки – Париж, която завършва през 1979г. с докторат по социология и семиология на изкуството. За кратко изоставя изобразителното изкуство и в дует с руския бард Константин Казански изпълняват руски романси в парижките кабарета и предимно в любимите заведения на руската емиграция във Франция и Париж "Шехерезада" и "Разпутин". През 1981 година става член на Френската академия на културата. Една много вълнуваща история поднесена много интересно от Анжела Каменова. Естествено и Цветан Дочев- Дедо Скръц пък ни е приготвил див заек и печени яйца с кисело мляко.


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00